Siyahilerin Katledildiği Korkunç Deney Tuskegee Frengi

  • Home
  • Bilim
  • Siyahilerin Katledildiği Korkunç Deney Tuskegee Frengi

İnsanlık tarihini incelediğimizde insanların birbirine zarar vermek için insanlık dışı çalışmalar yaptıklarını görmekteyiz. Bu deneylerden biri de ABD’nin Alabama eyaletinin Tuskegee bölgesi, 1932-1972 yılları arasında yapılan korkunç bir deney ve ne yazık ki siyahiler üzerinde yapılan bir deney…

Siyahilerin Katledildiği Korkunç Deney Tuskegee Frengi

1932-1972 yılları arasında amerika’nın alabama eyaletinin tuskegee bölgesinde yalnızca zenciler üzerinde bir frengi deneyi yapıldı: tusgekee frengi deneyi. 400 kadar denek üzerinde kontrollü deney yapıldı. bir kısmına gerçek ilaç verildi, bir kısmına ise placebo verilerek kendilerine ilaç verildiği söylendi. hastalığın prognozu izlenip bilimsel(!) veriler elde edildi. Deney sonucunda yaklaşık 200 kişi, frengi ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

1932 de başlanan araştırmada amaç, tedavi edilmemiş frenginin uzun vadeli sonuçlarını anlamaktır. bunun için seçilen (nedense) hepsi zenci olan denekler izlem altına alınmıştır, bu dönemde frenginin zaten etkin bir tedavisi yoktur. Frengi çok zor bir hastalıktır. Bakteriyel enfeksiyon on yıllarca vücudunuzda etkisiz kalabilir ve bir anda tüm organlarınızı çökertebilir. Frengi hastalığı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Olayı bir skandala çeviren, 1950’lerde penisilinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla frenginin kolaylıkla tedavi edilir bir hastalık haline gelmesine rağmen bu hastaların araştırmayı sürdürmek adına tedaviden mahrum bırakılmasıdır. bölgedeki tüm hastanelere bu araştırmada denek olan hastaların listesi gönderilmiş ve kesinlikle tedavi edilmemeleri söylenmiştir.

1972 yılına kadar devam eden bu uygulamada hastaların bölge dışına çıkmaması ve başka bir frengi kiliniğine gitmemeleri tembih edilmiştir. Çünkü başka bir yere gitseler penisilin ile tedavi edilecekler.

Daha sonradan şok edici bir biçimde açığa çıktı ki ABD 1946 ve 1948 yılları arasında 1300 tane Guetamlalı fahişe, asker ve mahkuma frengi hastalığı enjekte etmiş. Frenginin cinsel yollarla bulaşımını test etmek istemiş. Son ise frengili doğan çocuklar vs açısından katastrofik. 2010 yılında Barrack Obama Guatemala halkından özür diledi.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments