1940 Yılına Kadar İnsanlara Zaman Satan Belville Ailesi

  • Home
  • Tarih
  • 1940 Yılına Kadar İnsanlara Zaman Satan Belville Ailesi

1940 yılına kadar zaman, alınıp satılabilen bir ürünmüş. Hayır, öyle mecazi anlamda da değil.

1940 Yılına Kadar İnsanlara Zaman Satan Belville Ailesi

John Henry Belville, 1836 yılında 200 müşteriye servis sağlayan bir işletme kurmuştur. Her sabah çalıştığı greenwich  gözlemevi’ ne gidip saatini “greenwich mean time” a (GMT) göre ayarlar ve arabasına binip tek tek kendisinden hizmet satın alan müşterilerine gidip onların saatlerini bu saate göre ayarlarmış. 1856 yılında öldüğü güne kadar da bu servisi vermeye devam etmiştir.

Kendisinin ölümü sonrası işi, dul eşi Maria Belville devralmış ve 1892 yılında emekli olana kadar sürdürmüştür. Sonrasında işi “greenwich time lady” olarak anılan kızı Ruth Belville  devralmıştır. Ruth 80’li yaşlarına kadar işe devam etmiş. 86 yaşına geldiğinde halen sabah saat 09.00′ da grenwich gözlemevinde olmak üzere 19 kilometre (12 mil) yürüyebilecek halde olan Ruth 89 yaşında vefat etmiştir.

İşletmenin kullandığı saat John arnold chronometer no. 485/786 modeldir. saat sussex dükü için üretilmiş bir saattir ve altın bir kılıfı vardır. John Henry saati aldıktan sonra altın kılıfının hırsızlarının dikkatini çekmemesi için gümüş olanıyla değiştirmiştir.

 

Ruth’un çlümü sonrası saat, 1631 yılında kingcharles tarafından kraliyet imtiyaznamesi alan ” worshipful company of clockmakers” a teslim edilmiştir. Belville şirketinin en büyük rakibi st. john wynne’in sahibi olduğu “standard time company” olmuştur. Wynne, belville’in verdiği hizmeti telgraf zaman sinyali kullanarak vermeye başlamış ve belville’in yöntemlerinin çağdışı olduğunu belirttiği ve onu dişiliğini kullanarak müşteri toplamakla suçladığı konuşmasını the times’ta yayınlatmıştır. Wynne’in tüm karalamalarına rağmen belville’in müşteri sayısı artmış ve belville, wynne’ın tek yapabildiğinin kendisinin ücretsiz reklamını yapmak olduğunu söylemiştir.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments