2020’DE DÜNYA’DA NELER OLDU

2020 yılı hepimiz için zorluklar ile geçti. 2020 yılında Dünyada hem yangınlar, hem virüsler hem de ölümler meydana geldi. Hiç şüphesiz yaşadığımız en zor yıl 2020 olmuştur.

2020’DE DÜNYA’DA NELER OLDU

2020de dünyada neler oldu

 Kasım Süleymani’nin Öldürülmesi

2020de neler oldu

Tarihler 3 Ocak 2020’yi gösterirken, ABD Savunma Bakanlığı, İran Devrimi Muhafızları bünyesinde olan, eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i, Bağdat Havalimanında düzenlediği saldırı sonucu öldürdüğünü açıkladı. Büyük bir üzüntüye ve şaşkınlığa uğrayan İran Yönetimi ve ABD arasında gerginlik baş gösterdi. İran Yönetimi casusluk yaptığı gerekçesiyle Mahmud Musevi Mecd’i idam etti.

Koronavirüs

2020de neler oldu

Bütün dünyayı etkileyen Koronavirüs bu yıla damga vuran en büyük olaydır. 9 Ocak’ta Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs, kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına almış ve 82 milyondan fazla insan enfekte olurken, 1.8 milyondan fazla kişi yaşamını yitirmiştir.

Avustralya’da Yangın

2020de dünyada neler oldu

Avustralya tarihinin en büyük yangınını yaşamış ve 33 kişi hayatını kaybetmiştir. 2019 yılının Eylül ayında başlayan yangı, 2020 yılının Mart ayına kadar sürmüştür. Toplam 11 milyon hektara yakın alanın ve 3 binden fazla evin kül olduğu bu yangında yaklaşık 1.25 mişyar hayvanın da telef olduğu açıklandı. Ayrıca nüfusun dörtte üçünün yangınlar dolayısıyla zarar gördüğü açıklandı.

George Floyd’un Öldürülmesi

2020de dünyada neler oldu

25 Mayıs günü ABD Minneapolis’te gözaltına alınırken, polisin uzun süre ensesine basması sonucu, 46 yaşındaki George Floyd nefes alamayarak yaşamını yitirdi. Onun “Nefes Alamıyorum” sözü 2020 yılının en trajik olaylarından birisidir. Görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle birlikte ABD’de polislerin siyahilere yönelik şiddeti büyük tepkilere ve protestolara sebep oldu. Bunun sonucunda Black Lives Matter hareketi başladı.

Azerbaycan-Ermenistan Savaşı

2020de dünyada neler oldu

27 Eylül’de Ermenistan ordusunun Karabağ savaşı sonrası kurulan mevzilere yaptığı saldırılar sonucu, Azerbaycan-Ermenistan savaşı başlamıştı. 44 gün süren savaş, 10 Kasım’da Ermenistan’ın yenilgisini kabul ettiği anlaşmayla sona erdi.

Beyrut Limanı Patlaması

2020de dünyada neler oldu

Beyrut Liman’ında 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın sonucunda 191 kişi hayatını kaybetmiş, 6 binden fazla insan yaralanmış ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı, patlamaya 6 yıldır limanda depoda tutulan, 2 bin 750 ton amonyum nitratın sebep olduğunu açıkladı.

Kobe Bryant’ın Vefatı

2020de dünyada neler oldu

Tüm dünya 26 Ocak 2020 tarihinde bir helikopter kazası sonucu, basketbol dünyasının efsane ismi Kobe Bryant’ın yaşamını yitirmesiyle büyük şok yaşamıştı. ABD’nin ve NBA’in efsane ismi Kobe Bryant, 13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte 41 yaşında hayata gözlerini yumdu. O, basketbol dünyasının en büyük sporcularından birisidir ve daima kalbimizdedir.

Maradona’nın Vefatı

2020de dünyada neler oldu

Spor dünyası ilk önce Kobe Bryant ve ardından Maradona’nın ani ölümleriyle büyük üzüntü yaşamıştır. Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona, 60 yaşında kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi sonucu hayata gözlerini yumdu. O, dünyanın efsanesi ve futbolun en iyi ayağıdır.

ABD Seçimleri

2020de dünyada neler oldu

2020’nin en önemli olaylarından biri olan ABD seçimleri, tüm dünyanın ve dünya siyasetinin yakından takip ettiği bir seçimdir. 3 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerde, Demokrat Adayı Joe Biden, mevcut başkanı Donald Trump’ı yenerek ABD’nin 46’ncı başkanı olmuştur.

İzmir Depremi

2020de dünyada neler oldu

30 Ekim günü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında, merkez üssü Ege Denizi olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sığacık’ta cadde ve sokaklar su altında kaldı. Depremden dolayı 117 kişi hayatını kaybetmiş, 1032 kişi yaralanmış ve 107 kişi sağ kurtarılmıştır.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments