Dalaman Tren Garı İlginç Hikayesi

  • Home
  • Tarih
  • Dalaman Tren Garı İlginç Hikayesi

Dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyon binası olan Dalaman Tren Garının ilginç hikayesine gelin birlikte bakalım..

Dalaman Tren Garı İlginç Hikayesi

Hikaye 19.yy.’ın başlarında Kavalalı Mehmet Ali Paşanın Mısırı ele geçirmesi, İlerleyen yıllarda Osmanlı ordularını yenerek Kütahya’ya kadar ilerlemesi ile başlıyor. Osmanlı imparatoru 3. Selim’in annesi Mihrişah Hatun’a hediye ettiği tepearası, eskiköy, dalyan, ortaca, akıncı, güzelyurt ve Dalaman’ın tamamını kapsayan 360 bin dekarlık çiftlik alanı da bulunuyordu. Kavalalı’nın Osmanlı ile yaptığı anlaşma gereği Mısır’ın idaresi babadan oğula geçecekti. bu anlaşma sayesinde Mehmet Ali Paşa’nın ölümü ile arazilerin idaresi aileye kaldı ve 1874’de doğan 2. Abbas Hilmi paşa ileriki yıllarda Mısır’a hidiv olunca mısır ve Dalaman’daki toprakların da mülkiyetini ele geçirdi.

1905 yılında gemi ile sarsala koyuna geldi. bugünkü Dalaman’ın henüz olmadığı o günlerde, 30 evin bulunduğu söğüt isimli bir köyün bulunduğu bölge oldukça verimli toprakları ve uçsuz bucaksız ovaları ile av meraklısı olan Abbas Hilmi Paşa’nın büyük beğenisini kazandı. Abbas Hilmi Paşa hemen depo yaptırıyor, bataklıkları kurutuyor. Niyeti Dalaman’a bir av köşkü Mısıra da bir tren istasyonu yaptırmak. iki projeyi den Fransız mimarlara veriyor.

İki binanın da projesi hazırlandı. Fransa’dan biri Dalaman’a diğeri de Mısır’a olmak üzere 2 ayrı gemi proje ve malzemelerle birlikte yola çıktı. Kimi rivayete göre gemilerin rotaları yanlış verildi, kimilerine göreyse malzeme ve projeler yanlış gemilere yüklendi ama sonuçta Mısır’a gitmesi gereken tren istasyonu projesi Dalaman’a, av köşkü projesi ise Mısır’a gitti.

Dalaman’a gişesi, rayları olan bir tren istasyonu, Mısıra da o yıllar için oldukça modern bir av köşkü yapılıyor. Yanlışlık anlaşılınca raylar ve gişe kaldırılıyor. Ama önünden hiç tren geçmeyen nur topu gibi istasyonumuz oluyor. Hidivi Abbas Paşa‘nın çiftliğin reorganizasyonu için aldığı banka kredisini geri ödeyememesi üzerine çiftlik özel bir yasa ile Atatürk tarafından 1928 yılında Hidivi‘den alınarak, Gros adında bir Fransız şirketine 10 yıllığına kiralanıyor.

1938 yılında Atatürk‘ ün vasiyeti doğrultusunda ziraat vekâletine bağlı devlet işletmeleri kurumu‘na devredilen çiftlik; 1950 yılından sonra dalaman devlet üretme çiftliği oluyor. bu tarihten itibaren jandarma karakolu olarak kullanılan bina, 1958 yılında devlet üretme çiftliği’ne devredildi. çiftlik, 1984 yılından bu yana da Tigem çatısı altında, dalaman tarım işletmesi müdürlüğü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments