Atatürk Adnan Menderes’i Nasıl Keşfetti.

  • Home
  • Tarih
  • Atatürk Adnan Menderes’i Nasıl Keşfetti.

Adnan menderes TBMM’ye girdiğinde zaman zaman “Beni Atatürk keşfetti” diyerek minnet duygularını dile getirmiştir.

Atatürk Adnan Menderes’i Nasıl Keşfetti.

Atatürk, Serbest Fırkanın Anadolu da yakaladığı başarı araştırmak üzere yanına Recep Peker’i de alarak Anadolu gezisine çıkar. Aydına uğradığında Adnan Menderes ile tanıştırılır. Yalnızca 4 dakikası olduğunu söyler menderese ancak o 4 dakika 4 saate çıkar.

Atatürk,Recep Peker’i bu ismi kağıda yaz sorunca söylersin der. Bir süre sonra Atatürk, Menderesi milletvekili olarak meclise sokar. Menderes milletvekili adayı olarak gösterildiğinden haberdar bile değildir. Bunu daha sonra öğrenecekti.

Adnan menderes o günü şöyle anlatıyor. “Atatürk, Aydın da birçok yere uğradığı halde parti binasına gelmek istememişti. Vasıf Çınar ve arkadaşlarının ısrarıyla eminim ki istemeyerek sadece gelmedim demesinler diye partiye uğradı ama bu ziyaretin uzun sürmemesini mümkünse 5 dakika içinde tamamlanmasını istiyorlardı. Odada il idare kurulundan 7 kişi vardı. İltifat buyurdular konuşma tamamen Atatürk ile benim aramda geçti. İlk kez ikram ettiğim sigarayı almayan ve kahve istemeyen Atatürk’ün ülke sorunları ile konuşma koyulaşınca takdim ettiğim bir paket sigara içip ve bitirmiş olduklarını ayrıldıkları zaman anladım. Ayrıca dört fincan kahvenin diplerini bugün ki gibi hatırlıyorum.”

Atatürk ,Menderesin yanından ayrıldıktan sonra Recep Peker’i şunları söyledi. Burada konuştuğum genç elbet ki parti örgütünde kalamaz. Çok dikkate değer fikirleri var. Adnan menderesin siyasi konulardaki kabiliyetini fark eden Atatürk bir sonraki seçimde Adnan Menderes’in milletvekili olmasını sağladı. Böylece Menderes 33 yaşında meclise girerek meclisin en genç milletvekillerinden biri olmuştu.

4 Mayıs günü yapılan seçimlerde o gencin adı reisicumhurun keşfi olarak listeye konularak Aydın milletvekili seçilmiştir. Adnan Menderes bu sayede yarım kalan öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesinde tamamlayıp kendini yetiştirerek cumhuriyetin kervanına katılacaktır.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
16
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments