Barış’ın ve Özgürlüğün Simgesi Vosvos

  • Home
  • Tarih
  • Barış’ın ve Özgürlüğün Simgesi Vosvos

Özgürlüğün, barışın sembolü Volkswagen Beetle namı düğer Vosvos ya da Tosbağa’nın  savaş delisi bir dikdatörün , katilin imzasını taşıyor olması tam bir ironi..

Barışın ve Özgürlüğün Simgesi Vosvos

Alman halkı için araba üretme fikri genç Adolf Hitler’ in aklına 1923 yılında hapiste iken Henry Ford‘ un biyografisini okurken gelmiştir. Onun üretim hatları ve başarısından çok etkilenmiştir, ayrıca kendisi araba kullanmayı bilmeyen bir araba hayranıdır. Halkın gözünde prestij kazanmak isteyen Hitler projesinin Porshce’un kurucusu mühendis Ferdinand Porshce’la paylaşıyor.(1931) Tarihi 2. Dünya Savaşı öncesi Almanya’sına dayanır, ekonomi kötüdür ve otomobil üreticilerinin çoğu pahalı arabalar üretmektedir. Orta sınıf Almanlar için uygun fiyatlı, ucuz araba gereksinimi vardı.

Hitler 1933 Şubat ayında başbakan oldu ve Berlin Auto Fuarında Alman arabasına dair ilgisini açıkladı. 1934 ise hükümetinin ‘halk arabası (Volkswagen)’ için teşvikte bulunacağını ilan etti. Porsche’nin dizayn yeteneklerinden etkilendiği için ona iki yetişkin ve 3 çocuğu taşıyabilecek 60 mil hıza yapabilecek 33 galon sarfiyatlı bir araç yapma görevini verdi. Fiyat 1000 mark olacaktı, yani zamanın motosiklet fiyatından fazla olmayacaktı. Porsche üretimin bu maliyete yapılamayacağını söylese de Hitler onu ikna etti. Ayrıca kafasını ilk taslak üzerinden aracın son haline kadar nasıl olacağı fikri hala meşgul ediyordu.

Kaplumbağaya benzeyen sevimli bu arabanın tasarımındaki detayları Hitler bizzat kendisi çizdi. Hatta bir söylentiye göre Hitler, Vosvos’un tasarımına efsane aşkı Eva Braun’ın vücut hatlarını uyarlamış. Hitler’in isteği üzerine aracın ana hatlarını Ferdinand Porsche çizdi. Ancak Volkswagen’i üretim haline kavuşturan detaylarını Hitler kendisi tasarlamıştır.,

7 Haziran 1938 yılında ilk Vosvos, ‘Motor’ dergisinde “Hitler’in sevinç getiren güç otomobili” başlığı ile duyuruldu.28 Mayıs. Almanya’nın Aşağı Saksonya yöresindeki Fallersleben Kanalı kıyısında dünyanın en büyük otomobil fabrikasının temeli atıldı.7 Haziran tarihli “Motor” dergisinde, Vosvos’un doğumu, “Hitler’in Sevinç getiren güç otomobili” başlığıyla duyuruldu..(Kraft Durch-Freude-Wagen-Kdf-Wagen). İlk Vosvos, daha doğrusu Kdf-Wagen ilanı “Ayda yalnızca 5 mark’a otomobil sahibi olmak.

Amerika’dan çıkarak tüm dünyaya yayılan “Hippie” akımı, Herbie filmi ile Vosvos’u barışın simgesi haline getirdi. O, popüler kültür ve çiçek çocukların temel taşından biri ve bir ikondu artık. 68 kuşağı olarak tabir edilen, savaş karşıtı, dans etmeyi ve gezmeyi seven, “Savaşma Seviş!” diyen bu gençlerle özdeşleşen bir otomobil haline gelen Beetle’ın, tüm dünyada milyonlarca hayranı oluştu. Beetle özgürlüğün, gezmenin, eğlencenin, gençliğin ve barışın sembolü haline geldi.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
14
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments