ALLAH’IN KILICI HALİD BİN VELİD

  • Home
  • Tarih
  • ALLAH’IN KILICI HALİD BİN VELİD

Yaptığı savaşlar kadar, kazandığı savaşlar olan, düşmanına; “Sizin, hayat ve şarabı sevdiğiniz kadar; ölümü ve şehitliği seven bir orduyla geldim karşınıza.”  diyecek kadar inançlı bir komutan Halid Bin Velid.

ALLAH’IN KILICI HALİD BİN VELİD

Yaptığı savaşlar kadar, kazandığı savaşlar olan, düşmanına; “Sizin, hayat ve şarabı sevdiğiniz kadar; ölümü ve şehitliği seven bir orduyla geldim karşınıza.”  diyecek kadar inançlı bir komutan Halid Bin Velid.

Meşakkatli yolların kudretli komutanı

İslam’ın aşkıyla doluydu hep yanı     

Allah a hizmetti ömründe tek anı

Ey şanlı yiğit Allah’ın kılıcı

Halid Bin Velid, 590 yılında dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Lübabe, babasının adı Mahzum kabilesinden Velid bin Mugire’dir. Ailesi askeri konularda uzmanlaşmış bir Kureyş kabilesindendir. Bu sebeple Halid Bin Velid iyi bir askeri eğitim almıştır.

Halid doğduktan sonra temiz bir iklimde yetişmesi için çölde bir ailenin yanına yerleştirildi ve 6 yaşına kadar burada kaldı. Oğlunun gelişime çok önem veren babası küçük yaştan itibaren Halid’e kahramanlık, cesaret, cömertlik gibi iyi huyları ve Mugire soyundan geldiğini bu soyla övünmesi gerektiğini öğretti.

Halid Bin Velid Müslümanlara karşı ilk savaşı Uhud savaşıdır. Halid bu savaşta süvarilerini Müslümanlara arkadan saldıracak şekilde konuşlandırdı. Bunun üzerine Hz Muhammed tepeye 50 okçu yerleştirdi. Fakat savaşın kazanıldığını düşünen 50 okçu yerlerini terk edince Halid süvariler ile arkadan dolaştı ve Müslümanlara kayıplar verdirdi.

Geldin süvarilerinle dağların eteğinden

İndirdin darbeni en acı yerinden            

Hendek savaşında da son olarak Müslümanlara karşı savaşmıştır. Hudeybiye anlaşmasından sonra önceden Müslüman olan kardeşi Velid sayesinde Müslüman olmuştur.

Hz. Muhammed, Suriye ye Bizans imparatoruna, İslamiyet’e davet için bir elçi gönderiyordu, ancak elçi Mute yakınlarında öldürüldü. Bunu duyan Halid çok öfkelendi ve Hz Muhammed sefer için orduyu topladı ordunun başına Zeyd bin Harise’yi atadı. O ölürse Cafer Bin Ebu Talip oda ölürse Abdullah Bin Ebu Revaha ya Eğer üçü de ölürse aralarında seçecekleri biri ordunun başına geçicekti.630 yılında Mekke fetih edildi. Mekke fatihi Halid Bin Velid ordusuyla 4 bir taraftan girip fethi tamamladı.

Hz. Muhammed onun hakkında “Seyfullah Allah’ın kılıcıdır” buyurdu.

4 ülkeyi zapt ettin duyurdun her yere

4 kral toplandı korktu seni yenmeye

Yine Hz. Ebubekir zamanında da savaşlara devam eden Halid bin Velid Hz. Ebubekir in oluşturduğu 18.000 kişilik ordunun başında Mezopotamya ya gönderilir. 633 yılında Sasani ve Araplar ile yaptığı Zincirler Muharebesi, Walaja Muharebesi ve Ullais Muharebesinden zaferle ayrılır. Hire deki Necef kalesini fetih etmiş, oradakileri İslamiyet ile tanıştırmış kabul etmeyenleri cizyeye bağlamıştır. Fakat Sasani hükümdarı 3.Yezdigirt Halid in bu başarılarından rahatsız oldu. Bölgeye Fars-Arap kuvvetleri gönderdi. Halid Sasani ordusunun Fırat nehri kıyısındaki Hanafiz, Zumail, Saniyy ve Muzayyah bölgelerinde kamp kurduğunu öğrendi. O büyük orduyla mücadele edemiyceğini anlayan Halid gece baskın yapmaya karar verdi  ve yaptığı  Muzayyah Muharebesi, Saniyy Muharebesi, Zumail Muharebesiyle Sasani ordusunu dağıttı. Kazandığı zaferlerle Mezopotamya’nın hakimiyetini ele geçirdi.

Hz. Ömer devrinde ordu Yemruk savaşındayken Hz. Ömer orduya bir mektup gönderir mektupta Halid’in baş komutanlıktan azledildiği yerine  Ebu Ubeyde bin Cerrah’ın atandığı yazar fakat  Ebu Ubeyde bin Cerrah ordunun morali bozulmasın diye mektubu savaştan sonra Halid e gösterir ve Halid karara itaat eder.

Halid bin Velid in vücudunda ok ve kılıç izi olmayan yer kalmamıştı. Yaptığı savaşlarda yenilmeyen nadir komutanlardandır herkesin övgüyle bahsettiği Halid bin Velid hasta yatağına düştüğünde göz yaşlarına hakim olamaz bunca sene Allah için kılıç sallayan Halid yatakta vefat edecek olması onu çok üzmüştür. Tahminen 642 senesinde vefat eder.

Karşında duran düşman korkudan kaçardı

Yanında olan dostun hiddetinden yanardı

Gücene denk olan şu en yüce dağlardı

Aslan gibi geldin Aslan gibi gittin Halid 

 

ALİHAN ÇELİKEL

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments