ALGILARI ZORLAYAN ŞEHİR EFSANELERİ

Şehir efsaneleri Asya ülkelerinde oldukça yaygındır. Bunların en başında Kore ve Japon efsaneleri gelmektedir. Bu yazımızda Kore ve Japon şehir efsanelerinden önemli olanları ele aldık.

KORE ŞEHİR EFSANELERİ 2

Jayuro Hayaleti

Jayuro Goyang ve Paju arasındaki bir kara yolu şeridinde görülüyor. Yolda beliren sisli görüntü kaza riskini arttırıyor ve yol tehlikeye dönüşüyor. Bu olayın doğaüstü olduğuna inananlar vardır. Bazı sürücüler geceleri yolun kenarında bekleyen güneş gözlüklü bir kadının olduğunu söylemişler. Kadına yaklaşan bazı sürücüler ise gözünde gözlük olmadığını ve göz çukurlarının oyuk olduğunu belirtirler.

Yoo Kwan Sun Heykeli

Yoo Kwan Sun, Japonya işgali sırasında bağımsızlık mücadelesinde hapse atıldı ve 17 yaşındayken şehit edildi. Onun verdiği mücadeleden ve öneminden dolayı bazı derslik ve kampüslere portresi ve heykeli yapıldı. İnanışa göre, 1 Mart bağımsızlık gününün gecesinde sokaklarda ruhu dolaşmaktadır. Bazılarına göre ise portrelerine yakından bakınca, bakan kişinin gözlerini takip ettiği hissine kapıldığı söylenir.

Tavuk Kanı Dövmesi

 

Bu efsaneye göre, mürekkep yerine tavuk kanı ile dövme yapılırsa bazı zamanlarda beliren dövmeniz olur. Alkol kullanmış, sıcak içecekler, sıcak bir banyo veya spor ve egzersiz yapmak gibi vücut ısısının yükseldiği durumlarda dövme görünür olur ancak vücut ısısı normale döndüğünde kaybolur.

 

JAPON ŞEHİR EFSANELERİ

Teke Teke

Bu efsaneye göre, tren çarpması sonucu vücudu ikiye ayrılmış genç kızın ruhudur. Vücudunun belden aşağısı olmadığı için tırnaklarıyla kazıyarak hareket eden bu kıza, “teke teke” diye ses çıkarttığı için bu isim verilmiştir. Hızlı hareket eden kızın elinde makas olduğu belirtilir.

Yırtık Ağızlı Kadın

 

Kocası tarafından işkence gören kadın öldüğünde intikamcı bir ruha dönüşmüş. Bu kadının hedefi gece yalnız gezen çocuklarmış. Çocuklara yaklaşıp “Güzel miyim?” diye sorar, “Güzel” cevabını alınca gerçek yüzünü göstererek tekrar sorarmış eğer “Hayır” cevabını alırsa elindeki makasla çocukların ağzını yırtarmış.

Honako-San

Şehir efsaneleri

Okullarda popüler olan bu efsaneye göre, Japonya’da yaşayan Honako adında kırmızı etekli bir kız çocuğudur. Efsaneye göre onu çağırmak için okuldaki tuvalet kabinine gidip 3 kere kapıya vurarak “Honako-San burada mısın?” denilmesi gerekiyor. Honako ise “Buradayım” diye cevap verir eğer kapıyı açarsanız sizi öldürebilir.

Onibaba

Şehir efsaneleri

Bu efsane genellikle insanlara yaşlı kadın olarak gözükür. Tarif edilene göre vahşi duruşlu, kocaman ağzı olan, dağınık görünümlü yaşlı bir kadındır. Genellikle elinde yemek bıçağı ile mutfakta tencerelerin kenarında otururken görülür. İnsana güven vererek huzurlu hissetmelerini sağlayarak onlara saldırı ve onları yer.

Kiyotaki Tüneli

Şehir efsaneleri

 

Bu tünelin lanetli olduğu söylenir. Bu tünel 1927 senesinde yapılmıştı. Uzunluğu konusunda çeşitli rakamlar söylenir. Efsaneye göre tünelin yapımında çalışan işçiler ölmüş ve ruhları tünelde gezmektedir. Eğer geceleri tünelin içinde bu hayaletlere rastlar ve tünel içindeki aynaya bakıp bu hayaletlerden görürseniz korkunç bir şekilde öleceğinize inanılır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
6711
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments