12 Bin Kişinin Ölümüne Yol Açan Doğa Olayı: Öldüren Sis

  • Home
  • Tarih
  • 12 Bin Kişinin Ölümüne Yol Açan Doğa Olayı: Öldüren Sis

Dünya tarihinin gördüğü en büyük doğa felaketlerinden biri olan ve 12 bin kişininin yaşamını yitirdiği “The Killer Fog” yani “Öldüren Sis”i duydunuz mu?

12 Bin Kişinin Ölümüne Yol Açan Doğa Olayı: Öldüren Sis

1952 yılında Londra’da sis felaketi yüzünden tahmini 6 bin (bazı araştırmalara göre 12 bin) insan ölüyor. Doğanın harabiyetini saymıyorum bile.
O zamanlar halk da İngiltere’nin savaş sonrası borçlarını kapatma düşüncesiyle ihraç etmek için hazırlandığı ucuz kömüre, fosil yakıtlara rağbet ediyor. Havanın fosil yakıtlardan dolayı kirlenmesi ihtimalini pek düşünmeyen insanlar her zamankinden fazla miktarda odun ve kömür yaktılar.

Kömürün içerdiği kükürt havadaki kükürt dioksit miktarını artırıyor. Düşünün ki, sisli dönemde havaya, 1.000 ton duman partikülü, 140 ton hidroklorik asit, 14 ton florin bileşiği ve 800 tona dönüştürülebilecek 370 ton sülfür dioksit karışıyor. Diğer yanda, elektrikli tramvay yerini kurşunlu benzinle çalışan otobüslere bırakmış vaziyette.

Kurşunun ABD’de tamamen yasaklanması 1986 yılını bulacaktı. Ardından 2000 yılında bazı Avrupa devletlerinde yasaklandı.

hava kirliliği had safhaya ulaştı. Rüzgarın etkisiyle iyice artıyor, dağılıyor. 5 Aralıkta 135, 2. gün 600, derken ölüm vakaları artıyor. Sis 2-3 hafta kadar devam ediyor. Görüş mesafesi 1 metreden az. Yollarda yüzlerce terkedilmiş araba, ambulanslar hareket edemiyor, İnsanlar akın akın hastanelere koşuyor.

12 bin kişinin öldüğü bu felaketin ardından Londra’da 1956 yılında Temiz Hava Yasası yürürlüğe girdi. Bu yasayla hava kirliliği azaltıldı. Ev sahiplerine, kömür yerine farklı alternatifler kullanmaları önerildi, teşvikler sunuldu.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments