69 Çocuk Doğuran Valentina Vassilyeva

  • Home
  • Tarih
  • 69 Çocuk Doğuran Valentina Vassilyeva

Günümüzde yetişkinlerin 2 ve ya en fazla 3 çocuğu varken bile geçim sıkıntısına düşüyor. Feodor Vassilyev  için durum sanırım çok farklıymış 3 , 5 yetmemiş toplamda 82 çocuk babası olmuş.

69 Çocuk Doğuran Valentina Vassilyeva

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en çok çocuk doğuran kadını Rus çiftçi Feodor Vassilyev‘in eşiydi. 1707-1782 arasında yaşadığına inanılan Vassilyev’in 27 kez hamile kaldığı ve 16 kez ikiz, 7 kez üçüz, 4 kez ise dördüz doğurduğu söyleniyor

Valentina Vassilyeva, Feodor Vassilyev’in ilk karısıdır. Aile 1700lerde 1707 ile 1782 yılları arasında Rusya’da yaşamıştır. Valentina’nın 76 yaşında öldüğüne ve ardında 69 çocuk bıraktığına ve bu çocuklardan yalnızca ikisinin bebekken öldüğüne inanılıyor. Çocuklardan bebeklerden ölen ikizler hariç 67 tanesi yetişkinliğe ulaştı.

Bu arada babaları ikinci kez evlendi ve ikinci karısından 12 ikiz ve 6’sı üçüz olmak üzere 18 çocuk sahibi oldu. 15 tanesi sağlıklı bir şekilde büyüdü ve böylece kendisi 82 çocuk babası oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en çok çocuk doğuran kadını Valentina Vassilyeva olarak geçiyor. Hala rekorunu kırabile olmadı.

Raporlara göre 27 kez doğum yapmış bunlardan 16 kez ikiz, 7 kez üçüz, 4 kez ise dördüz. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? Valentina 1725’den 1765′ kadar 40 yıl boyunca doğurgandı. Bu biraz şüpheli görünüyor bu yüzden bir hesap yapalım.

Doğurganlık, genel olarak yumurtalıkların her 28 günde bir yumurta üretmeye başladığı 15 yaş civarında başlar ve 51 yaş civarında menopoza girilmesiyle son bulur.

Fakat menopozdan çok önce doğurganlık şansı azalır. 45 yaşından sonra kadının her ay hamile kalma ihtimali yüzde 1 civarındadır. Çünkü yaş ilerledikçe yumurtanın kalitesi ve sayısı önemli ölçüde azalır. Kız bebekler yaklaşık bir milyon yumurta üretme kapasitesiyle doğar, fakat yetişkinlikte bunların ancak birkaç yüz bini canlı kalır. Bunların ise ancak 400 tanesi tam olgunluğa ulaşarak yumurtalıklar tarafından salınır. Bu toplam 30 yıl kadar bir doğurganlık dönemi demektir. Ancak bu dönemin sonuna doğru bazı yumurtalar hasarlı olabileceğinden, döllenme olsa bile bu gebelikler düşükle sonuçlanır. 40’lı yaşların sonlarında doğuran kadın haberlerine arada bir rastlansa da kadınların çoğu 42-44 yaş sonrası hamile kalmaz.

Ayrıca her gebelik kadının üreme organları üzerinde tahribata neden olduğu için yeniden gebe kalma şansını da azaltır. Ayrıca emzirme döneminde de gebelik ihtimali yok gibidir. Bu doğal doğum kontrol yöntemi doğurganlık süresini daha da kısaltır.

Bu hesaba göre, Bayan Vassilyev 50’lerinde bile çocuk doğurmuş olmalı. Bunların hepsi doğru ise bu kadar çocuğa bakmanın yarattığı sıkıntı epey büyük olmalı

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments