Baharın Müjdecisi: Adonis

adonis

Tanrılar kıza acıyarak onu mersin ağacına dönüştürürler. Ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlülerin en güzeli olan Adonis dünyaya gelir.

Baharın Müjdecisi: Adonis

adonis

Suriye kralının kızı Myrrha, Afrodit‘e yeterli derecede tapınmadığı için Afrodit tarafından cezalandırılır ve kıza asla baş edemeyeceği bir baba arzusu verir. Dadısının yardımıyla babası ile 7 gün 7 gece beraber olur (bazı kaynaklarda 40 gün 40 gece olarak geçer). Babası son gece birlikte olduğu kişinin kızı olduğunun farkına varır ve onu öldürmek ister. Tanrılar kıza acıyarak onu mersin ağacına dönüştürürler. Ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlülerin en güzeli olan Adonis dünyaya gelir.

Afrodit görür görmez ona aşık olur ve onu saklaması için Persephone’ye verir. Persephone de delikanlıya vurulmuştur ve onu geri vermek istemez. İki tanrıça arasında kavga çıkar. Zeus araya girer ve Adonis’in 6 ay Afrodit’in, 6 ay Persephone’nin yanında kalmasına karar verir. Adonis yeraltına indiğinde yaz biter, kış başlar; yeryüzüne çıktığında toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur. Adonis avlanırken bir yaban domuzunun saldırısına uğrayarak ölür. Onun ölümünden kendine pay çıkaran Afrodit, Zeus’tan onu geri getirmesini ister.

Buna çok üzülen Afrodit güzelliğini kaybetmeye başlayınca tanrılar Olimpos Dağı’nın zirvesinde toplanırlar ve Adonis’e yeniden can verirler. Adonis can bulduğunda hava ısınmış, çiçekler açmaya başlamıştır. Bu nedenle, Adonis çiçekli ve güzel baharın temsilcisidir.

 

 

Diğer Kültür Sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

AFRODİT 

Afrodit (Modern Yunanca: Ἀφροδίτη), aşk, güzellik ve sevgi tanrıçası olarak Yunan mitolojisinde yerini almıştır. Roma kaynaklarına göre adı Venüs, Erüsk mitolojisindeki ismi ise Turan’dır. Gigant mitlojisine göre ise ismi Periboia‘dır. Afrodit’in simgeleri ise; Gül, Güvercin, Deniz kabuğu’dur.

Afrodit’in Doğumu

Afrodit’in doğumu için iki efsane anlatılır. Homeros’a göre Afrodit, Zeus ve Okeanos’un kızları olan Dione’nın kızı olduğunu söylerken, Hesiodos Theogonia’a göre güzellik tanrıçası denizlerin köpüklü dalgalarından doğduğunu söyler. Kronos, kral olan babası Uranos ile taht mücadelesi verirken babasının cinsel organını bir orak ile keser. Uranos’un cinsel organı denize düşer ve denizde oluşan köpüklerden Afrodit doğar.

Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments