BAHARIN MÜJDELEYİCİSİ BABA MARTA

Unesco tarafından koruma altına alınan bir Bulgar geleneği ‘’Baba Marta’’ Bulgaristan’a has olan ve yüzyıllardır süregelen bir gelenektir. Mart ayının gelmesiyle Bulgaristan sokakları kırmızı ve beyaz renklerle bezenir. Marteniçka geleneğine göre kırmızı ve beyaz yünlerden evlere süs eşyaları, bileklikler yapılıyor. Baharın habercisi sayılan bu Marteniçkalar evlere, yakalara, bileklere ve boyunlara takılıyor. Baharda yenilenen doğayı temsil ediyorlar.

Beyaz renk uzun ömrü temsil ederken kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil ediyor. Yapılan bileklikler dilek dileyerek bir ay boyunca takılıyor ve göçebe kuşlar görülünceye kadar çıkarılmıyor. Daha sonra bu bileklikler çıkarılarak meyve veren bir ağaca bağlanıyor veya bir taşın altına konuluyor.

Ne zaman ortaya çıktığı bilinmeyen bu gelenek için birden fazla rivayet vardır. Bunlardan en yaygın olanı; Asparuh Han’ın ondan uzakta olan kardeşi ve eşinden aldığı mektup bu geleneği çıkmasına sebep olmuştur. Beyaz bir güvercinin ayağına beyaz ve kırmızı ip bağlayarak Asparuh Han’a göndermeleri sonucu Marteniçka ortaya çıkmıştır.

Marteniçka; Kırmızı ve beyaz ipler bükülerek harika yaratılıyor!

Mart ayı öncesi birçok yerde Marteniçka atölyeleri açılıyor. Her yıl bu süs eşyalarına yeni modeller ekleniyor. Atölyede çalışan zanaatkârlar, ziyaretçilere ve ilgi duyanlara hem satıyor hem de ilgililere yapmayı öğretiyor ve bu Marteniçkaların ne anlama geldiğini anlatıyorlar. Yapılan Marteniçkalardan sevdiklerinize hediye etmek de geleneğin bir ürünü haline gelmiştir. Bereket ve sağlık manasına gelen bu iplerler yapılan bileklikler ve eşyalar içim Etnografya müzesinde de benzeri bir atölye açıldı.marteniçka

Sadece Bulgaristan halkına özgü bu gelenek günümüzde insanlar tarafından öğrenilmiş ve onlara özgü olmaktan çıkmış diğer ülke insanlarının da uyguladığı bir gelenek haline gelmiştir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments