Arapların İngiliz Altını Hayranlığı

  • Home
  • Tarih
  • Arapların İngiliz Altını Hayranlığı

Ama İngiliz altınının cazibesi, devlet, din, iman, millet, halife, padişah, bayrak, namus, şeref gibi bütün mefhumların üzerinde idi..

Arapların İngiliz Altını Hayranlığı

Allenby’nin karma ordusunun takibi altında Türk birlikleri Suriye’yi boşaltıp Halep’e doğru çekilirken, Faysal ve Lawrence, aç, susuz, hatta çıplak Türk erlerini izlediler. Havadan İngiliz tayyareleri ricat halindeki Türk askerinin üzerine bomba ve çivi atıyordu.

Şam yakınlarında bir boğazdan geçen büyük bir Türk birliğinin Faysal ve Lawrence kumandasındaki Araplar tarafından geçidin iki tarafındaki dağlardan makaslama ağır makineli tüfek ateşine alınarak çoğunun şehit edilmesi, sonraki yıllarda yeni Türkiye Cumhuriyeti ile Arap alemi arasında gereken yaklaşmayı engelleyen en mühim hadisedir.

Bu bozgunda binlerce askerin Araplarca şehit edildiğini gören ve sonra Cumhuriyet Türkiyesi’nin kuruluşunda mühim görevlere gelen Türk subayları, Ekim 1918’de geçen bu olayı hayatlarının sonuna kadar unutmamışlardır. Zira Türk askeri o topraklarda İslam’ın şerefini savunuyordu.

Yoksa Türk devleti olmasaydı o Arap ülkeleri müstakil devlet olacak değillerdi. O tarihte tek müstakil Arap devleti yoktu. Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olmayan bütün Arap ülkeleri İngiltere, Fransa ve İtalya sömürgesi idi. Nitekim Osmanlı’dan koparılan o ülkeler müstakil olmadı, İngiliz ve Fransız sömürgesi oldu. Üstelik Türk askeri artık o ülkeden Anadolu’ya çekiliyordu.

Ama İngiliz altınının cazibesi, devlet, din, iman, millet, halife, padişah, bayrak, namus, şeref gibi bütün mefhumların üzerinde idi..

Yılmaz Öztuna, Türkler, Araplar, Yahudiler

 

Alıntı:@trtarihotagi

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments