Türk Basketbolu Türkiye’de Spor Bölüm 3

 • Home
 • Spor
 • Türk Basketbolu Türkiye’de Spor Bölüm 3

Türk Basketbolu Türkiye’de Spor Bölüm 3

Resmi kayıtlara göre Türkiye’de basketbol ilk kez 1904 yılında, İstanbul’da, Robert Kolej Spor Salonu’nda oynanmıştır. Ülkemizdeki temelleri ABD’li bir beden eğitimi öğretmeni öncülüğünde Robert Kolej çatısı altında atılan bu sporun tanınması ve yayılması ise sonraki yıllarda Galatasaray Lisesi beden eğitimi öğretmeni Ahmet Robenson’un çabalarıyla gerçekleşmiştir.

1913 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün basketbol branşında faaliyet gösterdiğine dair bazı kayıtlar bulunmaktadır. Yine Sarı-Lacivertli kulübün çatısı altında 1919 yılında Amerikalı bir öğretmen nezaretinde yapılan çalışmalar, ilk ciddi teşebbüs olarak kabul edilebilir. 1920 yılında Genç Hıristiyanlar Birliği (YMCA) teşkilatının Türkiye’de temsilcilik açması ile basketbol sporu daha bilinçli yapılmaya ve daha geniş kitlelere ulaşmaya başlarken, bunun sonucunda da ülkemizdeki ilk ciddi basketbol karşılaşması 4 Nisan 1921 tarihinde Cağaloğlu Öğretmen Okulu bahçesinde Amerikalılar ile Türkler arasında oynanmıştır. Bu tarihi maç, az bir farkla “18-14” Amerika takımı lehine sonuçlanmıştır.

1920’li yılların ilk yarısında ülkemizdeki ilk basketbol sahaları; Bebek, Üsküdar, Balmumcu ve Beykoz’da açılmış, bu dönemde İstanbul Lisesi, Mühendis Fakültesi, Galatasaray, Kabataş ve Vefa Liselerinde de basketbol oynayanların sayısı hızla artmıştır.

1923 yılında, ilk spor teşkilatımız olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurulmasıyla spor karşılaşmalarında resmi organizasyonlar başlamıştır. Ancak, basketbol sporunun tam olarak tanınmıyor ve dolayısıyla da bu kuruluşun öncelikli branşları arasında yer almıyor olması nedeniyle, ilk yıllarda düzenli lig faaliyetleri organize edilmemiştir.

Takip eden dönemde; Kurtuluş, Beyoğluspor, Barkhoba, Maccabi, Protkeba, İtalyan Kartal ve Galatasaray basketbol dalında ilk ve ciddi faaliyet gösteren kulüpler olmuşlardır. (TBF org’dan alınmıştır.)

Güncel olaraksa basketbol kulüplerimiz Anadolu Efes, Fenerbahçe ve Pınar Karşı yakanın Avrupa Basketbol organizasyonların da aldıkları başarılı sonuçlar sayesinde Türkiye basketbol ligi Avrupa’nın en iyi 3. Ligi konumunda.

Yapılan organizasyonlardan en önemlisi olan Euro League’de şampiyonluğu bulanan Fenerbahçe ve Anadolu Efes kuşkusuz ligimizin ve Avrupa’nın en iyi basketbol takımları arasındalar. Euro League’nin yanı sıra Basketbol Şampiyonlar liginde final oynayan Pınar Karşıyaka ligimizin ve Avrupa organizasyonlarının rekabet düzeyini arttırıyor. Basketbolda yaşanan finansal sorunlar birçok takımı kötü etkilese de ligimiz ve takımlarımız pozisyonlarını korumayı ve yukarıya çekmeyi de başara bildiler.

Türkiye ve dünyada basketbol erkek ağırlıklı olsa da kadınlar gibi birçokalanda da faaliyeti mevcut. Bunun dışında tüm dünyada basketbolun ayrı bir seviyede oynandığı NBA ile rekabet edebilmek şuan için neredeyse mümkün değil denebilir.

NBA’de Oynayan/Oynamış Bazı Türk Basketbolcular Ve Takımları:

 1. Enes Kanter: Utah Jazz – Oklahoma City Thunder – New York Kinicks – Portland Trail Blazers – Boston Celtics
 2. Ersan İlyasova: Milwaukee Bucks – Detroit Pistons – Orlando Magic – Oklahoma City Thunder – Philadelphia 76ers – Atlanta Hawks
 3. Furkan Korkmaz: Philadelphia 76ers
 4. Cedi Osman: Cleveland Cavaliers
 5. Furkan Aldemir: Philadelphia 76ers
 6. Hidayet Türkoğlu: Sacramento Kings – San Antonio Spurs – Orlando Magic – Toronto Raptors – Phoenix Suns – Los Angeles Clippers
 7. İbrahim Kutluay: Seattle Supersonics
 8. Mehmet Okur: Detroit Pistons – Utah Jazz – New Jersey Nets
 9. Mirsad Türkcan: New York Knicks – Milwaukee Bucks
 10. Ömer Aşık: Chicago Bulls – Houston Rockets – New Orleans Pelicans
 11. Semih Erden: Boston Celtics – Cleveland Cavaliers

Türkiye basketbol süper ligi takımları  puan durumu şu şekildedir.

            Takımlar                      Puan Durumu (29.10.2021)

 1. Pınar Karşı Yaka                             9
 2. Fenerbahçe Beko                           9
 3. Tofaş                                              9
 4. Gaziantep Basket                          8
 5. Anadolu Efes                                 8
 6. Galatasaray Nef                             8
 7. Semt77 Yalova                               7
 8. Türk Telekom                                 7
 9. Bahçeşehir Koleji                           7
 10. Fruttiex Bursa                                7
 11. Hdı Afyon Belediye                       7
 12. Merkezefendi                                7
 13. Beşiktaş                                         7
 14. Darüşşafaka                                  6
 15. Aliağa Petkim                               6
 16. Büyük Çekmece                           5

Normal sezonda lig müsabakaları çift devreli lig usulüne göre 16 (onaltı) takım arasında oynanır. Ligi birinci (1.) sırada tamamlayan takım gelecek sezonda Basketbol süper liginde oynamaya hak kazanır. İkinciden dokuzuncu ya (2.-9.) kadar sıralan 8 (sekiz) takım play-off oynamaya hak kazanır. 15 ve 16. Sırada yer alan takımlar ise bir alt ligin yolunu tutar.

Şuan Türkiye Basketbol federasyonu Başkanlığını görevini eski milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu Üstlenmektedir.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments