PLASEBO ETKİSİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

  • Home
  • Bilim
  • PLASEBO ETKİSİNİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Plasebo, hoşnutluk durumuna yol açmakta, tıpkı bir ilacın etkisi gibi hayatımıza etki eden bir madde ya da işlemdir.

Plasebo şekerli bir tablet,serum gibi farmakolojik olabileceği gibi fiziksel ya da psikolojik bir müdahale de olabilir.Örneğin hasta ile konuşmak,psikolojik müdahalelerden sayılabilir.

Plasebo etkisi acı,ağrı,ülser,Parkinson hastalığı ve depresyon gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde gösterilmiştir.

Ancak plasebonun hastalıkları üzerinde ki yöntemsel sorunları ve çözüm önerileri hala tartışılmaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalar plasebonun,başta analjezikler ve antidepresanlar olmak üzere ,pek çok ilacın etkisini taklit ettiğini göstermiştir.

Fakat plasebo,iyileşmenin yanı sıra olumsuz etkiler de ortaya çıkarabilir.Plasebo verildiğinde kişinin ağrısının artması,hastalığının kötüye gitmesi gibi Plasebo etkisi de görülebilir.

Her ne kadar birçok faktörün etkisi olduğu göz önünde bulundurulsa da; plasebonun etkisini anlamanın ve beyinde yaptığı değişiklikleri görüntüleyebilmenin, psikolojik faktörlerin hastalıkların oluşumunda ve tedavisindeki rollerini aydınlatmada önemli yeri vardır.

Ayrıca plasebo etkisi ile hipnozun etkisi arasında da benzerlikler vardır.Hem hipnoz hem de plasebo uygulanımı sonrası beyinde benzer değişiklikler oluşması ilgi çekmektedir.

Şimdi de günlük hayatımızda plasebo etkilerine bakalım.

Program yüklemeden sosyal medyada durum paylaşmaya ya da uygulama güncellemeye kadar pek çok şeyde karşımıza çıkan çubukları hatırladınız mı?Pek çok programcının dediğine göre bu çubuk aslında sadece görüntü amaçlı. Görüntü amaçlı olmalarına karşın bu çubukların kullanılmasının nedeni ise kullanıcıların hiçbir şey görmeden bekleyip sıkılmalarını engellemek.

Her öğrenci gibi sınavdan önce kahve içerek sabahlamayı planlıyorsunuzdur.Çoğu öğrenci gibi uyanık kalmak için kendimizi kahveye vuruyoruz.

Kahvenin uykumuzu açtığını düşünüyoruz.Fakat bunun doğruluğuna dair bilimsel açıklamalar yok.Kafeinin yorgunluğumuzu aldığı doğru fakat uyku süremiz üzerinde bir etkisi olduğu saptanmamış.Yani kahve bizler için plasebo etkisi gösteriyor.

Plasebo etkisini kendiniz deneyimlemek istiyorsanız,sizlere bir önerimiz olacak.İnşaat emekçilerinin giydiği turuncu yeleklerden birini üstünüze giyin.

Ellerinize eldiven takın ve kazı işlemlerine başlıyormuş gibi davranın.Etrafınızdan geçen insanlar muhtemelen size ne yaptığınızı dahi sormayacaktır.Giydiğiniz yelek herkesin zihninde ne yaptığını belirttiği için orada rahatlıkla iş yapıyor gibi davranabilirsiniz.

Plasebo her ne kadar tıp ile özdeştirilmiş olsa da,günlük yaşantımızda da bu durumu kullanıyoruz.Kendimizi iyi hissettiriyoruz.

PLASEBO

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
26
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments