Oyun Havası Oynayan Yerli Robot

“Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? İnsanların yerini robot işçiler mi alacak?” gibi sorular aklımızın bir kenarında dursun. Size Türk üretimi olan bir hizmet robotundan bahsedeyim. Bu arada “Evet, gerçekten Zeybek, Erik Dalı oynayabiliyor. Hadi Ada ile tanışalım.

Yerli Robot Ada

Üretimini ve tasarımını Akın Robotics Mühendisleri yani tamamen yerli mühendislerin elinden çıkmıştır. Ada Projesinin temel amacı insan sağlığını ve konforunu etkileyecek, beden gücü ve fiziki dayanıklılık gerektiren işleri yapmak üzere tasarlanmış. Yerli robot ilk başlarda sadece çay servisi yapabiliyorken şu anda havalimanları ve lüks otellerde karşılama, servis gibi hizmetleri üstlenirken diğer yandan da fabrikalardaki ağır işleri insan üzerinden alarak işleri hafifletiyor. Robotların hayatımızdaki standartları değiştirir ve yaşam kalitemizi düşürecek gibi gösterildi. Ancak Yerli robotumuz Ada sayesinde ve elektronik altyapının verdiği özgürlükle içerisine eklenen mizahi tavırlarla insanların robotlara ısınmasını sağlamaya başladı. 2014 yılından bu yana geliştirilen robotun ilk ve son hali görsellerde mevcut. Görsellerden de anlayabileceğimiz üzere yerli mühendislerimizin özverili çalışması gözler önüne seriyor.

ADA-1

ADA-GH 6

Yerli Robot ‘un Teknik Özellikleri

Sizlere Yerli Robot Ada’nın 2018’in ilk yarısında bitirilmiş olan Ada GH-6’nın teknik özelliklerinden biraz bahsedeyim.

70 kg ağırlığında 165 cm boyunda yani dünya üzerindeki kadınlarla aynı ortalama boy ve kiloya sahip gerçek bir insan boyutlarında üretilmiştir. Türkçe konuşabilen Ada bunun yanı sıra İngilizce, Arapça ve Rusça olarak 3 dil konuşabiliyor. Standart olarak 3 saatlik pil ömrüyle üretilen robot isteğe göre batarya kapasitesi büyütülerek pil ömrü artırılabiliyor. Üzerinde bulunan 25 motor sayesinde hareket ve hızlanma kabiliyeti oldukça iyi. Hareket kabiliyeti olarak da kendi etrafında 360 derece dönebiliyor ve 50m/dk hıza çıkabiliyor.

Yerli Robotun Kabiliyetleri

 • Görme ve İnsan Tanıma: Gözlerinde bulunan stereo vision kameralar sayesinde derinlik algılayarak nesneye uzaklığını hesaplar. Görüntü işleme ile yüz ve nesneleri tanır, hafızasına kaydederek sonrasında hatırlayabilir.
 • Duyma: Üzerinde bulunan 3 adet çok yönlü mikrofonlar sayesinde etrafta bulunan gürültüyü filtreler, sesin geldiği yönü algılayarak yapay zekaya iletir.
 • Konuşma: 2 adet stereo mikrofon ile; dışarıdan gelen soru ve emirleri “speech to text” yazıya çevirerek yapay zekada ayıklayıp, yapay zekadan gelen bilgileri kullanıcıya ses yoluyla iletir.
 • Gövde Ekranı: Gövdesine entegre edilmiş 10.1 inch dokunmatik ekran aracılığıyla, insanlarla etkileşime geçerek, konuyla ilgili yazı, resim, fotoğraf gibi görseller sunup videolar gösterebilir.
 • Yazı Okuma: Belirli büyüklüğün üzerinde standart fontlarla yazılmış kelimeleri okuyabilir.
 • Çeşitli Danslar: Aslında hizmet altyapısıyla geliştirilmesine rağmen oyun havası ve zeybek tarzı dansları yazılım sayesinde yapabiliyor.

Peki Ada Bu Kadar Özelliği Nerede Kullanabilir?

 • Broşür dağıtma: Havalimanlarında, alışveriş merkezlerinde firmanızı tanıtıcı broşürler dağıtabilir.
 • Dans etme: Verilen koreografi doğrultusunda dans ve figürler yaparak; konser, organizasyon, fuar vb. etkinliklerde ilgi çekici şovlarla müşterilerinizin/misafirlerinizin dikkatini çekebilirsiniz.
 • Garsonluk hizmetleri: Mutfaktan servisi alıp, istenilen masaya sipariş götürebilir.
 • Ürün tanıtımı: Müşteri ile iletişim kurarak ürün hakkında bilgiyi en doğru ve eksiksiz şekilde verir. Ürünlerinizdeki yenilikler hakkında her şeyi hızlıca öğreterek tanıtımlarınızı yapar. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde bulunan ürün tattırma standlarında tanıtım yapar.
 • Karşılama hostesliği / Resepsiyon görevlisi: İşyerinizde, fuar ve açılış gibi organizasyonlarınızda misafirlerinizi karşılayıp, yer tarifi yaparak bilgi verebilir ve yönlendirme yapabilir.
 • Aktif bilgisayar ve internet kullanımı: İnternet üzerinden sorulan sorulara anında yanıt sunabilir. Yeni haberleri, hava durumunu ve merak ettiğiniz her soruyu cevaplar.
 • Eğitim: Eğitimlerde çalıştığı alanla ilgili bilgi vererek anlık diyalog kurar.
 • Genel Kullanım: Plaket verme, kurdele kesme, pasta kesme.

 

Diğer yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
42
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments