Amaçsız Ahmaklık

Bir yazı düşünün bütün satırları aynı ama 8 milyar ayrı insanı anlatıyor. Bir yazı düşünün her okuyanın aa bu benim bu biziz bu bizim hatamız dediği cinsten.

En baştan iddialı başlamanın beni bir sıfır geriye düşüreceğini biliyorum. Ama bu yazıyı tüm riskleri göze alarak yazıyorum. Şuan size el kadar yabancıyım fakat ilk bölüm bittiğinde şah damarınız kadar yakın olacağım.

İnsanoğlu olarak yaratılışımızdan beri çeşitli hatalara düşmüşüzdür bu hatalar bizi kimi zaman bir derviş yapar kimi zaman bir meczup bu hatalardan ders alanlarda vardır daha kötü duruma düşenlerde. Kimi zaman bir hata yaparız uyarı alırız kimi zaman bir hata yaparız canımızdan oluruz. Hatanın türleri değişebilir ama kendisi asla tarih boyunca sürmüştür eminiz ki devamda edecektir. Bilindiği gibi bir söz vardır ya Tarih değil hatalar tekerrür eder.

Virüs Çin’deyken bize bir şey olmaz felsefesiyle tedbiri almayanlar bugün derviş postuna büründü ama bilinsin ki tedbirde kusur eden takdire bühtan eder.

Yarın başka bir olay vuku bulsa görünürde legal olup aslına baktığınız zaman boş olan fikirler öne sürülecek ve bu fikirleri çıkaran münferit topluklar destek görecek kısacası tarih tekerrür edecek.     

Amaçsız Ahmaklık

Bazı şeyleri gereğinden fazla yapmıyoruz. Bazı şeyleri ise gereğinden fazla yapıyoruz. Ortayı bulamıyoruz. Ne elimizdekine şükrediyoruz. Ne de israftan kaçınıyoruz. Ne yapıyoruz ne de yaşıyoruz. Nasıl bir kargaşa içindeyiz. Hiç kolu olmayanları bildiğimiz halde keşke şuramda da bir kol olsaydı daha kolay yapardım işlerimi diye düşüncelere dalıyoruz.

Her zaman en iyisini istiyoruz. Kendimize şunu sormadan acaba layık mıyım?

Her zaman en özeli istiyoruz. Kendimize şunu sormadan acaba hak ettim mi?

Her zaman en harikasını istiyoruz. Kendimize şunu sormadan acaba yüzüm var mı?

Bize bir şey kazandırmayacağını hatta kaybettireceğini bile bile amaçsız bir ahmaklık içindeyiz?

Ahmaklık deyip geçmeyin ha.. Bir milleti bir ulusun yıkabilir. Nasıl mı?

Bir zamanlar TÜRK milleti olarak bilimde sanatta her türlü ilimde dünyanın en iyisiyken neden şimdi başkalarına bakar olduk? Sahip çıkmadık, cefa çekmeden sefa sürülmez ama biz bunu bilemedik. Alışmıştık krallar gibi yaşamaya elimizi soğuk suya sokmak istemedik. Şimdi ne hallere geldik.

O herkesin konuştuğu güya cesur kahraman komutan olarak tanınan Napolyon’u biliriz. Lakin ona “savaşı kazansaydım Doğu’nun fatihi olur. Paris’e İstanbul üzerinden dönerdim” dedirten Napolyon’a ezici bir mağlubiyet yaşatan Cezzar Ahmet Paşa‘yı bilmiyoruz bile.. Napolyon’u keşkeler ile anarken Cezzar Ahmet Paşa’yı duyduğumuzda ise kim bu ya? diyerek hayret ediyoruz.

yorumsuz.

Rambo’ya özenip her türlü şeyi yapıyoruz karadan gemileri yürüten dedemizin tam adını bilmiyoruz.

yorumsuz.

Belki de giydiğimiz giysiden, yediğimiz yemeğe kadar her şey yabancı ürün..

yorumsuz.

Kimse bilmez tabi Prof .Dr. Engin Arık, Türkiye’yi süper güç yapmak için ömrünü harcadı yeni bir madde buldu. Kimse de demedi bu kadın ne yapıyor bir bakalım.

ha heyecanlanmanıza gerek yok.

Orta da Engin Arık ta yok bulduğu maddede.. kısacası diyeceğim odur ki;

Birlik olalım. Biz bir olunca varız. Biz bir olunca biziz ne derler; İki Yahudi bir araya gelse şirket iki Türk bir araya gelse devlet kurar diye. Çünkü biz bir arada olunca el birliğiyle bir şeyler yapmaya çalışınca biziz atalarımızda böyle yapmamızı söylüyor tarihimizde bunu gösteriyor eğer biz bu aziz vatanın evlatları olarak ne zaman bir bütün olursak bilinsin ki sıradağlar gelse yıkamaz bizleri vallahide yıkılmaz billahi de yıkamaz.

VESSELAM.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments