AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ/ 2

  • Home
  • Tarih
  • AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ/ 2

Sömürge faaliyetleri sonucu birçok insan ağır şartlar altında kalmış ve hayatını kaybetmiştir. Bu dönemin getirdiği sonuçlar günümüzde de hala devam etmektedir. Birçok ülke ve insanlar açlık ile mücadele etmektedir.

AVRUPA’NIN KANLI GEÇMİŞİ: SÖMÜRGE FAALİYETLERİ/ 2

sömürge

Alman Sömürüsü

Almanya 1884’ten 1. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar,  bugünkü Namibya, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Togoland ve Kamerun bölgelerini sömürü altına aldı. 1904-1907 yıllarında Almanlar, bugünkü Namibya topraklarında yer alan Alman Güneybatı Afrika’sında katliam yapmıştı. Bunun sonucunda Herero nüfusunun çoğunluğu ve Nama nüfusunun yarısının yok olduğu belirtiliyor.

Yayımlanan raporlara ve belgelere göre, 1904-1907 yıllarında Herero nüfusunun yarısından fazlası ve Nama nüfusunun yarısı sürgünler ve toplama kampları sonucu hayatını kaybetti. Almanların, Hereo ve Namalara karşı gerçekleştirdiği katliam “ 20.yüzyılın ilk soykırımı” olarak belirtiliyor.

Alman İmparatorluğu’nun ilk Şansölyesi Bismarck’ın emriyle, Alman Doğu Afrika’sındaki ayaklanmalar bastırılarak, karşı çıkanlar öldürtülmüştür. Bölge talan edilerek, tarlalar ateşe verilmişti. Almanlar, Ruanda bölgesini de işgal ederek, buradaki halkı çalışmaya zorlamıştır. Almanya Versay Anlaşması ile tüm sömürülerini kaybetmişti.

Belçika Sömürüsü

Belçika, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda ve Burundi gibi Afrika ülkelerinde, diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi kanlı bir geçmiş bırakmıştır. Kongo Kasabı olarak anılan Belçika Kralı 2. Leopold, Berlin Konferansının ardından (1885) Kongo’yu kendi toprağı ilan etti.

Belki de Avrupa’nın sömürü geçmişinin en kanlısı Belçika faaliyetleri olmuştu. Leopold döneminde, Kongo’nun fildişi ve kauçuk gibi zengin doğal kaynakları sömürülmeye başlanmıştı. Çalışan yerli halk, kotalarını dolduramayınca, kendilerinin ve çocuklarının uzuvları kesiliyordu.

Leopold’un Kongo’da uyguladığı şiddet, açlık ve hastalık nedeniyle milyonlarca insan yaşamını yitirmişti. Belçika’nın diğer sömürge devletleri ise Ruanda ve Burundi ülkeleridir. Belçika bu ülkelerde, ırk ve etnik yapıyı etkileyen faaliyetlerde gerçekleştirmiştir.

sömürge

 

Fransa Sömürüsü

Fransa, sömürgecilik faaliyetleri kapsamında, Afrika’nın batısında ve kuzeyinde olmak üzere, 20’den fazla ülkeye hakim oldu. Fransa sömürgecilik faaliyetlerine 1524 yılında başlamıştı. Senegal, Fildişi Sahili gibi ülkeler Fransa’nın sömürü yaptığı ülkelerdi.

Fransa’nın bölgede 5 asır süren sömürgeciliği ve bağımsızlık savaşlarında, 2 milyondan fazla Afrikalı canından olmuştur. Cezayirlilerin başlattığı direnişte binlerce Cezayirli yaşamını yitirdi.

8 Mayıs 1945 Setif ve Guelma katliamı olarak tarihe geçen bu olay, Cezayir’in bağımsızlığını kazandığı güne kadar şiddetler sistematik olarak devam etmiştir. Bu bağımsızlık savaşında milyonlarca Cezayirli yaşamını yitirdi.

Fransa, hem Cezayir’de hem de Afrika’da sömürgeci faaliyetleri sonucu milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Onlar bu faaliyetleri sonucu ne Afrika’dan ne de Cezayir’den özür dilememişken, Afrika’da sömürgeci yollara başvurmaya devam etti.

 

İtalya Sömürüsü

İtalya ilk olarak 1800’lü yılların sonunda, Etiyopya’yı almak için çabalamış ancak başarılı olamamıştır. İtalya, Eritre’den toprak satın almış ve 1890’da bu ülkeyi kolonisi haline getirmiştir.

İtalya gözüne Osmanlı’nın Afrika kıtasında kalan son toprağı Trablusgarp’ı kestirmiştir. 1911’de Osmanlı Devleti’ne savaş açmış ve 1912’de Uşi Anlaşması ile Trablusgarp’ı işgal etmişti. İtalyanlar burada halkın direnişi ile karşılaşmıştır.

Libya’nın kontrol edilmesi esnasında, binlerce insan hayatını kaybetmiş ve yurdundan olmuştur. İtalya 1935-1936’da Etiyopya’yı işgal ederek sömürgesi haline getirmişti. İtalya, 1936 yılında Etiyopya, Somali, Eritre gibi bölgelerde büyük koloni kurdu.

Mareşal Rodolfo Graziani yaptığı katliamlar ile biliniyor. Fizan Kasabı olarak anılan Graziani, 30 bini aşkın Etiyopyalının öldürülmesinden, Ömer Muhtar’ın idamından, burada kurduğu çalışma ve toplama kamplarında birçok kişinin ölümünden sorumlu olan kişi olarak biliniyor.

sömürge

Hollanda Sömürüsü

Hollanda, Amerika Kıtası, Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi birçok yerde sömürge faaliyetleri gerçekleştirdi. Hollanda, Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika, Angola, Namibya ve Senegal’de birçok koloni kurmuş ve faaliyetlerini gerçekleştirmişti.

Hollanda Gana’da sömürü faaliyetleri gerçekleştirmiş ve binlerce Afrikalıyı köle olarak kaçırmıştır. Namibya Sahillerinde de sömürü yapan Hollanda, Walvis Bay Limanı’nı alarak burayı köle limanı olarak kullanmıştır.

Hollanda, 1659, 1673 ve 1674-1677’de Khoikhoi halkına katliamlar yapmıştı. Bu tarihlerde halkı köleleştirmek için katliam yapan Hollanda, binlerce Afrikalının ölümüne sebep olmuş ve onların yaşam alanlarına el koymuştu.

Hollanda, Madagaskar, Endonezya, Hindistan ve Sri Lanka’da köle ticareti gerçekleştirdi. 1947 yılında Endonezya’nın bağımsızlık mücadelesi esnasında binlerce Endonezyalı öldürüldü. Ayrıca Hollanda Batavi Sahil kentinde, 1740 yılında 10 binden fazla Çinliyi katletmişti.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments