Pygmalion; Kendini Gerçekleştiren Kehanet

  • Home
  • Bilim
  • Pygmalion; Kendini Gerçekleştiren Kehanet
Pygmalion

Çevremizdeki insanların beklentileri yaptığımız işler konusunda ne kadar etkili ? Bizler olumlu veya olumsuz düşüncelerimizle karşımızdakini nasıl etkiliyoruz? Beklentiler başarıyı etkiler mi? Bunlar gibi bir çok soruyu doğuran kendini gerçekleştiren kehanet olarak bildiğimiz , bilimsel adıyla Pygmalion Etkisini bu yazımızda sizlerle birlikte inceleyeceğiz.

PYGMALION ETKİSİ NEDİR?

Pygmalion ismini Yunan mitolojisindeki bir karakterden alır. Mitolojiye göre Pygmalion Antik Yunan döneminde başarılı bir heykeltıraşdır. Bir gün Pygmalion hayalindeki kadının heykelini yapmaya karar verir. Pygmalion’un yaptığı heykeldeki kadın o kadar güzel olmuştur ki Pygmalion mermer heykele aşık olur. Heykel dışında başka bir insana aşık olamayan Pygmalion , Afrodit‘e yalvarır ve heykel aynı formda bir insana dönüşür. Pygmalion sonunda hayallerine kavuşarak aşık olduğu kadınla evlenir. Burada Pygmalion’ın heykeline duyduğu aşk heykelin canlanmasına vesile olmuştur. Bu nedenle beklentilerin hayata geçmesi için kullanılan bir metafor haline gelmiştir.

Kendini gerçekleştiren kehanetin ilk boyutunda sadece kişinin kendi istek, beklenti ve davranışları söz konusudur. Bu durumla günlük yaşantımızın her anında karşılaşabiliriz. Örneğin, herhangi bir mülakata gireceğinizi düşünün. Heyecan yapmayıp, potansiyelinizi bilerek kendinize inanırsanız mülakatınız olumlu bir şekilde geçer. Çünkü kendinizden beklentiniz mülakatı başarılı bir şekilde geçmektir. Kısaca beklentiniz kendini gerçekleştirir.

Kendini gerçekleştiren kehanetin diğer bir boyutu ise başka bir kişinin istek, beklenti ve davranışlarını kapsar. bu durumla da günlük yaşantımızın her anında karşılaşabiliriz. Çevrenizdeki insanlar sizi yapacağınız iş konusunda ne kadar çok desteklerse o işte başarılı olma ihtimaliniz o kadar çok artar. Pygmalion Etkisinin bunun gibi daha bir çok örneği vardır. Bunlardan biri de Rosenthal’ın 18 öğretmen ve 650 öğrenci üzerinde yaptığı deneydir.Pygmalion

California’da bir ilköğretim okulundaki çocuklara IQ testi uygulanmış ve gerçek sonuçları sadece yetkililer biliyor ve test sonuçları birbiriyle pek fark göstermiyor. Yetkililer, rastgele çocuklar seçerek öğretmenlere bu çocukların test sonuçlarının ortalamanın üzerinde olduğunu ve ilerde başarılı olabileceklerini anlatıyor. Halbuki seçilen çocukların hepsi ortalama seviyedeki öğrenciler. Bir yıl sonra öğrencilere bir IQ testi daha uygulanıyor ve aslında ortalama seviyede olup, öğretmenlere yüksek seviyede oldukları söylenen öğrencilerde diğerlerine nazaran daha büyük bir gelişim olduğu gözlemleniyor.

Özellikle Küçük Yaşlarda,

Özellikle küçük yaşlarda, öğretmenlerin öğrencilerin potansiyelleri üzerine olan düşünceleri, öğrencilere karşı davranışlarını ve yaklaşımlarını etkileyerek, çocukların daha başarılı olmasını sağladığı ortaya çıkıyor. Öğretmenler, potansiyeli olduğunu düşündükleri çocuklara derslerde daha fazla ilgi gösterdiklerinden dolayı  bu öğrenciler diğerlerine göre daha fazla gelişebilmişlerdir. Tersi olarak da olumsuz geri bildirim alan öğrenciler de başarılarında bir düşüş yaşamışlardır.Pygmalion

Aslında çok basit gördüğümüz beklentilerin, çevremizdeki insanların düşüncelerinin hayatımızdaki rolü oldukça büyük. Ayrıca çevremizdekilerden önce kendimizin beklentileri, inancı yapacağımız faaliyetler üzerinde oldukça etkili. Zihnimizi, alışkanlıklarımızı, davranışlarımızı ve bakış açımızı şekillendirmek insanın bir nevi kendisini eğitmesidir. Hayatımız boyunca beklentilerimiz her zaman gerçeğini yanında getirecektir. Şekillendirdiğimiz alışkanlıklar, davranışlar beklentilerimizin olumlu veya olumsuz olmasını belirleyecektir. Unutmayın ki çoğu şeyi istediğiniz gibi gerçekleştirmek ve çevrenizdeki insanları yönlendirmek sizin elinizde.

 

Diğer yazılarımız için tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments