BMW: Bir Asrın Hikayesi

Günümüz de hepimizin hayalini kurduğu ya da gözü gibi baktığı otomobil markası BMW (Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft)’nin bir asırlık hikayesine göz atmak ister misiniz?

Almanca Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft olan BMW, Türkçe’de Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi olarak biliniyor. 7 Mart 1916 tarihinde Almanya’nın Münih kentinde kuruldu. BMW, otomobil, bisiklet, motorsiklet ve motor üreten bir firmadır.

BMW ve Kuruluş Hikayesi

Aslında Karl Rapp ve Gustav Otto isminde iki kafadarın uçak motoru üretmek üzerine kurduğu bir fabrikadır. 7 Mart 1916’da fabrika kurulduktan sonra Rapp finansman eksiklikleri yüzünden başka arayışlar içerisine girmişti, bir kaç yatırımcıdan destek aldı ve daha sonra payını Avusturyalı sanayici Franz Josef Popp‘a sattı. BMW şirketi kuruluşundan bu yana geleceği ön görme, mükemmeliyetçilik ve saf kalite özelliklerinden bir an olsun vazgeçmeden gelmiş ve birçok başarılar elde etmiştir.

BMW ilk uçak motorunu 1917’de üretti. Bu motor diğerlerinin aksine tam performansla çalışıyordu.
1918’de BMW motorlu bir uçak 5 bin metreye 29 dakikada çıktı. 1919’da ise 9 bin 760 metre yüksekliğe çıkan bir pilot rekor kırdı.BMW

BMW ASFALTA İNİYOR.

BMW

BMW-R37.

BMW için tarihi dönüm noktalarından biri de motosiklet üretimine geçişidir. Uçak motoru üretimi ve satışlarında popülerlik kazanan marka 1923 yılında ilk olarak R32 hava soğutmalı bir motora sahip model ile motorsiklet üretimine başladı. R32 modeli, Berlin Otomobil Fuarı’nda ilk kez göz önüne çıktı ve herkeste hayranlık uyandırdı.  Bunun yanı sıra İkinci Dünya Savaşı sırasında ürettiği R75 modeli de o dönemde Alman ordusu bünyesinde yer almıştır.

BMW, Uçak Motorunun Ardından Motosiklet Üretimine Geçti.

BMW için otomobil macerası 1928’de Austin lisansıyla otomobil üretimi yapan Fahrzeugtechnik Eisenach A.G.’yi satın almasıyla başladı. Fahrzeugtechnik Eisenach; 1928 model Bruce Mclaren ve Colin Chapman’ın Sevens yarış arabasının üretildiği fabrikadır.

Bruce Mclaren, 1928’s Sevens.

Bu fabrikada Sevens’ın izlerini taşıyan 748 cc’lik 15 beygir Dixi’yi üretti. Bu araç 25000 adet sattı ve 1931 yılında üretimine son verildi. Marka Dixi modeliyle otomobil sektörüne hızla bir giriş yapmıştı.

1933’de ise tamamen kendine ait otomobiller üretiyordu. Markayla özdeşleşmiş böbrek ızgara da ilk kez o yıl altı silindirli motora sahip 303 modelinde kullanıldı.BMW 303

BMW TARİHİNDE BİR KLASİK YARATMASI

Ustalık dönemine geçmiş ve kendini kanıtlamayı başarmış markanın ürettiği otomobillerin yıllar sonra bile halen bu kadar çok sevileceğini kimse tahmin etmemişti. 1970’li yıllarda günümüzde de varlığını sürdüren BMW’nin efsane otomobilleri 3, 5 ve 7 serileri çıkış yaptı. BMW’nin geçmiş tarihini bilmeyenler belki de sadece BMW’nin ortaya çıkardığı ilk otomobiller olarak 3, 5 ve 7 serilerini düşünüyor olabilirler.Çünkü bu seriler BMW’nin kendine has tarzını net çizgilerle belirlediği klasik simgeleri haline geldi.

Geçmişten Günümüze 3 Serisi.

Bir Asrın Sonucunda..

BMW, hepimizin bildiği gibi lüks ve spor otomobiller konusunda bir uzman haline gelmiştir. Dünya çapında tanımayan, adını duymayan yoktur. Eminim kurulduğu dönemde bile bu kadar çok tanınacağını ve bu kadar rekor satışlar yapacağını, sayısız kere “ilk” ve “en” olacağını kurucuları bile tahmin etmemiştir. Günümüz de en pahalı ve lüks otomobil markalarından birisi olan Rolls Royce ayrıca Cooper gibi bir efsaneye sahip olan Mini markasının da sahibidir. Bununla birlikte de kendi motorsikletlerini üretmeye devam ediyor.

 

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
181
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments