Vahşi Deneyler Serisi 1

Ekibimizin deneyler hakkında yazmayı ne kadar çok sevdiğini biliyorsunuzdur. Bu serimizde Vahşi deneylerden bahsedeceğiz.

Henry Cotton deliliğe karşı

 

1900’ler Amerikası’nda bir psikiyatrist olan Cotton, deliliğin vücut parçalarında gizli olduğuna inanıyordu. Hastalarını tedavi etmek için diş, bademcik ve hatta bazı iç organları çıkarmaya denedi. Hiçbirinin rızasını almadığı hastalarından 49’u bu garip inanç uğruna öldü.

1800’lerde, genelde kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan bir hastalık olan tifo için tedavi çareleri aranıyordu. Dr. Walter Jones, hastaların üzerine kaynar su dökmeyi tavsiye etti! Her dört saatte tekrarlanan bu işlem hastalara ölümden başka bir şey getirmedi.

Kasıtlı frengi

 

1946’da Amerika’daki kötü şöhretli bir sağlık organizasyonu, Guatemala’da bir penisilini test etmek için hayat kadınlarına kasıtlı olarak frengi bulaştırdı. Hayat kadınlarının durumdan haberi yoktu ve ‘deney’ uğruna 83 kişi yaşamını yitirdi.

ABD yönetimi yıllar sonra bunun için özür diledi. 1932 yılında da benzer bir deney siyah erkekler üzerinde yapıldı.

Kolera nerede hıyarcıklı veba nerede?

Richard Strong, kolera için bir aşı geliştirmek isterken Filipinler’deki Manila hapishanesindeki 13 mahkuma hıyarcıklı veba bulaştırdı. Tüm mahkûmlar öldü. Aşıları karıştırdığı iddia edilen Strong, olayın duyulmasının ardından yaşanan öfke nedeniyle yatağa düştü. Altı yıl sonra kaldığı yerden devam etmek isteyen Strong, bu kez beriberi için aşı geliştirmeye çalıştı ve yine deneklerinin ölümüne neden oldu.

 

Çocuklara LSD ve elektroşok

Başarılı bir psikolog olan Lauretta Bender (1897 – 1987), çocuk şizofrenisiyle baş etmek için onlara yetişkinlerin alabileceği dozda LSD ve bir tür halüinatif olan psilosibin verdi. Bender, en küçüğü üç yaşında olan 100 çocuğa elektroşok tedavisi de uygulamıştı.

Bender, CIA için zihin kontrolünü hedefleyen birçok çalışmaya da katılmıştı.

731’nci birim

Bu birim, Çin-Japon Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın biyolojik ve kimyasal işkence birimi olarak ‘ünlendi’. Birim, insanlar üzerinde pek çok deney yaptı; frengi ve bel soğukluğununa karşı aşı geliştirmek için kasıtlı olarak hastalık bulaştırıldı, hatta bunun için bazen tecavüz bile denendi; kurbanın ne kadar kan kaybı yaşandığını ölçmek için kol ve bacak gibi bazı uzuvları kesildi, kangreni incelemek için kurbanların bazı uzuvları dondurulup tekrar çözüldü…

 

Proje 4.1

1954 yılında ABD tarafından Marshall Adaları üzerinde devam ettirilen gizli bir nükleer projeydi. Ada, ABD’nin bu tarihte ilk hidrojen bombası denemeden önce de bir hayli ‘popülerdi’. 1946 ve 1958 yılları arasında birçok nükleer bomba denemesi yapılmıştı. Deneyler geçtikten yıllar sonra ada halkında özellikle çocuklarda tiroid kanseri vakaları görülmeye başlandı.

Canavar araştırması

Kekemeliğin genetik ya da organik sebeplerden kaynaklandığına inanmayan Wendell Johnson 1939 yılında ‘Canavar Deneyi‘ne başladı. Johnson, “çocuklara kekeme oldukları söylenirse çocuklar sağlam bile olsa kekeme olur” şeklindeki düşüncesini kanıtlamaya çalışıyordu.

22 tane çocuğu denek olarak seçen Johnson, onları iki gruba ayırdı. Bir gruptaki çocukların konuşmalarına övgüler düzerken diğerlerini “kekeme” olarak çağırdı ve kötü konuştuklarını söyledi.

Deney sonunda, ‘kekeme‘ grubundaki beş ‘normal‘ çocuk kekelemeye başladı. Deneylerin sonunda bu beş çocuktan üçünün durumu kötüleşti ve kekemelik durumları ciddi boyutlara ulaştı.

Diğer Bilim yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Diğer Deneyler ile ilgili yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1071
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments