SOSYAL MEDYADA GLOBAL MARKA MCDONALD’S ÖRNEĞİ

  • Home
  • Gündem
  • SOSYAL MEDYADA GLOBAL MARKA MCDONALD’S ÖRNEĞİ

SOSYAL MEDYADA GLOBAL MARKA MCDONALD’S ÖRNEĞİ

Ekonomik yapı içerisinde (gelenek, görenek, töre, milli ve dini bayramlar) tüketmeye zorlama amaçlı değişiklik göstermektedir. Yani, markaların kültürel öğelere, değerlere ve inanç sistemlerine göre üretim ve tanıtım yapmasından bahsedilmektedir.

Amaç; markaların hedef kitleye, hedef kitlenin inançlarına, değerlerine ve kültürlerine saygı duyduğunu ve önem verdiğini göstermektir. Aynı şekilde markanın hedef pazara önem verdiğini göstermektedir. Hedef kitleyle sosyal mecralar üzerinden iletişim kurarak, hedef kitlenin düşüncelerine de önem verdiğini belirtmektedir.

Buna göre, araştırmalarda global bir marka olan McDonald’sın global olarak davranışları sosyal medyada yer alan paylaşımlarına göre değerlendirilmiştir. Araştırma için 29 tane İnstagram paylaşımı incelenmiştir. Örneklem için seçilen marka global bir marka olan McDonald’stır. Yöntem olarak sosyal medya hesaplarından biri olan İnstagram evren olarak seçilecek ve 29 içerik paylaşımıyla sınırlandırılacaktır.

ARAŞTIRMA BULGULARI

McDonald’s’ın İnstagram Türkiye hesabında 29,6 Bin takipçisi bulunmaktadır. Sayfada 1.073 gönderi bulunmaktadır. Türkiye’deki milli bayramlar ve dini bayramlar ile ilgili paylaşımlarda bulunarak Türk kültürü ve geleneklerine göre davranmaktadır. Burada global bir yaklaşım bulunmaktadır. 2015 yılında paylaşılan ilk görselde Ramazan bayramı kutlanmaktadır. Görseldeki şekerler McDonald’s’ın kurumsal renkleri olan kırmızı ve sarıdan oluşmaktadır. Paylaşım 59 beğenme almaktadır. 2015 yılında paylaşılan ikinci görselde ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlanmaktadır. Arka planda Atatürk ve bir çocuk yer almaktadır. Sadece yazıda sarı renk kullanılmaktadır. Bu paylaşım 67 beğenme almaktadır.

 

2016 yılında paylaşılan görsel 229 beğenme almaktadır. Görselde sadece Atatürk’ün resmi yer almaktadır. McDonald’s yorum kısmında sadece 30 Ağustos Zafer bayramını kutlamaktadır. Aynı yıl paylaşılan bir diğer görselde Atatürk yer almaktadır. Atatürk’ün ölüm yıl dönümü saygıyla anılmaktadır. Bu paylaşım 325 beğenme almaktadır.

2017 yılında Atatürk’ü anmak amacıyla paylaşılan görselde Atatürk’ün yüzü tasvir edilmekte ve söylediği bir söz yer almaktadır. Görsel 2016 yılına daha çok beğenme almaktadır. Paylaşım 515 beğenme almaktadır. 2017 yılında paylaşılan bir diğer görselde ise İstanbul’un kültürel değerlerinden biri olan Galata Kulesi yer almaktadır. McDonald’s da “Big Mac” ürününe görselde yer verilmektedir. Yorum kısmında da şu sözlerle görseli desteklemektedir: “Bir bu manzaranın bir de Big Mac’in dünyada eşi benzeri yok!” Bu paylaşım 489 beğenme almaktadır.

 

2017 yılında Ramazan Bayramı diğer adıyla şeker bayramı olan görsel paylaşılmaktadır. Görselde hamburgerler şeker gibi paketlenmektedir. Marka logosu ve kurumsal renkleriyle de görseli desteklemektedir. 239 beğenme almaktadır. 2018 yılında yer alan görselde McDonald’s 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlamaktadır. Bu paylaşım 239 beğenme almaktadır. Milli değerlere vurgu yapılarak ay yıldız ve ayın içerisinde yer alan Atatürk’ün yüzü siluet olarak aktarılmaktadır. Türk Bayrağı’nın ve McDonald’s’ın kırmızısı görselin temelinde yer almaktadır.

Sosyal mecralar (Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest) kullanarak bireyler artık dünyanın her yerindedir. Her şeyden haberdar olabilmektedir. McLuhan’ın Global Köy kavramı tam anlamıyla günümüz interaktif iletişim çağıdır.

Artık istenilen bilgi bir tıkla bireylerin/toplumun ellerindedir. McDonald’s Global bir marka olarak, çeşitli ülkelerde yerel davranışlar sergilemektir. İnsanların bundan haberdar olabilmeleri için birçok ülke için sosyal medya hesapları açmaktadır. Onlara özgü paylaşımlarda bulunmaktadır.

McDonald’s da yaptığı paylaşımları ülkelerin coğrafi ve kültürel özelliklerini dikkate alarak yapmaktadır. Global bir marka olarak McDonald’s küresel düşünüp, yerel hareket etmektedir.

McDonald’s için yapılan İnstagram incelemesine göre; ülkelerin kültürel değerlerine saygı gösterirken aynı zamanda yıllar geçtikçe takipçi sayıları da artmaktadır. Örneğin; Dini ve Milli bayramlarda yıllarca üst üste yapılan paylaşımlarla beğeni sayıları ve yorum sayıları gittikçe artmaktadır.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
55
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments