BOLLYWOOD KRALI: SHAHRUKH KHAN

Bollywood’un en büyük aktörlerinden olan Shahrukh Khan, kariyerine birçok başarı ve ödül sığdırmıştır. Onun filmleri dünyada büyük ilgiyle karşılanmış ve oyunculuğu büyük takdir toplamış ve toplamaya da devam etmektedir.

 BOLLYWOOD KRALI: SHAHRUKH KHAN

shahrukh khan

 

Hayatı

Shahrukh Khan 2 Kasım 1965 yılında Delhi’de dünyaya geldi. Babası Taj Muhammed Khan, annesi Lateef Fatima Khan ve ablası Shehnaz Lalarukh’tur. Shahrukh’un başarılı bir okul hayatı olmuştur.

Okul hayatında, futbol, hokey ve kriket takımlarında bulunarak kaptanlık yapmıştır. Hansraj College’de ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra Jamiya Milla Islamia’da film yapımı ve gazetecilik bölümünden yüksek lisans yapmıştır.

O, kariyerine Bollywood’a kast sistemi dışında girmenin zor olduğu bir dönemde başlamış ve kendisini ispatlamıştır. 1988’de Commando Abhimanyu Rai rolüyle Fauji ve Circus adlı dizilerle kariyerine başlamıştı.

Ünlü aktör Deewana filmi ile ilk ödülü olan “ Filmfare Best Male Debut Award”ı kazandı. Daha sonra Baazigar ve Darr’da takıntılı âşık rolüyle eleştirmenlerden övgü görmüştü.  Shahrukh, Dilwale Dulhania Le Jayenge ile kariyerini en büyük başarısını elde etti.

Filmde başrolü Kajol ile paylaştı. Bu ikilinin uyumunu bilmeyen yoktur. Bu filmde iyi bir kimya yakalayan ikili daha sonra, birlikte 12 filmde çalışmış ve 7’sinde başrolü paylaşmışlardı.

Shahrukh Maya Memsaab filminden sonra ekranlarda öpüşmeyeceğini söylemiş ancak Yash Chopra için istisna olduğunu söylediği, 2012 yapımı Jab Tak Hai Jaan filmi ile bu sözünü bozmuştu.

shahrukh khan

Shahrukh Bollywood ödüllerinde 226 kez aday olmuş ve 207 tane ödül almıştı. O, “ En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü 29 kez kazanmıştı. Yaptığı hayır işlerini gizli tutmasıyla bilinir.

Shahrukh Bollywood’a katılan en geç Khan’dır. Ancak buna rağmen Los Angeles Time onu “ Dünyanın En Büyük Film Starı” olarak nitelendirmiştir. Hindistan hükümeti tarafından “Padma Shri”, Fransız hükümeti tarafından ise “ Ordre des Arts et des Letters” ve “ Légion d’hanneur” ile onurlandırılmıştır. Unesco çocukların eğitimine kattığı destekten dolayı ona “ Pyramide con Darni” ödülünü vermişti.

Newsweek tarafından,  2008 yılında dünyanın en güçlü 50 insanından biri olarak seçildi. Forbes, BBC ve birçok kaynak onu dünyanın en büyük film yıldızı olarak nitelemiştir. O, Bollywood’un en büyük dört Khan’ından birisidir. Belki de en çok dikkat çekenidir.

O, 80’den fazla film çekmiş ve bu filmler dünyada ilgiyle karşılanmıştır. Filmlerinde yaptığı farklı tiplemelerle büyük başarılar elde etmiştir. Çektiği filmler ve oyunculuğu ile lakabını hak ettiğini her defasında gösteriyor.

shahrukh khan

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
52
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments