Alcatraz’dan Kaçmayı Başarabilen 3 Kişinin İnanılmaz Hikayesi

  • Home
  • Tarih
  • Alcatraz’dan Kaçmayı Başarabilen 3 Kişinin İnanılmaz Hikayesi

Bir zamanlar en korunaklı ve kaçışın imkansız olarak dizayn edildiği dünyanın en meşhur hapishanesi olan Alcatraz’dan kaçmayı başarabilen 3 kişinin inanılmaz hikayesi.

Alcatraz’dan Kaçmayı Başarabilen 3 Kişinin İnanılmaz Hikayesi

1861 ve 1963 yılları arasında Alcatraz Adası‘ndan cezaevi olarak kullanılan bu yer Amerika’nın en korunaklı hapishanesiydi. Tüm azılı mahkumlar sularla çevrili bu cezaevine gönderiliyordu. Alcatraz’da çok basit temel gereksinimleri harici mahkumlara hiçbir ayrıcalık verilmiyordu.

Kitaplardan yararlanmak için bile en az 5 yıl sorun çıkarmaman gerekiyordu. Mahkumlar günün 23 saatini hücresinde geçiriyordu. Binada kapılar demir parmaklıklarla kapalı ve her yerde silahlı görevliler vardı. Adanın etrafı ise soğuk körfez suları ve köpekbalıkları ile çevriliydi.

Kaçışın imkansız olarak görüldüğü Alcatraz’dan 14 kez kaçma girişiminden yalnızca bir tanesi başarıya ulaştı. Frank Morris ve John, Clarence Anglin kardeşler, sessizce ve kimseye farkettirmeden hapishaneden kaçtılar. Ama nasıl bir planla?

Hücrelerin hepsinde küçük mazgallar vardı. Planı 4 kişi yapıyor, her biri yemekhaneden çaldıkları kaşıklarla bu mazgalların çevresindeki duvarı günlerce kazmaya başlıyor. Ancak söktükleri mazgalların yerlerine aldıkları dergi ve kitaplardan aynılarını yapıp takıyorlar.

Ayrıca gece odalara bakan gardiyanlar şüphelenmesin diye yataklarına alçıdan kafa bile yapıyorlar. Planı 4 kişi yapıyor demiştik ancak aralarından birisi işleri tam beceremiyor ve kaçmaya da cesaret edemeyip hapishanede kalıyor. En sağdaki ise onun yaptığı yarım kalan kafa. Morris ve Anglin kardeşler ise koridora çıkıyor havalandırmaya tırmanıyor ve orda da çatıya çıkıyorlar.

(Fotoğrafta mahkumların yaptığı can yeleklerinden biri.) Kenarları ısı ve basınç yardımıyla kapatılmış. Isıyı atölyedeki bir sıcak su borusunu delerek elde etmişler ve basınç için kalas kullanmışlar. Bu fikri muhtemelen okumalarına izin verilen dergilerden birinde edinmişlerdi.

Bu 3 mahkum gecenin bir yarısı Alcatraz’dan kaçmayı başardı. Sabah olduğunda alarmlar çalmaya başladı ve FBI her yerde bu 3 mahkumu aramaya başladı. İşin ilginç yanı 50 yıldan fazla süredir bu 3 kaçak sırra kadem bastı, FBI ne kendilerini ne de cesetlerini bulabildi…

1963 yılında Alcatraz kapatılıyor, şimdi müze olarak kullanılmaktadır. 2013 yılında FBI’a bir mektup geliyor.

“Benim adım John Anglin. Haziran 1962’de Alcatraz’dan kardeşim Clarence ve Frank Morris’le birlikte kaçtım. Şu anda 83 yaşındayım ve kötü durumdayım. Kanserim var. Evet, hepimiz zor da olsa kaçmayı başardık. Frank, Ekim 2005’te vefat etti. Mezarı İskenderiye’de bir başka isim altında. Abim ise 2011’de öldü.
Tıbbi yardım alacağımı bildirirseniz, TV’de bir yıldan uzun bir süre hapse gireceğime söz vereceğim. Yapacağınız bilgilendirmeye göre tam olarak nerede olduğumu bildireceğim.”

FBI’ın Anglin’in bu mektubuna nasıl karşılık verdiği bilinmiyor. Anglin, 2013’te böyle bir haber çıkmadığı göz önüne alındığında muhtemelen yaşından dolayı cevapsız bırakıldı. Bu da bir nevi Anglin’in ölüme mahkum edilmesi anlamına geliyor.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments