Apple’ın Logosunun Şaşırtıcı Hikayesi

  • Home
  • Tarih
  • Apple’ın Logosunun Şaşırtıcı Hikayesi

Bir çoğumuzun şu an elinde tuttuğu Apple’ın logosunun şaşırtıcı hikayesini merak eden var mı? Apple’ın Isırılmış Elma Logosunun Anlamı Ne?

Apple’ın Logosunun Şaşırtıcı Hikayesi

Logoyu anlamak için İngiliz matematikçi, kriptolog ve bilgisayar biliminin kurucusu sayılan , modern bilgisayarın temellerini atan yapay zekaya dair araştırmalara öncülük eden ve de savaş zamanında gizli kodların çözümünü sağlayan Alan Turing’in intiharına kadar gitmek gerek. Alan Turing, dehası sayesinde Almanların savaş uçaklarını nispeten etkisizleştirmeyi başarmış ve savaş kahramanı olarak ilan edilmiş.

Alan Turing

Savaşın bitmesinden sonra iyice ün kazanan Turing, üniversitedeki odasında erkek öğrenciyle yakalanınca eşcinsel olduğu ortaya çıkıyor ve işler kızışmaya başlıyor. O dönemler İngiltere de suç sayılan eşcinsel olması nedeniyle iki cezadan birini seçmesi isteniyor. Ya mahkum olacak ya da eş cinselliğin hastalık olduğu düşünülen bir dönemde bunu “iyileştirmek” için hormon tedavilerinde denek olacaktı. Turing bir süre boyunca denek oldu.

Turing bu iki cezayı da kabul etmiyor ve bir elmaya bir fili bile öldürebilecek derecede zehir enjekte ediyor ve bu elmadan bir ısırık alarak ölüyor.(1954) Apple’ın o dönemki rengarenk logosunun da Turing’e saygı gösterme amacıyla yapıldığı düşünülüyordu.

Bu olayın ise 7 Haziran 1954 tarihinde gerçekleştiği biliniyor. Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak ise Turing’in bu hikayesinden çok etkileniyor ve yeni kurdukları şirketine bu logoyu uygun görüyorlar.

Logonun neden ısırılmış bir elma olduğuna gelince; Alan Turing 8 Haziran 1954 tarihinde hizmetçisi tarafından evinde ölü olarak bulundu. Turing’in siyanür enjekte ettiği elmayı ısırarak intihar ettiği söyleniyor. Apple logosu ise ısırılmış elmayla Turing’in ölümüne gönderme yapıyor. Logonun tasarımcısı Rob Janoff ise tüm bu iddiaların şehir efsanesi olduğunu söyledi.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments