STRANGER DİZİSİNDE KADRAJIMIZA TAKILANLAR

  • Home
  • Dizi
  • STRANGER DİZİSİNDE KADRAJIMIZA TAKILANLAR

STRANGER DİZİSİNDE KADRAJIMIZA TAKILANLAR

Secret Forest ya da Netflix’in alternatif ismiyle yayınladığı Stranger . Baş karakterimiz bir savcı. Ve savcı Hwang Shi-Mok‘ı canlandıran oyuncu Seung-woo Cho. Kendisinin dizilerini izlemediğim fakat bu diziden sonra şunu söyleyebilirim: Böyle yetenekli bir oyuncuyu sizler de izlemelisiniz.

Stranger dizisi 2017 yılının en iyi tv showları kategorisinde New York Times’da yer almıştı. Ayrıca 2017 ve 2018 yılında Güney Kore’de Baeksang Sanat Ödülü töreninde de Daesang(en iyi ödül)  kazanmıştı. Kore’de kablolu tvler arasında en çok izlenen diziler arasındaydı.

Stranger dizisinde başka bir ana karakterimiz Han Yeo-Jin‘i Doona Bee canlandırıyor. Dizide polis rolünde. Donna Bea’yı yine Netflix yapımı Sense8 dizisinden tanıyorum. Diziyi izleyenlerin, Donna Bea için bile Stranger’a başlamak isteyeceğini düşünüyorum.

 

Hwang Shi-Mok çocukluğunda geçirdiği beyin ameliyatı yüzünden duygu eksiliği problemi ile yaşamaktadır. Yani bir çok insanın verdiği duygusal tepkileri vermemekte, duygusal kararlar yerine mantıklı kararlar ile hayatını sürdürmektedir.

Bir cinayet davasında verdiği kararlar ile daha sonra çelişkiye düşer. Polis Han Yeo-Jin ile de bu cinayet mahallinde karşılaşırlar. Bu arada yolsuzluk yapan üstlerini de yakalama peşindedir. Ne var ki cinayet davasında verdiği kararlar daha sonra peşini bırakmayacak ve sonuçları tüm hayatını etkileyecektir.

 

Hwang Shi-Mok’un savcılıkta ki ofisinde çalışan memurlar. Daha sonrasında özel ekipte de çalıştılar. İkili diziye samimi bir neşe katıyordu.

 

Stranger dizisinde Hwang Shi-Mok’un kararlarının keskinliği her ne kadar empati duyusunun olmamasından dolayı görünse de; izlerken kendisinin esasen de çok dürüst bir kişiliği olduğunu hissediyorsunuz.

Empati duyusunun olmadığını öğrenen polis Han Yeo-Jin, bu durumu son derece normal karşılıyor ve diğer insanların göremediği duyguları Hwang-Shi Mok’un görmesini sağlıyor.

Dizi de romantizm çok bulunmasa da,ikilinin etkileşimleri içinizi ısıtıyor. Başarılı savcı Hwang-Shi Mok için içtenlikle mutlu olmasını diliyorsunuz. Her ne kadar hissedemese de…

 

 

Hayranlıkla izlediğim Hwang-Shi Mok’un hikayesini sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalışacağım. Fakat dikkat ediniz, yazının bu kısımları spoiler içerebilir. Bizden demesi…

Hwang-Shi Mok cinayetin suçlusunu ararken, özel bir birim kurulur ve yöneticisi yapılır. Polis Yeo-Jin’in arkadaşları ve özel olarak seçtiği savcı ve yardımcılarıyla bu olayı çözmeye çalışır.

Cinayetin zanlısını ararken, çalıştığı Doğu Savcılık ofisinde ki yolsuzluklarla karşılaşır ve bunların da peşine düşer. Savcılıkta ki üstlerinin bundan rahatsız olduğu aşikardır.

”Sessiz kalmayı seçen herkes suç ortağıdır.” demişti bir keresinde. Sessiz kalan tüm savcıları tv karşısında da sorumlu tutmak bambaşka bir cesaret örneğiydi.

 

Hwang Shi-Mok sürekli Korece Evet(Tamam anlamında) dediği için yapılan bir fan düzenlemesi

 

Hwang Shi-Mok üstlerinin baskılarından etkilenmez, hatta tvye çıkıp suçluyu en kısa sürede bulacağını söyler. Artık başarılı savcı halk tarafından da tanınmış olur.

Halkın da merakla takip ettiği dava, tüm ülkenin gözleri önünde araştırılmaya devam etmeye başlar.

Doğu Savcılık ofisinin başsavcısı olan Lee Chang-joon, ülkenin önde gelen zengin şirketlerinden Hanjo Grubun sahibinin damadıdır ve Hwang Shi-Wok’un bulduğu yolsuzluk olaylarında adı geçmektedir.

 

Doğu Savcılık ofisinin Başsavcısı Lee Chang-joon terfisini kutlarken

 

Başsavcı Lee Chang-joon hem yolsuzluk hem de reşit olmayan bir lise öğrencisi ile ilişki iddialarında gündeme gelmiştir. Dizinin ilerleyen bölümlerinde ise gerçekler ortaya çıkıyor ve sizlerin de çok şaşıracağına eminim…

Başsavcıyı ise şu sözleriyle hatırlıyoruz:

”Ben şuna inanıyorum. Bu binada iki tür insan var. Gardiyanlar ve suçlular. Savcı üniforması ve suçlu üniforması giyenler. Ne durumda olursak olalım, cezalandırmamız gerekenlerden farklı çizgide olmalıyız.”

Ne yazık ki dizide Başsavcının da olması gereken çizginin çok farklı yanlarında yer aldığını izledik.

Dizinin diğer önemli karakterlerinden Young Eun-soo. Hwang Shi-Wok’un stajyeri olarak karşımıza çıkıyor. Young Eun-soo geçmişte yolsuzluk iddiasıyla görevden atılan eski Adalet Bakanı’nın kızıdır.

Babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için dönemin Başsavcısı Lee Chang-joon’un açığını aramaya çalışıyor. Kendisi özel ekibe katılmak ister fakat Hwang-Shi Mok, kendisini olası cinayet şüphelisi olarak gördüğü için ekibe dahil etmez.

Ekibe dahil etmemesinin bir diğer nedeni de savcı Hwang Shi-Mok’un, savcı Eun-soo’nun zarar görmesini istememesidir. Duygularını her ne kadar belli edemese de, savcı Young-Eun Soo’nun başına gelen talihsiz olaydan çok etkilenir ve bir süre baygın kalır.

 

Savcı Eun-soo ve Savcı Hwang Shi-Mok

 

Eun-soo’nun başına gelen talihsiz ölümünden sonra, emekli bakan olan babası savcı Hwang Shi-Mok’a şöyle der:

”Kanun emrinde çalışanların en güçlü silahı anayasa hukukudur.”

Dizinin sonunda hepimizi şok eden olaylar olur. Fakat biliyoruz ki, savcılık ofisinde hiçbir şey böyle bitecek kadar basit değildir.

Dizi de Güney Kore’nin adalet sistemine, işleyişine ve Polis birimiyle olan yarışlarına ve etkileşimlerine sıklıkla değinilir. Ülkede ki yolsuzlukların bu denli yoğun olması bizleri meraklandırdı.

Dizimiz her bölümünde ayrı bir heyecanla ilerliyor. Dram, gerilim, aksiyon ve gizemlerle dolu olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

 

Han Yeo-Jin , savcı Hwang Shi-Moku kısa bir an da olsa gülümsetebilmişti.

 

Dizinin introsu da çok beğendiğimizi söylemeden geçmeyelim. Mutlaka introsunu dinleyin. Dizinin posterlerinin tasarımı, çekilen sahnelerde kullanılan teknikler de gözümüze çarptı. Tamamen Amerikanvari olmasa da; Kore dizi piyasasının en başarılı çekimleri de diyebiliriz.

Diziyi izleyenlerin genellikle olumlu yorum yaptığı dizi Stranger , 2. sezonuyla da Netflix’te yayınlandı.

İzleyicilerinin uluslararası boyutta olması bizi çok sevindirdi. Böylece bu yetenekli oyuncuları daha fazla insan tanıyabilecek.

 

Ayrıca dizinin 2. sezonunda çok hoş bir sürpriz karşılıyor bizi. Polis Han Yeo-Jin , 2. sezonda karşımıza uzun saçlı haliyle çıkıyor.

 

Sonradan telafisiz bir şekilde dağılmış olsa da; özel birim ekibimizi çok sevmiştik. Hangimiz bilebilirdik bunların yaşanabileceğini değil mi?…

 

Çok sevilen özel birim ekibi selfie yaparken

 

Savcı Hwang Shi-Mok olayı çözeceğine söz verdikten sonra yine söz verdiği gibi tvye tekrar çıkar ve şu sözleri söyler.

”İnsanların kötü şeyler yapmalarının sebebinin, onlara göz yummamız olduğunu ve sadece birimiz gözlerini açık tutup onlara tepki gösterirse bunu değiştirebileceğimizi gördüm.

Birisi bana ”Kanunun emrinde çalışanların en güçlü silahı anayasa hukukudur.” demişti. Anayasa olduğu sürece savaş vermeye devam edebiliriz. Savcılık artık güç sahibi olanların etkisinde kalmayacaktır. Direnmek için gücümüzü toplayacağız.’

Han Yeo-Jin’in terfisini alması bizi çok mutlu etti. Keşke başarılı savcımız da yanında olabilseydi…

Savcı Hwang Shi-Mok bu sözleri söylese de diğer savcıların daha farklı yollardan ilerlemek isteyeceğini tahmin edebiliyoruz. 2. sezonda da olayların nasıl olacağını merakla izliyor olacağız.

En kısa zamanda dizimizin 2. sezon incelemesinde görüşmek üzere…

Dizinin eğlenceli sahnelerinden

 

Bu muhteşem üçlüyü bir arada görmek bizi hüzünlendirdi..

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
29
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] gerilim dolu Güney Kore yapımı dizisi Stranger diğer adıyla Secret Forest incelemesini önceki yazımızla […]