Sağlamlığıyla Bilinen Volvo’nun Tarihi

  • Home
  • Tarih
  • Sağlamlığıyla Bilinen Volvo’nun Tarihi

Öyküsü 1927 yılına dayanan İsveç kökenli Volvo, dünyanın en büyük tır, iş makinesi, otobüs, otomobil ve endüstriyel motor üreticilerinden birisi.

 Volvo’nun İlk Yılları

1927’de İsveç’te kurulan Volvo, modellerini ilk olarak Göteborg’daki fabrikasında üretmeye başladı. Kısa bir zaman içinde tüm dünyada ilgi çeken marka, 1930’lu yıllarda Avrupa’ya 600’ün üzerinde binek araç satma başarısı gösterdi. Firmayı Gustaf Larson, Assar Gabrielsson ve SKF isimli İsveç rulman ve conta üretici firmasının ortaklığı ile kurmuşlardır.
1930’lu yıllarda arabaların ön mazgallarına çaprazlama kesiş yapacak şekilde yerleştirilen bu amblem, seneler içerisinde arabaların geliştirilen modellerine göre ön takımda kendine gösterişli bir yer bulmuştur. Bugün dahi hala belirgin bir şekilde mızrak uçlu yapılan amblemde dayanıklılık, güç ve Yunan tanrılarına bağışlanan ölümsüzlüğü temsil etmektedir.
Günümüzde sağlamlığı ve konforuyla bilinen ve lüks otomobil müşterilerinin vazgeçilmezi haline gelen Volvo, aynı yıllarda kamyon satışlarına da başladı. Buna karşın Volvo marka araçların dünya pazarlarına açılabilmesi II. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşebildi. II. Dünya Savaşı sırasın 1940’lı yıllarda uçak motorları da üretmişlerdi.

Güvenlik ve Volvo

Güvenlik alanında ki çalışmalarını tanıtmaya ilk olarak 1944’lü yıllarda başlamışlardı. O yıllarda yollarda ki araba sayısı artmaya başladıkça ölümcül kazalarda artmaya başlıyordu. Volvo, 1944 yılında ilk kırılmayan yani kırıldığı zaman patlayıp insan vücuduna olabildiğince az hasar veren lamine ön cam kullandığını ve bunları araçlarına entegre ederek tanıtımını yaptı.

Lamine Ön Camın ilk kullanıldığı Volvo PV444

Emniyet Kemeri İcadı

Volvo’nun hikayesindeki dönüm noktası 50’li yılların sonlarına doğru gerçekleşti. Araç sayısı ve ölümcül kaza sayısı giderek artıyordu. Bengt Odelgard ve Per-Olof Weman’ın yardımıyla üç noktalı emniyet kemeri icat eden Nils Bohin 1959 yılından itibaren ölümcül kazaların azalmasına yardımcı olmuştu. Günümüzde de teknoloji çok fazla değişmesine rağmen değişmeyen tek şeyin emniyet kemeridir. O yıllardan günümüze kadar tüm araçlarda kullanılmış ve büyük bir değişime uğramamış ki düşünün hayatımız için ne kadar önemli bir buluş olduğunu..

Volvo

  • Volvo, 1964’te ilk arkaya bakan çocuk koltuğunu geliştirdi ve daha sonra 1978’de kendi ‘yükseltici koltuklarını’ yapmaya devam etti, bu da arkada oturan her büyüklükteki çocuğu yandan darbelerden korumaya yardımcı oldu.

  • 1991 yılında çarpmanın kuvvetini kapılardan uzağa ve güvenlik kafesine yönlendiren bir Yan Darbe Koruma Sistemi (Side Impact Protection System) geliştirdiler. 1994 yılında, buna daha da ekleyerek yolcular için yan hava yastıkları geliştirdiler ve daha sonra bunu 1995 yılında tüm modellerinde standart bir ekipman haline getirdiler.

  • 1998 yılında, ön yolcuları arkadan çarpma durumunda yaralanmalardan koruyan ve onları boyun ve omurga zedelenmelerinden koruyan Whiplash koruma sistemini tanıttılar. Bu sistem sayesinde kaza sonrası ağır hasar kalma ihtimalini %50 oranında düşürdüler.

  • 2008 yılında ise şöför hareketlerine göre araç hızını ve öndeki aracın mesafesini hesaplayarak şehir içerisinde 50km/h ‘a kadar otomatik fren yapabilen bir sistem (City Safety)

  • 2016 yılında Volvo markalı arabaların hepsinin internete sürekli olarak bağlı kalmasıyla trafikte bir güvenlik ağı oluşturulmuştur. Örnek olarak bir Volvo araç aynı yoldan 10 dakika sonra geçecek olan araca yoldaki kar ve ıslak zemin uyarısını internet üzerinden yönlendiriyor ve şöförün dikkatli sürüş yapması konusunda uyarıyor (Online Security).

Günümüze yaklaştıkça araçlardaki güvenlik sistemlerinin bile elektronik ve internet bağlantısıyla entegre çalıştığını görmekteyiz. Şimdi Volvo’nun asıl popüler olmasını sağlayan hikayeye geçelim.

Volvo Sahibinin Kızı Hikayesi

İnternette dolaşan bir iddiaya göre Volvo Cars’ın sahibinin genç kızını trafik kazasında kaybetmesi ve bundan dolayı araçlarına emniyet kemeri gibi önemli güvenlik özellikleri ekleyerek ve bunları standart haline getirmesidir. Ancak bu bilginin resmi kaynaklar tarafından onaylanmamasından dolayı bizim için bir şehir efsanesidir.
Başka bir söylentiye göre marka mühendislerine bir röportaj sırasında gelen eleştirisel soru ve cevabı şu şekilde;
Gazeteci: Araçlarınız ne bu kadar  düz bir kaportaya sahip?
Mühendis: İsveç çeliğini ancak bu kadar bükebiliyoruz..
Volvo’nun kurucularından Mühendis Gustav Larson’un bir sözüyle yazımızın sonuna geldik.
“Otomobiller insanlar tarafından kullanılıyor. Bu nedenle Volvo’da yaptığımız her şeyde bize kılavuzluk eden ilke güvenliktir ve hep öyle kalmalıdır.”
Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments