ATTİLA’NIN TORUNLARI SEKELLER

SEKEL TÜRKLERİ

 

Hun Türkü olarak bilinen  Sekeller, Kavimler Göçü sonrasında Macaristan’a yerleşen Batı Hunları’ndan bir gruptur. Sekellerin, Avrupa Hunları’nın en güçlü hükümdarı olarak tanınan Tanrı’nın Kırbacı Atilla’nın,  küçük oğlu olan Çaba’nın kavmi olduğu konusu tarihçilerin ortak fikridir.

sekeller

Sekel Türkleri, Büyük Avrupa Hun İmparatoru Atilla’nın ölümü (453) ve devamında gelen Hun İmparatorluğu’nun çöküşü sonrasında Karpat Havzası’nda güvenli bir yere çekilen 3 bin Hun savaşçısının torunlarıdır. Sekellerin 6 boyu, her boyun 4 kolu vardır. Birçoğunun adı Türkçe’dir. Bugün Romanya’da Karpat Havzası’nda yaşayan 500 bin Sekel Türkü var. Sekel Türkleri, Gagavuz Türkleri ve Macarlar, Hristiyan olmalarına rağmen Türk’tür. Kanımız Bir. Bugün Sekel Türkleri, Romanya içerisinde dışlanıyor. Ama Avrupa Birliği, Amerika, Rusya buna sesini çıkartmıyor, nedeni Türk olmaları. Eğer Türk kökenli iseniz Avrupa Birliği’nde baskı göreceğinizi, mağdur olacağınızı ve ayrımcılığa uğrayacağınızı bilmeniz gerekir. Hiçbir kolektif hakka sahip olamazsınız. Avrupa Birliği içerisinde yaklaşık 700 bin Sekel Türkü var. Bunların 500 bini Romanya’da, diğerleri Avusturya, Macaristan, Moldova, Ukrayna, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde yaşıyorlar. İnançlarına göre, Avrupa Hun İmparatoru Atilla’nın torunlarıdır. Bugün dünyada hala Göktürk Alfabesi yazısına benzer eski bir yazı kullanmakta olan tek insan topluluğudur.”

Sekellerin toplumsal yapılarına baktığımızda şamanizmden kalma gelenekleri sürdürmeleri sekellerin “Türk” kökenli olduğu tezini destekler nitelikte. Sekel adına 13. yüzyılda rastlandığı bilinir, Sekel adı 10-11. yüzyıllarda Macaristan’da duyulmaya başlanır. Bu dönemin yazılı kaynaklarında da Sekel adının geçtiği bilinmektedir.

 

SEKEL TÜRKLERİ NEREDE ?

 

sekeller

Macaristan da Hristiyanlığın kabulüyle pek çok Hun Türkü asimile olmuştur. Macaristan tarihine baktığımızda Sekeller denilen bu küçük topluluğun Macar ordularında uç (sınır) birlikleri olarak kullanıldıkları görülür. Asimile olmayan bu topluluk Sekeller adıyla daha sonra Erdel (Transilvanya) Bölgesi’ne gelmişlerdir ki günümüzde Romanya topraklarında yaşayan yüzbinlerce Sekel Türkü vardır. Varlıklarını, inanışlarını ve kültürel yapılarını bozmadan günümüze kadar ulaştırmayı başaran Sekel Türkleri bağımsızlıklarını kabul ettirmeye çalışmaktadırlar.

 

1990 yılında kendilerine ait bir bayrak tasarlamış ve onu kullanmaya başlamışlardır. 2003’de  Milli Sekel Konseyi adlı  organizasyon kuran Sekeller, Transilvanya’nın doğusundaki Karpatların arasına “Sekelistan” adını vermişler ve bir anlamda bu bölgeyi kendi ulusal alanları ilan etmişlerdir.

 

Diğer yazılarımız için tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
55
Tags:
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments