Çin’de Katliam: Yulin Köpek Yeme Festivali (!)

  • Home
  • Gündem
  • Çin’de Katliam: Yulin Köpek Yeme Festivali (!)

21 Haziran’da Çin’in Yulin, Guangxi şehrinde geleneksel olarak düzenlenen Liçi ve Köpek Yeme Festivali başlıyor. On gün süren festival esnasında yüzbinlerce kedi köpek yakılarak, kafasına vurularak, kaynar suya atılarak ve türlü işkencelerle katledilecek… ve bunun adına festival diyorlar.

Festival Neden Düzenleniyor?

yulin

Köpek etiyle ve Liçi meyvesi Festivalinde Çinliler, Yulin bölgesinde köpek etiyle yapılan yahniyi ve liçi denilen meyveyi yemek üzere toplanıyorlar. Bazı Asya ülkelerinde bu gelenek tarihlerinin 500 yıl öncesine dayanıyor. Köpek etinin yaz mevsiminde sıcaktan dolayı korunduğuna inanılıyor. Bu festivalden önce ise köpeklerin satışı ”Vahşi Hayvan Pazarı”nda yapılıyordu.

Köpeklere Ne Oluyor?

yulin

Çin Cumhuriyetinde yaşayan insanlar ve hayvan satıcıları insancıl yöntemler ile hayvanların öldürüldüğünü dile getiriyorlar. Lakin festivale karşı olan kısım hayvanların insancıl yollarla öldürülmediğini aksine bazen dövülerek bazen ise diri diri haşlanarak öldürüldüğünü söylüyorlar. Festival hazırlıklarında hayvanlar küçük ve üst üste oldukları kafeslerde bekletiliyorlar. Görülen bazı fotoğraflarda hayvanların tasmasının olmasının sebebini sahiplerinden çalınarak bu festivale getirdiklerini iddia ediyorlar. Festivale getirilen çoğu köpek farklı şehirlerden sağlıksız ve kötü şartlarda getiriliyor ve buda festival alanında köpeklerde bulunan hastalıkların kolayca birbirlerine bulaştırmasına yol açıyor.“Stop Yulin Forever” grubuna göre hayvanlar yolculuk sırasında aç ve susuz bırakılıyor.

Festivalin Destekçisi Var Mı?

yulin

Köpek eti satmanın yasal olduğu Çin’de yasal yollardan her yıl besin amaçlı 10 milyon köpek katlediliyor. Yulin Festivalini gurur kaynağı olarak gören Yulin bölgesi sakinleri, bu festivalin turist çektiğini iddia ediyorlar. Köpek eti yahnisi yapan restoranlar sunulan festival, her yıl farklı ülkelerden tepki görüyor.

Xinhua isimli devlet ajansının verilerine göre 16-50 yaşındaki Çin vatandaşlarının %64’ü festivalin sonlanmasına destek veriyor. Yulinde bulunan yerlilerin de içinde bulunduğu %51,7’lik kısım ise ülke genelinde köpek etinin satışının ve yenilmesinin tamamen yasaklamayı savunuyor. Ankete katılan %69,5’lik kısım ise hayatları boyunca hiç köpek etinin tadına bakmadıklarını belirtliyorlar.

Hayvanların haklarını savunmak için kurulmuş olan Capital Animal Welfare Association’ın müdürü Qin Xiaona, kendileri için dünyanın Yulin gibi acımasız bir festivalin Çin kültürünün bir parçası olduğunu düşünmesi utanç verici olduğunu belirtti.

Aktivist grupların çoğu ise festivalde katledilecek hayvanları kurtarmayı amaçlıyorlar. Humane Society International (HSI)’ın festival hazırlık zamanında kesim tesislerinden 20 köpeği kurtardıkları belirtildi. Bu durum için HSI Çin’in poliçe uzmanı Peter Li “Biz kurtarmasaydık o hayvanlar dövülerek öldürülecek ve yenilecekti, bunu düşünmek gerçekten korkunç” dedi.

Protestolar İşe Yarıyor Mu?

yulin

Yulin bölgesinin yerel yönetimi festival ile alakalarının olmadığını söyleyerek tartışmalardan kaçtı ve protestoları engellemek amacıyla halk içinde hayvanların öldürülmesini yasakladı. HSI ise köpek eti satışının yavaşladığını belirtti. Li, “Bir Yulin yetkilisi köpek eti satışının her geçen sene azaldığını söyledi. Hükumet yetkilileri korkuyorlar ve memurları köpek eti yapan restoranlardan uzak durmaları için uyarıyorlar” dedi. Köpek eti ticaretini bitirmeyi amaçlayan Duo Duo projesinin kurucusu Andrea Gung, bu katliamlardan yerel yönetimin haberinin olduğunu fakat yönetimin durdurmak için gerekli olan görevlerini üstlenmediklerini belirtiyor. Fakat köpek taciri Lin, yapılan protestoların festivale karşı dikkat çektiğini belirtti. AFP’ye, “Protestolar yüzünden daha çok insan Yulin’in köpek eti festivali olduğunu öğrendi, bu yüzden herkes gelip denemek istiyor” dedi.

Çin’de bulunan ”Vahşi Hayvan Pazarı” tekrar açıldı mı?

yulin

Ankara Çin Büyükelçisi tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’in 24 Şubat tarihinde vahşi hayvanların yasa dışı satışının yasaklanması, vahşi hayvanların yenilmesi ile ilgili kötü alışkanlıkların kaldırılması ve halkın can güvenliği ile sağlığının garanti altına alınmasına dair komitede bir kararın kabul edildiği duyuruldu.

Medyada yer alan haberlerin gerçek dışı olduğunu ve Çin’de bulunan vahşi hayvan pazarlarının açılmadığını belirtirken uluslararası basın organlarında, hayvan pazarlarının internet üzerinden satış yaptığına dair yeni haberler yer aldı.

Yulin Köpek Yeme Festivali’ne karşı Instagram’da yeni bir kampanya başlatıldı. Her paylaşımın bir bağış niteliğinde olduğu kampanyaya siz de katılabilirsiniz.

  • Buraya tıklayarak Plant A Tree Instagram hesabına gidin ve profil fotoğrafına dokunun.
  • Açılan hikayedeki Bağışta Bulun butonuna dokunun.
  • Açılan sayfada yer alanHikayeye Ekle butonuna dokunun.
  • Hikayeye istediğiniz eklemeleri yaptıktan sonra sol alttaki Hikayelerin butonuna dokunun ve paylaşın.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
5
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments