9 Tavşan Doğuran Kadın / Mary Toft

  • Home
  • Tarih
  • 9 Tavşan Doğuran Kadın / Mary Toft

300 yıl önce İngiltere Surrey’de bir kadın Kral George I’i bile kandırmış tavşan doğurduğuna. Hem de bir tane tavşan değil; düzinelerce doğurduğuna herkes inanmış.

9 Tavşan Doğuran Kadın / Mary Toft

Tavşan doğuran kadının adı Mary Toft. Mary Toft hâlihazırda 3 çocuğu varken tekrar hamile kalıyor ancak düşük yapıyor. Hamilelik demek onun yaşantısında biraz daha kolaylık demek. Sonuçta bir maraba; o yüzden de düşükten bahsetmiyor ancak vakti geldiğinde komşusu Ann Gill ve kayınvalidesi Ann Toftile bir doğum gerçekleştiriyor. Doğumda bir bebek yerine kediye benzeyen ölmüş bir hayvan geliyor. Hemen Kadın Doğum Uzmanı John Howard çağrılıyor.

Howard kadını gözlem altına alıyor ve bir aylık süreçte kadın kedi bacakları, tavşan kafası gibi hayvan parçaları da doğuruyor. Bir günde 9 ölü tavşan doğurduğu da oluyor. Howard, kadının tavşan doğurduğuna inanıyor ve Londra’daki üst düzey doktorlara ve kralın sekretaryasına da haber gönderiyor. Bu sırada zaten gazeteler kadından bahsetmeye başlıyor; ressamlar gelip kadını çiziyor ve ünü tüm ülkeye yayılıyor.

Kral George I, hemen kendi doktorlarından birisi olan Nathaniel St. Andre’yi gönderiyor Surrey’e. Bu doktor da Howard gibi ikna oluyor ve Mary Toft’un rahminden çıkarken kedi bacaklarını dahi gördüğünü söylüyor. Rahimden çıkan bu parçaları da test edilmesi için Londra’ya gönderiyor. St. Andre isminin tıp tarihine altın harflerle yazılacağını da umarak bu konuda 40 sayfalık bir kitap da yazıyor.

Böylece olay tüm ülkede duyuldu. Bir kaç kişi Mary’nin kocasının aleni olarak karısına tavşan getirdiğini gördüklerini ileri sürdüler. Bunun üzerine doktor Richard Manningham Mary’yi eğer olayın gerçeğini anlatmazsa rahmini kontrol edeceği şeklinde tehdit etti. Böylece Mary Toft aslında tavşanları rahmine kendisinin koyduğunu ve doğum sırasında burada çıkardığını anlattı. Böylece olayın bir düzmece olduğu anlaşıldı. John Howard ve Nathanael St. Andre’nin mesleki kariyerleri yerle bir oldu.

Kadını kısa süreyle hapse attılarsa da sonradan serbest bırakıldı. olansa ona safça inanan iki bilim adamına oldu. John Howard ve Nathanael St. Andre’nin kariyerleri son buldu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
64
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments