AMERİKA SEÇİMLERİ / TRUMP VE BIDEN ÇEKİŞMESİ

  • Home
  • Gündem
  • AMERİKA SEÇİMLERİ / TRUMP VE BIDEN ÇEKİŞMESİ

Amerika Başkanı Donald Trump son aylarda anketlerde Demokrat başkan adayı Joe Biden ile arasındaki farkı azaltmayı başarsa da eski başkan yardımcısı yarışın favorisi olarak görülmeye devam ediyor.

AMERİKA SEÇİMLERİ / TRUMP VE BIDEN ÇEKİŞMESİ

Fox News son anketine göre ulusal çapta seçmenlerin yüzde 51’i Biden’a oy vereceğini söylerken yüzde 46’sı tercihinin Trump’tan yana olacağını belirtti. Temmuz’daki Fox News anketinde Biden yüzde 49’a 41 ile rakibinin 8 puan önündeydi.

Ülkede yapılan büyük anketlerin ortalamasını alan FiveThirtyEight’e göre Biden, Temmuz’da yüzde 50.5’e karşı yüzde 40 ile öndeydi. Bugün ise Biden yüzde 50.6’dayken Trump 43.4’e yükselmiş durumda.

Amerika Başkanı Donald Trump ve rakibi Joe Biden birbirlerini başkanlık makamı için yetersiz olmakla suçladı. 74 yaşındaki Trump 78 yaşındaki rakibi için “zayıf ve yorgun” dedi, Biden’ın akli durumu konusunda “bir şeylerin normal olmadığını” iddia etti.

Çekişmeli eyaletlerden Wisconsin’de seçime 47 gün kala düzenlediği mitingde konuşan Cumhuriyetçi Başkan Trump, Joe Biden’ın kendisinin “yaşayıp yaşamadığının bile farkında olmadığını” söyledi.

Biden destekçilerinin yaptığı bir çalışma

Joe Biden ise Pennsylvania’da aralarında 2016 başkanlık seçiminde Trump’a oy vermiş olan seçmenlerin de bulunduğu katılımcıların sorularını yanıtladığı etkinlikte konuştu.

CNN televizyonunda yayınlanan seçim etkinliğinde, Joe Biden Trump’ı Corona virüsü salgınını yönetememek ve mantıksız davranmakla suçladı. Halkı Amerikan hükümetinin sağlık uzmanlarının bilimsel tavsiyelerine uyulmaması konusunda teşvik ettiğini söyledi. “Amerikan halkına doğruları söylemek zorundasınız. Başkan çekilmeli” dedi.

Trump daha erken harekete geçseydi, salgında binlerce kişinin ölmeyebileceğini söyledi, “Biliyordu ama hiçbir şey yapmadı” dedi. Joe Biden, “Uzun süredir bu işlerin içindeyim. Böyle sorumsuz bir yönetim göreceğim hiç aklıma gelmezdi” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanlık seçimlerine iki haftadan az bir süre kala Donald Trump ile Joe Biden, son televizyon münazarasında karşı karşıya geldi. Seçimlere beş hafta kala ABD’de bütün dikkatler televizyonda canlı yayında karşı karşıya gelen Cumhuriyetçilerin adayı Başkan Donald Trump ve Demokratların başkan adayı Joe Biden üzerindeyken seçmenlerin aklındaki soru işaretlerinin çoğu cevapsız kaldı.

Trump 39.06 dakika, Biden 37.56 dakika söz aldı

Biden’ın yaşı vardı, unutkanlığı vardı, konuları atlayabiliyordu, hatta Trump’ın iddiasına göre Biden’a Alzheimer tanısı konmuştu, teke tek tartışmalarda agresyonunu kontrol edemiyor, özellikle ailesine dair konularda sükunetini kaybediyordu. Dolayısıyla Biden kolay lokma olacak, diğer isimler Trump’ın hakkından gelecekti. Lakin bu isimler teker teker yarıştan çekilince sahne Başkan Trump’la Başkan eski yardımcısı Joe Biden’a kaldı.

Adaylara sorulacak sorular belliydi. Yüksek Mahkeme’ye seçilen aday, Obamacare’in iptal edilme ihtimali, daha dün New York Times tarafından ortaya atılan ve çok ses getiren, Başkan Trump’ın vergi usulsüzlüğü, Covid-19 ve ABD’de hayatını kaybeden 200 bin kişi, halk sağlığı, ekonomide yaşanan sorunlar, George Floyd’un ardından çıkmaz sokağa giren ırkçılık karşıtı gösteriler, şiddet olayları ve bir başka konu da iklim değişikliğiydi.

Aslında konu başlıkları ne olursa olsun seçmenlerin görmeye ihtiyacı olan şey: Biden’ın sağlığının başkanlığa yeterli olup olamayacağına, tartışmayı sağlıklı bir şekilde yürütebileceğine ve Trump’ın bir dört yılı daha hak edip etmediğine dair oylarını netleştirecek birkaç kanıt görmekti. 90 dakika süren tartışma boyunca Trump 39.06 dakika, Biden 37.56 dakika söz aldı.

Öte yandan çoğu anket Biden’ın hâlâ salıncak eyaletlerde (swing states) büyük bir avantajı olduğunu gösteriyor.

Amerika halkı 3 Kasım’da genel seçimler için sandığa gidecek.

Kanye West’in de Trump’ı desteklemesi viral olmuştu.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
20
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments