Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Kimilerinin gençliğini, kimilerinin bayram harçlığını harcadığı oyun ve oyun konsolları tarihine göz atalım. Geçmişten günümüze yüksek seviyede farka sahip olan konsol oyunlarını sizin için derledik.

Tennis For Two

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

1958 yılında analog bir bilgisayarda yapılmış olan tenis ve ping pong benzeri bir oynanışa sahip olan tarihteki ilk video oyundur.

Space War (Computer Space)

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

90lı yıllarda Atari salonlarında oynadığımız Computer Space adıyla bilinen iki kişilik eğlenceli bir oyundur. Shooter (Nişancı) Oyunlarının atası olarak kabul edilir. Çünkü 1962 yılında MIT mühendisleri tarafından geliştirilmiş  olan Space War ilk yapıldığında insanlara ulaştırmak ve piyasayı çıkartması çok zaman almıştır. Daha sonra Computer Space adıyla jetonlu oyun makinelerine uyarlanmıştır.

ATARI

1972 yılında kurulan şirket pong isimli oyunu çıkarttı. Bu oyunun çıkması yeni çağın başlangıcı oldu. O zamanlar kimse farkında değildi ama ileri de milyarlarca dolar yatırım yapılarak oyun sektöründen para kazanılacaktı.

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Türkiye’de popülerleşen Atari 2600, 1977 yılında üretilmiştir ancak ülkemizde 1980’li yıllarda ün kazanmaya başlamıştır. Dönemin en güncel oyun konsoludur.

Commodore  64

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Zamanının en çok satan bilgisayar modeliydi. Bilgisayarlarda oyun geliştirme fikirleri 1970’li yıllarda başlamıştı. Ancak 1980’li yıllarda Commodore 64 ile her şey değişiyordu. Bu bilgisayarla birlikte piyasaya bir çok oyun çıktı. Şimdi ki oyunların gelişmesine sebep olan en önemli faktör Commodore 64’idi.

Nintendo

ATARI ve Commodore gibi diğer firmalar içinde bir pazar haline gelen oyun sektörüne Japonlarda damgasını vurmayı başardı. Donkey Kong oyunuyla birlikte bir oyun konsolu olan Nintendo’da piyasaya çıkartılmıştı.

Super Mario

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Tam olarak bir efsane olan Super Mario günümüz de bile gelişmiş sürümleriyle oyun  dünyasında yerini korumaya devam ediyor. Belki de Nintendo’nun piyasada kalmasını sağlayan oyun Super Mario olmuştu.

Playstation ve Grand Theft Auto

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

1994 yılının son aylarında tanıtılan ve piyasaya çıkan bu konsol aslında her şeyin değiştiğini ve geliştiğini o yıllarda göstermeye başlamıştı. Playstation 1(PS 1) oyun sektörü için bir milat olabilir. Zaman geçtikçe oyunlarını geliştiriyordu ve 1997 yılında Grand Theft Auto (GTA) çıkmıştı. GTA efsanesi halen geliştirilmekte olup dünya üzerinde en çok oynanmış ve halen oynanan oyunlar arasındadır.

 

Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

 

Sizinde hatırlayacağınız üzere en popüler PS1 oyunları arasında Tekken, Final Fantasy, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot gibi oyunları bulabiliriz.Oyun ve Oyun Konsolları Tarihi

Günümüz Oyun Konsolları

Playstation, X-Box,Nintendo ve diğer oyun konsolları sektörün ne kadar ilerlediğini geliştiğini çıkarttığı oyunlar ve konsollar ile rahat bir şekilde anlamamızı sağlıyor. Günümüzde en çok kullanılan oyun konsolları;

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
48
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Eyloyloy
Eyloyloy
3 yıl önce

Mükemmel olmuş emeğinize sağlık