Avrupa’nın Karanlık Tarihi/Çocuk Baca Temizleyicileri

  • Home
  • Tarih
  • Avrupa’nın Karanlık Tarihi/Çocuk Baca Temizleyicileri

Tarihi kayıtlardan, kara lekelerinden biri ve yine bir İngiltere vahşeti. Ben bugün sizlere küçük insanlar üzerinde büyük etkiler doğuran bir olaydan bahsedeceğim..

Avrupa’nın Karanlık Tarihi/Çocuk Baca Temizleyicileri

2 Eylül 1666’da gerçekleşen ve 4 gün süren Londra yangınından. Ünlü Pudding Sokağında bulunan ekmek fırınından başlayan bu yangın, kısa sürede ahşap evlerle süslenen sokağı sararak büyümüştü. 4 gün içinde ise 13.200 ev, 87 mahalle kilisesi ve St. Paul Katedrali kül olmuştu. Yaklaşık 80 bin nüfusu olan kentte 70 bin civarında kişi evini kaybetmişti.

Çocuk Baca Temizlikçisi

Yangında ölenlerin sayısı ise insanların birçoğunun yanarak kül olması ve ölüm tutanağı tutmanın uzun ve masraflı bir iş olması sebebiyle belirlenememişti. Bu korkunç yangının tekrarının yaşanmaması için yangın sonrasında şehirde birçok yasal düzenleme yapılıp yangın ve bina güvenliği konusunda birçok önlem alınmıştı; bunlardan bazıları ahşap bina yapmanın yasaklanması,  inşaat yönetmeliklerinin tekrar düzenlenmesi olmuştu. Hatta ilk yangın sigortası kurumunun kurulması dahi bu olaydan sonra gerçekleşmişti.

İnşaat yönetmeliklerinin tekrar düzenlenmesi sonucu yapılan düzenlemelerde bacaların çapının en fazla 45 cm olması ve düzenli temizlik yapılması kararı çıkartılıyor.baca temizlikçisi olarak seçilecek çocukların küçük olması gerekiyormuş. İş için ideal yaş 6 dense de birçok minik çocuk 4 yaşında usta baca temizlikçilerine satılıp, tüm hayatlarını baca temizleyerek geçirmek zorunda kalmışlar.

Küçük çocuklar yoksulluk çeken anne ve babasından, ′′ çırak ′′ olarak satın alınıyorlardı , ama gerçek böyle değildi o bir köleydi aslında..Baca süpürgesi olarak kullanılıyorlardı ve bu çocuklar maalesef sadece orta yaşa kadar yaşayabiliyorlardı.

Çocuk Baca Temizlikçileri

bu çocuklar sırtlarını, dirseklerini, dizlerini kullanarak baca boyunca tırmanıyor, ellerindeki tel fırçalarla bacadaki tıkanıkları açıyor. Hatta bazı ustalar altlarından ateş yakıyorlar ki daha hızlı tırmansınlar. Gelişmesinler diye az yemek veriliyor. yılda 3 kez banyo yılda 1 gün tatil izni. haliyle hemen hemen hepsinde gelişim bozuklukları ve fiziksel kusurlar ortaya çıkıyor. Ciğerleri zehirle doluyor, gözleri iltihaplanıyor ve bir çoğu sıkışıp ölüyor.

Kayıtlara geçen ilk meslek ilintili kanser vakaları  bu çocuklarda çıkıyor. En fazla görülen de o dönem için hem çok acı veren hem de ölümcül bir kanser türü olan testis kanseri.

Bu vahşet 1666’dan tam 1875’e kadar sürüyor. 200 yıl gecikmeyle çocukların baca temizliğinde kullanılması İngiliz parlamentosu tarafından yasaklanmış. 12 yaşındaki George  İngiltere’de baca temizliği yaparken ölen son çocuk olmuş.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
652
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments