11 EYLÜL SALDIRISI

11 Eylül saldırıları tüm dünyayı şok etmiştir. Hiç beklenmeyen bir anda gerçekleştirilen bu saldırılarda, birçok sivil yaşamını yitirmiştir. 11 Eylül saldırısı, bir çok filmde de konu olarak işlenmiştir.

11 EYLÜL 2001

San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağı kaçırıldıktan sonra, Los Angeles’a giden Amerikan Airlines’a ait kaçırılan yolcu uçağı, Türkiye saatiyle 08:46’da İkiz Kulelerin kuzey yöndeki binasına çarptı.

Kuzey kulesi alev alırken, United Airlines’a ait kaçırılan uçak ise, saldırıdan 17 dakika sonra canlı yayınla güney kulesine çarptı.

İkiz kuleler, hem ABD hem de tüm dünyada canlı yayında izlenirken, saldırıların ardından, dakikalar içerisinde yerle bir oldu ve Manhattan Adası toza büründü.

 

İkiz kulelere saldırıların hemen ardından kaçırılan diğer uçak ABD Savunma Bakanlığı, Pentagon binasına çarptı. Son uçak ise Pensilvanya eyaleti kırsalına düştü.

İkinci uçağın kuleye çarpmasından sonra, dönemin ABD balkanı George W. Bush, olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirilmiştir. 11 Eylül saldırılarının sonucunda, uçağı kaçıran 19 kişi hariç, 2 bin 977 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır.

Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül komisyon raporuna göre uçaklar, Usame bin Ladin’in lideri olduğu, El-Kaide’den 19 kişi tarafından kaçırıldı ve eyleme geçirildi. Saldırıları, El-Kaide lideri Usame bin Ladin üstlendi.

ABD’nin Faaliyetleri

11 Eylül saldırılarına ABD’nin ilk hareketi, Afganistan’a girmek oldu. ABD, Taliban’dan Usame bin Ladin’in iadesini istemiş ancak Taliban iade etmemiştir. Bunun üzerine 7 Ekim 2001’de, Afganistan’a girerek Taliban rejimini yıkmış ve iktidara Hamid Karzai getirilmiştir.

Bu işgaller sırasında, Afganistan’da 50 binin üzerinde sivil ve 2 bin 400 civarında Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

Afganistan’ın işgalinin ardından, 20 Mart 2003’te Irak’ta kimyasal silah olduğu gerekçesiyle “önleyici savaş” adı altında Irak’ı işgal etmiş, Saddam Hüseyin’i iktidardan alarak idam etmişti.

ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra mezhep savaşları artarak ülkede yüz binlerce kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. Amerika’nın Irak’ı işgal etmesinden sonra Irak, Ortadoğu’da en karmaşık sorunlara sahip ülkelerden biri haline dönüştü.

Irak’ı özgürleştirme adı verilen ve Irak’a istikrar ve demokrasi getirileceği vaad edilen bu operasyon sonucu, yüz binlerce sivil hayatını kaybetmişti. Irak’ı işgal operasyonu aynı zamanda, DAEŞ terör örgütünün ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

11 Eylül saldırılarından sonra dünya devletlerinde, yeni bir güvenlik anlayışı ve sektörü ortaya çıkmıştır. Tüm ülkeler, ulusal güvenliği önem vermiş ve bu yönde algılar değişmişti.

Bu saldırıların doğurduğu en önemli sonuçlardan biri de, ABD başta olmak üzere, Batı’da Müslümanlara karşı tutum değişmişti. Müslümanlara karşı nefret suçlarında büyük artışlar olmuş ve İslamofobi giderek derinleşmişti. İslamcı teröre ve Radikal İslam kavramları medyada sık kullanılmaya başlanmıştı.

Obama’nın başkanlığının birinci döneminde, El-Kaide lideri Usame bin Ladin, ele geçirilerek öldürülmüştür.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
70
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments