Bazar de la Charit’e Yangını

Bir çok diziye konu olan Bazar de la Charit’e yangını, 1897 yılında çoğu kadın toplam 126 kişinin ölümüyle sonuçlanan büyük bir faciaydı.

Bazar de la Charit’e Yangını

Fransız devrimi sonrası dönüşüm sürecinde Bazar dela Charite, ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla koyu Katolik Fransız aristokratlarınca 1885’de Paris de kuruluyor. her yıl mayıs ayında kapsamlı, gösterişli etkinlikler yapılıyor.

Kermes organizasyonu her yıl farklı mekanlarda yapılırdı. Etkinliğin mekân seçimindeki en önemli kriter bölgenin müşteri potansiyeliydi. Organizasyon mekânı olarak Rue Jean Goujon’da son derece büyük bir hangar kiralanmıştı. Organizasyona ev sahipliği yapacak olan bu yapının içine; karton ve ahşap gibi yanıcılığı yüksek materyallerden bir cadde inşa edilmişti. Amaç görselliği ön plana çıkararak kermese daha fazla müşteri çekmekti. Kermese davet edilen zengin müşterilerin para harcaması için özellikle tezgahlarda lüks kumaşların bulunmasına dikkat edilirdi.

4 Mayıs 1897 öğleden sonrasında, 4 gün sürmesi planlanan etkinliğin ikinci gününde, elektrik yerine eter ve oksijenden oluşan bir sistem kullanan projeksiyon makinesi alev aldı. Yangın daha sonra ahşap bina içinde hızla yayılmaya başladı. Bina yapılırken yer kazanmak için birçok çıkış kapısının kapalı olması ve çıkışların kesin olarak işaretlenmemiş olması, içerdeki insanların daha çok panik olmasına ve çıkış yapılan iki kapının sıkışmasına neden oldu. İnsanlar çıkışlara koşarken çığlık atıyor ve yere düşenleri çiğneyip geçiyorlardı.

Organizatör ve yardımcıları sakin bir şekilde binayı tahliye etmeye çalıştıysa da bu işe yaramadı, zira o panik havasında, o koşuşturma havasında kimse duyamadı ve dinlemedi. Kendini kaybedenler mi ararsınız, düşüp de ezilenler mi ararsınız hepsi bu yangında gerçekleşiyordu.

Görgü tanıklarından anladığımız üzere herkes kendini dışarı atmak istiyordu, fakat ölenler ve yere düşenler bunu zorlaştırıyordu çünkü zaten etrafta göz gözü görmüyor; bir de yerdeki bedenler de hareket etmeyi çok zorlaştırıyordu. Ayrıca görgü tanıklarından da şunu öğreniyoruz ki, bazı aristokrat erkekler binadan hızlıca çıkabilmek için bastonlarıyla kadınlara vurup yol açmak istemişler.

Kıyafetlerinin kabarıklığı ve ihtişamı sebebiyle kadınlar alev alırken, erkekler ellerinde sopalarla çıkmanın bir yolunu arıyorlardı. Çoğunluğu kadınlar ve birkaç çocuk olmak üzere 126 insan yangında yanarak ölüyor,  200’den fazla insan ise yaralanıyor.

Yangının gerçekleştiği alana inşa edilmiş olan Notre-Dame de Consolation, yangında ölenlere adanmış ve Paris’teki İtalyan Katolik topluluğuna hizmet vermektedir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
7
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments