Günümüz Dünya Sorunları 1: SİBER ZORBALIK

  • Home
  • Gündem
  • Günümüz Dünya Sorunları 1: SİBER ZORBALIK

21. yüzyıl teknoloji çağı olma nedeniyle,artık teknoloji;özellikle bilişim teknolojisi günlük hayatta da vazgeçilmez olarak bireylerin hayatlarına girmiştir.

Sadece internet kullanımı değil,aynı zamanda sana oyunlar,internette yapılan araştırmalar sanal forumlar üzerinden yapılan bilgi paylaşımları da giderek artmaktadır.

Bilişim teknolojisi sadece ergenler için değil,yetişkinler için de günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olmuştur.

 

Zorbalık kavramı sosyal olgular dünyasında negatif argümanların içeriğini doldurduğu organik bir kavramdır. Organik olmasının nedeni ortama ve koşullara göre değişebilmesi ve yeni biçimlerde görülebilmesidir. Daha çok yüz yüze yapılan geleneksel zorbalık, bugün teknolojik gelişmelerle birlikte sanal dünyada da karşılaşılan bir zorbalık çeşidi olarak yeni bir forma bürünmüştür.

Günlük yaşantıda,iş yaşantısında,öğrenciler için okul ortamında sayısız faydalarının olmasına rağmen,bilişim teknolojisi farklı amaçlar için kullanıldığında,bireylere ciddi boyutta zararlar vermektedir.

Siber zorbalık ile geleneksel zorbalık arasındaki araştırmalar ise iki temel bakış açısı sunmaktadır. Bazı araştırmacılara göre siber zorbalık yeni bir olgu değil geleneksel akran zorbalığının bir uzantısıdır.

Ergenlerin bilişim ve iletişim teknolojilerine aşırı yoğunlaşarak kendilerini gerçek yaşamdan soyutlamaları,yalnızlaşmaları, zamanlarının büyük çoğunluğunu sanal oyunlarda başarılı olmak için
harcamaları nedeniyle derslerinde başarısız olmaları, internette tanıştıkları ve kim olduğunu bilmedikleri kişilerle gerçek yaşamda buluşmaları, sürekli hareketsiz kalmalarından dolayı obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları, kişisel bilgilerini paylaşmaları ve zararlı içeriğe sahip web sitelerini (pornografi, intiharı özendirici, şiddet içerikli) ziyaret etmeleri bu sorunlara örnek olarak verilebilir.

Bilişim ve iletişim teknolojisine erişim artmasıyla birlikte ergenler arasında görülen şiddet ve zorbalığın sanal dünyaya taşındığı görülmektedir. Bu durum siber zorbalık olarak adlandırılmaktadır.

Siber zorbalık, bir birey veya grup tarafından bilgi ve iletişim teknolojilerinin
diğer bireylere zarar vermek amacıyla tekrarlayıcı biçimde ve kötü niyetle kullanması olarak tanımlanmaktadır.

İnternet şirketleri çevrimiçi zorbalık konusuna giderek daha fazla önem vermektedir. Aralarından pek çoğu konunun ele alınması için yeni yolları devreye sokmakta, kullanıcılarını yeni araçlarla donatarak, yol göstericilik yaparak ve çevrimiçi istismarın bildirimi için çeşitli yollar önererek kullanıcılarına daha iyi koruma sağlamaya çalışmaktadır. Ancak, daha fazlasının gerektiği de bir gerçektir. Çok sayıda genç siber zorbalığa her gün maruz kalmaktadır. Kimileri çevrimiçi istismarın aşırı biçimleriyle karşı karşıyadır. Kimileri de bunların sonucunda kendi canına kıymıştır. Teknoloji şirketlerinin kullanıcılarını, özellikle çocukları ve gençleri koruma sorumluluğu vardır. Bu sorumluluklarını yerine getirmediklerinde kendilerinden hesap sormak hepimizin elinde olan bir iştir.

Uzmanlar siber zorbalığa aşağıdaki eylemlerin örnek olarak
verilebileceğini ifade etmektedir:
Nedensiz yere bir kişiyi sohbet odasından atma,
Bir kişinin cep telefonuyla gizlice utanç verici fotoğraflarını çekme,
Birisini kötüleyen ya da utandıran web sayfaları hazırlama,
Elektronik posta ya da cep telefonu mesajı ile aşağılayıcı, alay edici, tehditkâr,
cinsel taciz veya şiddet içeren mesajlar gönderme,
Mağdurun web sayfasına ya da bloglarına incitici, küçük düşürücü, tehdit edici
mesajlar ya da resimler ekleme,
Kameralı cep telefonları aracılığı ile mağdurların uygunsuz görüntülerini
anında internete yönlendirme (örneğin soyunma odaları ya da tuvaletlere yerleştirilen
kameralar aracılığı ile mağdurun görüntülerini çekme),
Mağdura ilişkin dedikodular yayma

Siber zorbalık davranışlarının, siber zorbalıkta alınan roller açısından incelendiği bir araştırmada siber zorbalara ve mağdurlara göre en yaygın siber zorbalık türünün siber tehdit ve çevrimiçi taciz olduğu, bunu alay etme ve söylenti çıkarmanın izlediği bulunmuştur. İzleyicilere göre en yaygın siber zorbalık davranışı alay etmedir, alay etmeyi ise sırasıyla siber tehdit, çevrimiçi taciz ve söylenti çıkarma izlemektedir.

İnternette zorbalığa maruz kaldığını düşünüyorsanız ilgili yerlere başvurmanız önemlidir. Sorunu çözmek için okul yöneticilerini sürece dahil etme veya doğrudan sosyal medya siteleriyle iletişime geçme gibi pratik yolları arayın.Siber zorbalığın kurbanıysanız tarihi ve saati not etmeye ek olarak akıllı telefonunuzda ekran görüntüsü alarak veya fotoğraf çekerek tüm gönderileri ve mesajları mutlaka kaydedin.Her zorbanın amacı, hedefine ulaşmak için kurbanını öfkelendirmek ve saçma iddiaları ya da kötü amaçlı ifadeleri kabul etmesini sağlamaktır.En iyi seçenek, zorbanın sosyal medya ve e-posta hesaplarının tamamen engellenmesidir.Sosyal medya hesaplarını her zaman “gizli” olarak ayarlayın ve tanımadığınız kişilerden gelen mesajları tamamen yok sayın.Zorbaların eylemlerinin sonuçları olacağını ve herkesin korkusuzca yaşama hakkının olduğunu kendinize hatırlatın ve zorbaları siber suç birimlerine bildirin.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
13
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] ölümlerine neden olan siber zorbalık hakkında detaylı yazımıza buradan […]