Dünyanın En Hızlı Yumrukları: Mantis Karidesleri

  • Home
  • Gündem
  • Dünyanın En Hızlı Yumrukları: Mantis Karidesleri
mantis karidesi

Mantis Karidesleri (Stomatopoda takımı) üyeleri, avlarını yakalamak için attıkları yumruklarla tanınırlar. Bunlar, dünyadaki en güçlü yumruklar olarak bilinirler.

Mantis Karidesi ( Peygamberdevesi Karidesi) Nedir?

Genel olarak 10 cm boylarında olup, 38 cm’ye kadar büyüyebildikleri gözlemlenmiştir. Günümüze kadar keşfedilen en uzun Mantis Karidesler’in boyutu 46.1 cm’dir. Günümüzde keşfedilen 450 kadar Mantis Karidesi çeşidi bulunmaktadır.  Gözlerinin görüş açısı ve reseptörleri, deniz hayvanlarına göre daha  gelişmiştir. Ön taraflarında  sahip oldukları iki adet kolu yardımıyla av sırasında avlarını etkisiz hale getirmektedirler.

Bazı araştırmacılara göre dünyada bulunan en gelişmiş görme yetisine sahip olarak görülen Mantis Karidesi, hiperspektral renk görüşü sayesinde dairesel ve polarize ışıkları görme yetisine sahiptirler. Peygamberdevesi karidesi, optik fiziğin kurallarını çiğneyerek dördüncü bir görme çeşidinin keşfedilmesini sağlamıştır.

Mantis Karidesi, laboratuvar ve akvaryum ortamında ise cam yapılar kullanılmamaktadır. Çünkü ön kollarıyla yaptıkları darbeler çok güçlü olduğundan, cam gibi kırılgan yapıları rahatlıkla kırabiliyorlar.  Genelde plastik ortamlarda muhafaza edilen Mantis Karides’i pek çok ülkenin yemek kültüründe yerini alırlar. Özelikle Asya yemek kültüründe sevilen Mantis Karidesleri, Japon mutfağının sevilen yemeklerinden olan susi ile birlikte sevilerek tüketilmektedir.

mantis kardiesi

 

Mantis Karidesleri (Stomatopoda takımı) üyeleri, avlanmak amacıyla buldukları avlarına attıkları sert yumruklarla meşhurdurlar. Mantis Karidesleri, dünyada bulunan en güçlü yumruk atabilen varlıklar olarak tanınırlar. Mantis Karidesleri’nin yumruları 10.000g gibi bir ivmeyle hızlanır ve saniyede 23 metre (83 km/h) yükselebilir. Yer değiştirme ani olduğu için oluşan basınç dalgaları o kadar güçlüdür ki, attıkları yumruğun etrafında bulunan su buharlaşabilir.

Mantis Karidesleri, oluşturdukları aşırı fazla olan ivmeyi, birkaç milisaniyeliğine koruyabilir, aksi takdirde dünya üzerinde bulunan canlılardaki hiçbir kas bu kadar güce sahip olmamakla birlikte o kadar istikrar ile çalışamaz. Mantis Karidesler’inin uzuvlarının boyutu düşünülecek olursa, ne kadar ilginç görünse de, anlaşılması daha kolaylaşacaktır.

mantis karidesi

 

 

Mantis Karidesler’in videosunu izlemek için tıklayın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1041
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Deniz
Deniz
3 yıl önce

?????