DENİZ PERİLERİ: SİRENLER

Yunan mitolojisinde yer alan Sirenler, Naiad (deniz perisi) görünümünde tasvir edilir. Sirenum Scopuli adında oldukça tehlikeli kayalıklarda yaşamaktadırlar.

DENİZ PERİLERİ: SİRENLER

Yunan mitolojisinde yer alan Sirenler, Naiad (deniz perisi) görünümünde tasvir edilir. Sirenum Scopuli adında oldukça tehlikeli kayalıklarda yaşamaktadırlar. Sirenler, deniz kızlarından farklı olarak iki kuyruğa sahiptirler. Bu yarı insan yarı balık vücutlu insansıların efsaneleri M.Ö. 5,000 yılına kadar dayanır.  Nehir Tanrısı olan Achelous’un kızları olarak betimlenmişlerdir. Bu doğan kızlardan özellikle 8 tanesi (Thelxiepia, Molpe, Aglaophonos, Pisinoe, Ligeia, Leucosia, Raidne, ve Teles). Yunan ve Roma efsanelerinde sıkça anılmıştır. “Antik çağda yaşamış bir ozan olan Homeros, bu canlıların sayıları ile ilgili hiçbir şey söylemese bile, ondan sonra bu canlılardan söz edenler hem isimlerine hemde sayılarına değinmişlerdir.”

Sirenler efsanelere göre büyüleyici sesleri ile çok güzel şarkı söylemektedirler. Söyledikleri şarkılar denizcileri etkileyerek onları kayalıklara doğru çekerler. Etki altındaki denizcilerin  kayalıklara çarpan tekneleri parçalara ayrılır ve denize düşen denizciler sirenlere yem olur.

Sirenler, deniz kızlarından farklı olarak iki kuyruğa sahiptirler. Achelous’un kızları olarak betimlenmişlerdir.

Bazı kaynaklara göre de, büyüleyici şarkılarıyla denizcileri tehlikeye düşüren yarı kuş, yarı kadın yaratık olarak tasvir edilirler.

Homeros, sayılarıyla ilgili hiçbir şey söylemese de, sonradan yazarlar hem isimlerine hem de sayılarına değinmişlerdir. Bazı hikayelere göre de Persephone’un oyun arkadaşları olduklarından da bahsedilmiştir. Sirenlerden kurtulanlar yalnızca, Jason, Argo ve Odysseus’tur. Homeros, Odysseia’da bir mitte Odysseus’un sirenlerle arasında geçen olayı şöyle anlatır;

Odysseus savaşçı arkadaşlarıyla birlikte Siren kayalıklarına yaklaşırken Tanrıça Kirke altın tahtından seslenir;

“Kim yaklaşırsa bilmeden ve dinlerse sirenleri, yandı,
bir daha evinde onu ne karısı karşılar ne çocukları.
Durma orada yürü, arkadaşlarının da tıka kulaklarını,
Tatlı balmumuyla tıka ki, sirenlerin sesini duymasınlar.
İstersen dinle sen, ama bağlasınlar ayakta seni,
Hızlı geminin içinde iplerle bağlasınlar orta direğe,
Ondan sonra dinle sirenleri doya doya.
Ama dostlarına yalvarır da, dersen ki iplerimi çözün,
Bağlasınlar onlar senin bağlarını bir kat daha sıkı.”

 

 

 

Diğer Kültür Sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
741
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Yunan Mitolojisinin Deniz Kızları: Sirenler […]