AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ

  • Home
  • Tarih
  • AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ

Sömürgecilik faaliyetleri sonucu birçok insan ağır şartlar altında kalmış ve hayatını kaybetmiştir. Bu dönemin getirdiği sonuçlar günümüzde de hala devam etmektedir. Birçok ülke ve insanlar açlık ile mücadele etmektedir.

AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ

sömürge

Sömürgecilik, kolonicilik yada kolonyalizm, bir devletin başka ulusları, devletleri ve milletleri siyasal ve ekonomik çıkarları için egemenlikleri altına almaları ve yayılmalarıdır. Avrupa sömürgeciliği olarak adlandırılan bu dönem, 15.yy’da keşiflerin başladığı dönemde başlamıştır. Yeni yerler keşfeden Avrupalılar, Kolonileri ekonomik ve askeri amaçları için sömürmüştür.

Avrupalılar sömürge faaliyetlerini meşru kılmak için, o bölgelere medeniyet götürme ve misyonerlik faaliyetlerini bahane olarak göstermiştir. Böylelikle yerel halkın doğal kaynaklarını sömürmelerinin yanında, topraklarına el koymuşlar ve onları asimilasyona maruz bırakmışlardır.

İngiliz Sömürüsü

İngilizler, denizaşırı sömürgeye ve köle ticaretine 16.yy’da başlamıştır. İngiltere, 1783’de Britanya, Amerika ve Batı Hint adalarında yaptığı sömürülerle, büyük bir imparatorluğa dönüşmüştü ancak Amerikan devrimiyle sona ermiş daha sonra 19.yy’da, Hindistan ve Afrika’da yaptığı yeni işgallerle yeni bir imparatorluk kurmuştur.

İngiltere, köle ticaretinde 1800’lerde en baskın güçtü. 16.yy’dan 1807’ye kadar olan zamanda birçok insanın Afrika’dan, Amerika’ya ve Karayiplere köle olarak gittiği düşünülüyor. Onlar 17 ve 18.yy’da, kölelikten ve o bölgedeki insanların ürettiklerinden kazandıkları ile ülke zenginleşmişti.

2.Boes savaşı sırasında İngilizler, çoğunluğu kadın ve çocukları kamplarda toplamıştı. 28 bin Boes ve sayısı belirli olmayan siyah Afrikalı hayatını kaybetti. İngiliz sömürüsüne karşı, 1919’da barışçıl gösteri başlatan Hindistan’ın gösterileri katliam ile bastırılmıştı. Birçok protestocunun öldürüldüğü bu olay tarihe “ Amristar Katliamı” olarak geçmiştir.

sömürge

1947’de, Hindistan ve Pakistan arasındaki sınır kısa sürede çizilmiş ancak milyonlarca insan evinden olmuş ve hayatını kaybetmişti. Kenya’da bağımsızlık amacı ile Mau Mau isyanı başlatılmış ancak bu isyandan dolayı birçok Kenyalı öldürülürken, birçoğu da kötü muameleye maruz kalmıştır.

Bu katliama karşı çıkan Kenyalılar bir kez daha kötü bir sonuçla karşılaşmıştır. Kikuyu kabilesinin üyeleri, sistematik işkence ve cinsel saldırıya uğramışlardır. Bu toplama kampında birçok insanın yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Britanya İmparatorluğu zamanında, tonlarca buğday Hindistan’dan İngiltere’ye ihraç edilmiş ve bunun sonucunda da milyonlarca Hint vatandaşı açlıktan ölmüştür. 1943’de Churchill, İngiliz askerlerine ve birçok ülkeye Hint ürünlerini göndermiş ve bunun sonucunda, milyonlarca Bengalli açlıktan ölmüştür.

İspanya Ve Portekiz Sömürüsü

İspanya İmparatorluğu, 1400’lü yılların sonunda Maya, Aztek ve İnka Uygarlıklarını ortadan kaldırdı. Orta ve Güney Amerika’da 19.yy başlarına kadar egemenliğini korudu. Bölgedeki zenginlikleri hedef alan İspanyolların yaptıkları acımasız ve kanlı olmuştur. İspanyol Fransico Pizarro’nun günlük ve belgelerinde, İnka halkına soykırım yapıldığı yazmaktadır.

sömürge

Güney Amerika’daki sömürgeciliğini 1898’e kadar sürdüren İspanya’nın sömürgeciliğinde, Karayipler’ deki Küba ve Porto Riko’da yer almaktadır. Afrika’daki sömürgeleri ise Ekvator Ginesi ve Batı Sahara’dır. Ekvator Ginesi’ne hakim olan İspanya, bölgedeki bazı katliamlardan sorumlu tutulmuştur. Pasifik’teki en büyük sömürgesi Filipinlerdir. Filipinler, 300 yıl boyunca İspanya İmparatorluğu’na dahil olmuştur.

Portekiz İmparatorluğu, 1500-1822’de Brezilya’da sömürgeci politikalar yürüttü. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine Portekiz, 1950 ve 1960 yıllarında Afrika’daki sömürgelerini bırakmadı. 1961 ve 1974’te kanlı sömürge faaliyetleri yapan Portekiz, bu ülkelerde iç savaşa sebebiyet vermiştir. Bu mücadelenin nedeni ise Angola, Mozambil ve Gine Bissau’daki egemenliklerini elinden bırakmamaktadır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments