DOKUZ KUYRUKLU TİLKİ GUMİHO EFSANESİ

Gumiho Kore efsanelerinde geçen karakterlerden birisidir. Efsaneye göre tilki Gumiho haline dönerse 1000 yıl yaşarmış. İsterse yakışıklı bir erkeği elde etmek için güzel bir kıza dönüşebilirmiş. Gumiho sayısız öyküde karşımıza çıkar.

DOKUZ KUYRUKLU TİLKİ GUMİHO EFSANESİ

Dönüşüm Efsanelerde Gumiho istediği kılığa rahatlıkla girebilir. Kalıcı olarak tilkiye dönüşür, yüzünü değiştirebilir ama doğası hep aynı kalır.

 

 

Gumiho isterse evlenecek bir gelinin yerine de geçebilir. Gelinin annesi bile aradaki farkı anlayamaz. Gumiho sadece giysileri üzerinde yokken farkedilebilir. Kayıtlarda Bakh Mun-su ile Gumiho birlikte görülür. Bakh Mun-su ormanda yalnız yaşayan bir kızdır.

Gumiho Kız Bedeninde Keşfedildi’ isimli Çin Şiirinde hikayesi anlatılır. Av köpekleri kızdaki tilki kokunu almışlar ve ona saldırmışlardır. Karşımıza hep bir kız olarak resmedilse de Gumiho bazen erkek kılığına da girer. Hatta bir kızla evlenebilir bile.

Şeklini değiştirebilen bir formda düşünülse de Gumiho’nun kimliği her zaman saklıdır. Çünkü efsaneler bu değişimin istemsiz olmasını ister.

Tarih Kore tarihinin başlangıcında Gumiho, insanları aldatan kötü insanlar için tehlikeli ve kötü bir yaratıktı.

 

Gumiho tatlı bir çizimi

 

Çünkü Gumiho kötü insanları aldatırdı. Literatürde Gumiho’nun geceleri mezarlıkta gezip, mezarları kazarak ölülerin kalplerini alan yarı insan yarı tilki olduğu da geçer. Aynı zamanda Gumiho iyi eğitim almış, bilge ve her türlü kılığa giren bir yaratıktır. Tıpkı Yokwe gibi.

Başka bir versiyonda ise karaciğer yemelidir. Çünkü karaciğer insan vücudundaki enerjinin kaynağıdır. Karaciğer yiyerek insanın sahip olduğu enerji ona da geçer.

Diğer bir mistik versiyonda ise Yokwe gibi tamamen insana dönüşerek bütün kötü özelliklerini kaybeder. Ancak tamamen insana dönüşse de 1000 günde bir yine insana karşı açlık hisseder. Dolunay olduğunda bu çilesi başlar.

Daha az yaratığa dönüştüğü için yaratık olduğunda yapabileceklerini hatırlamaz. Kore mitolojisinde canavarlar tamamen insana dönüşebilir. Tıpki efsanelerde Joseon’u kuran Dangun’un annesinin ayıdan insana dönüşmesi gibi.

Güney kore dizilerinde de sıklıkla Gumiho konusu da işlenmektedir.

 

My Girlfriend is Gumiho dizisi

 

Tale of the nine Tailed dizisi

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
22
Tags:
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ayten
ayten
2 yıl önce

harika bir paylaşım olmuş. teşekkürler.

GÜL
GÜL
1 yıl önce

gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş bu yazı sayesinde proje ödevimi sonunda tamamlayabildim çok teşekkütler