STRANGER 2. SEZON İNCELEMESİ

  • Home
  • Dizi
  • STRANGER 2. SEZON İNCELEMESİ

STRANGER 2. SEZON İNCELEMESİ / KESİNLİKLE İZLEYİN

 

Heyecanlı, gizemli, gerilim dolu Güney Kore yapımı dizisi Stranger diğer adıyla Secret Forest incelemesini önceki yazımızla yapmıştık.

Stranger 2. sezonu ile Netflix‘te yayınlandı. Sonunda 3 senelik bekleyiş sona erdi.

Bu sezonda 1.sezonda yaşanılan olaylardan 2 yıl sonrası hedef alınıyor. Çekimlerde gözlemlediğimiz farklı detaylar yok. Fakat önceki yazımızda bahsettiğimiz intronun daha da hareketlenip güzelleştiğini gözlemledik. Bu da introyu tekrar tekrar dinlememize neden olmuş olabilir…

Bu sezonda savcılık ve polis kendilerini karşı karşıya bulurlar. Seçkin Savcı Woo Tae Ha da dahil olmak üzere savcılar, soruşturmalar üzerinde takdir yetkisi istiyorlar. Bu arada, Choi Bit de dahil olmak üzere polis, savcılıktan bağımsız olarak tam bir soruşturma yetkisi almaya çalışıyor. Bu gergin durumda, Savcı Hwang Shi Mok ve Dedektif Han Yeo Jin gizli bir davada gerçeğin peşinden gidiyor.

 

 

Dikkat, yazının bundan sonrası spoiler içermektedir… Bu güzel dizi de spoiler  vermek istemezdik fakat heyecanımızı sizlerle paylaşmak istedik..

Bu sezonun ilk bölümlerinde sisten dolayı kapalı bir sahilde, sahili çevreleyen şeridin bir çift tarafından istenilerek kesildiği; bunun sonucunda şeridi görmeyerek üç gencin sahile ilerleyip, ikisinin boğulduğu olayı araştırılıyor.

Bu olay başarılı savcımız Hwang-Shi Mok’un o dönemde çalıştığı savcılık ofisinin idaresinde ki bölgede yaşanıyor. Savcımız bu olayla da ilişkisini kesmiyor. Araştırmalarına devam ediyor.

 

Farklı taraflarda çalışmak ve destelemek zorunda olan ikili, balkonda yaptıkları sohbetle bizleri mutlu etmişlerdi.

 

Şeridi kesen çiftin avukatı, önceden hakim pozisyonunda bulunduğu için savcılık bu konuda araştırmalarını derinleştirmeyip dosyayı kapatıyor.

Bu olay; polis ve savcıların uzlaşma toplantılarında da önemli yer tutuyor. Polis teşkilatı, yetkilerinin arttırılmasını istiyor. Bir nevi, yetki mücadelesi veriyorlar.

 

Savcı Hwang Shi-Mok da yeni görev yerine gönderilirken; kendisini birden Yüksek Savcılık Dairesi’nin savcısı olarak seçildiğini duyuyor ve Seoul’e geri dönüyor.

 

Dizinin 1. sezonunda savcılık ve polis, aynı suç olaylarında beraber çalışmış ve tek kuvvet olmuştu. Fakat bu sezonda savcılık ve polis teşkilatının karşı karşıya kaldığını görmekteyiz. Polis teşkilatı yetkilerinin arttırılmasını istiyor, savcılık da bu yetkilerin kendisine ait olduğunu ve onlarda kalması gerektiği hakkında mücadelesini savunuyor.

Yüksek Savcılık Dairesi’nin Başsavcısı Woo Tae-ha, ilk bölümlerden son bölüme kadar kurnazlığı ve gizemli duruşuyla dikkatimizi çekmişti. Polis teşkilatına birebir atak yapmayıp, ilk sezondan tanıdığımız savcı Seo Dong Jae’ye polis teşkilatının başkanı Choi Bit’in eksikliklerini bulmasını söylüyor.

 

Savcı Seo Dong Jae, Choi Bit’i araştırırken; ilginç şeylerle karşılaşıyor. Ayrıca kendisinin son çalışma yeri zorbalıklarla dolu ergenlerin suçlarının araştırıldığı yer olduğu için plajdaki olayı da açığa çıkarabilecek delillere ulaşıyor. Fakat ne yazık ki, savcı kaçırılıyor ve uzun süre bulunamıyor. Bunun üzerine savcılık ve polis teşkilatı birlikte harekete geçiyor.

 

”Sessiz kalmayı seçen herkes suç ortağıdır.”

Savcı Hwang Shi-Mok böyle demişti. Arkadaşı olduğunu kabul etmese de, içten içe kendisini sevdiğini bildiğimiz Savcı Seo Dong Jae’yi bulmak için gece gündüz çalışıyor.

Kayıp savcıyı bulmaya çalışırken, savcının son aramalarında geçen sene kalp krizinden ölen başsavcının ölümüyle ilgili araştırmalar yaptığını görüyor. Ve kaçırılışının bu olayla ilgili olma ihtimalini düşünerek araştırmaya başlıyor.

Cesur polis Han Yeo Jin de, üstü Choi Bit’in güvenini kazanıyor. Kendisi de Choi Bit’e çok saygı duymaya başlıyor. Fakat Hwang Shi-Mok ile bilgi alışverişlerinde bulundukça, ortada bir şeyler olduğunu fark ediyor. Ve savcımıza yardım etmeye devam ediyor.

 

 

Savcı Hwang Shi-Mok ve Polis Han Yeo Jin; üstleri Woo Tae Ha ve Choi Bit’in ölen başsavcı olayında bilgi sahipleri olduğunu kanıtlıyorlar. Ölen başsavcı Woo Tae Ha ile gizli bir evde buluşmuş fakat o buluşmada başsavcı kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiş. Woo Tae Ha orada, o zamanlar Choi Bit’in müdürü olan polis müdürü ile berabermiş. Fakat polis müdürü gidip geri gelmiyor ve yerine Choi Bit’i gönderiyor.

Choi Bit de olayın gizli tutulmasını gerektiğini anlayarak, başsavcının bedenini ıssız bir yolda arabasına koyarak yolda kalp krizi geçirmiş izlenimi verilmesine yardım ediyor. Yani ikili, olaylarda delil karartma suçunu işlemiş sayılıyor.

 

Stranger

Dİzinin sonlarında, Choi Bit istifa edip olayı itiraf ediyor. Yüksek Savcılık Dairesi’nin Başsavcısı ile soruşturulmaya devam ediyor. Kendisi Hwang Shi-Mok’a ve Han Yeo Jin’e tehtidleri ederken bizleri de bir miktar sinirlendirmişti.

 

Ölen eski başsavcı Hanjo grubuna çalışıyordu. Fakat bu gizli tutulması gereken bir mesele olduğu için, başsavcı Woo Tae-Ha da herhangi bir şey söyleyemedi. Yani bu olaylar Hanjo Gruba henüz sıçramadı.

Hwang Shi-Mok araştırmalarına devam ettiği sırada ”Daha fazla ileri gitme, savcılık haklarını satan adam olma” uyarısını üstlerinden almıştı.

”Bir şeyleri satabiliyorsam, o zaten satılığa çıkmış demektir.”

Diyerek karşılığını vermişti. Savcılıkta olan bu olayların, savcılık ve polis teşkilatı arasında ki anlaşmazlık için önemliydi. Polis teşkilatı savcılığın bu durumunu kullanarak haklarına sahip olmak isteyebilirdi.

 

Stranger

Bu olayları rastlantısal şekilde araştırmaya başlayan ikili, kayıp savcıyı da aramayı sürdürür. Gerçekler ortaya çıkar. Sahilde 3 arkadaştan hayatta kalanı, diğerleri tarafından lise yıllarında zorbalığa uğramış bir gençtir. İki arkadaşını öldürür ve sahile atar. Savcı Dong Jae’de bunu anlar ve kendisiyle görüşmek ister. Görüştükleri gün ise suçlu; kayıp savcıya saldırır ve kendisini kaçırır. Suçlunun itirafı sonucunda Savcı Dong Jae ise çalılıkların arasında, ölmek üzereyken bulunur.

 

Kayıp savcının bulunması araştırılırken, bir tanık bulunur. Kaçıran kişiyi gördüğünü iddia eden tanığın sonradan yalan söylediği ortaya çıktı. Tanığın yalan söyleyerek, polisin yanlış kişiyi tutuklanmasını sağlayan Savcılık ofisi; bu olay ortaya çıktıktan sonra yoğun eleştiriler alır.

”Aslında ne kadar basit olduğunu fark ettim. Yaşamın ve ölümün.”

Savcı Hwang Shi-Mok, savcının kayıp olmasından çok etkilenmişti. Rüyasında ölen savcı Eun Soo’yu görmüştü. O sahnelerde gerçekten çok duygulandık…

”Burada ne kadar kalırsanız kalın, geçmişiniz silinmez.”

 

Stranger

Savcı Hwang Shi-Mok, Doğu Savcılık ofisinin istifa eden başsavcısına demişti. Yeni görev yerine gitmeden önce, emekliliğini balık tutarak geçirmeye kararlı olan eski başsavcının yanında gitmişti. Hanjo Grup tarafından tuzağa düşürülen başsavcının olaylarından haberi olmaması imkansızdı tabiki…

 

Sezon sonunda Hwang Shi-Mok yeni görev yerine doğru yola çıkmadan önce; yeni ofisiyle tanışan ve mutsuz olan Han Yeo Jin ile buluşur. Başarılı savcımız içtenlikle ”Hoşça kal, kendine iyi bak” der.

Han Yeo-Jin ise ilerleyen zamanlarda, çalıştığı ofise gelen müdürün kendisini selamlamasıyla popülerleşir ve artık daha rahat olmaya başlar.

Hwang Shi-Mok ise yeni görev yerinde; Doğu savcılık ofisinde beraber çalıştığı kalemdarı ile karşılaşır.

Aralarında memleket konusu geçer. Ve dizinin sonunda Hwang-Shi Mok upuzun gülümsemesi ile bizi şaşırtır. Belki de bu olaylar kendisi için yeni kapılar aralamıştır.

 

Stranger

Dizinin devam sezonu geleceğini tahmin ediyoruz. Savcı Dong Jae’nin sorgusu henüz bitmemişti. Ve ne yalan söyleyelim, Savcı Hwang-Shi Mok’u çok daha üst yetkilerde görmek isteriz.

 

”Değişime doğru yürümek, ayak yerine ardında görünmez bir ip bırakan bir çift iğne taşımaya benzer. Ve soluklanmak için bile duramazsın. Bir avuç umudun, sonsuz bir çaresizlikten iyi olduğu inancıyla sarsılmaz bir kararlılıkla ilerleriz.”

Sevgili okuyucularım, umarım sizler de Hwang-Shi Mok gibi umudumuzla gücümüzle hayatımıza devam edebiliriz. Yeni sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
23
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments