Ölüm Meleği’nin “Ovitz” Cüce Aile Deneyi

  • Home
  • Bilim
  • Ölüm Meleği’nin “Ovitz” Cüce Aile Deneyi
ovitz

İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce Romanya’da sirk alanlarında çalışan Yahudi cüceler ailesi “Ovitz”, halkın ilgisini çeken çok sayıda dans gösterileri gerçekleştiriyordu.

Ölüm Meleği’nin “Ovitz” Cüce Aile Deneyi

ovitz

Milyonlarca insanın hayatını kabusa çeviren ve ölümlerine sebep olan 20.yüzyılın en güçlü ve acımasız liderlerinden olan Adolf Hitler, Alman Aryan ırkını oluşturma istediğinden dolayı sayısız ölüm ve işkence yöntemi denedi. Bu işkenceye maruz kalan insanlardan olan cücelerde Adolf Hitler’in gazabına uğradı.

Hitler’in liderliğinde ki Nazi Birliği, saf Alman ırkı Aryan’ı yaratmak smacıyla insanları ortadan yok etmek için projeler geliştirdi. “Aktion T4” (T4 operasyonu) projesi; doğum özürlü, engelli, özel ihtiyaç sahibi ve onlara göre kusurlu olan insanları öldürmeyi hedefliyordu.

1939-1945 tarihleri arasında T4 operasyonu adı altında ölüm kampları ateşe verildi, insanlara ilaç verilerek ötenazi yoluyla en az 300 bin masum hayatın hayatını kaybettiği biliniyor.

Ovitz Ailesi

ovitz

İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce Romanya’da sirk alanlarında çalışan Yahudi cüceler ailesi “Ovitz”, halkın ilgisini çeken çok sayıda dans gösterileri gerçekleştiriyordu.

Ovitz ailesi, Çekoslovakya ve Romanya’da bulunan birçok alana gidip şahane şans gösterileri yaparak kısa sürede ün kazandılar. Lakin Romanya’da ortaya çıkan bazı Yahudi karşıtı yasalar, Ovitz ailesinin gösterilerini engellemeye başladı. Aile üyeleri, bu engelleyici yasalardan korunma amacıyla Yahudi kökenlerini saklamak zorunda kaldılar.

Toplam 12 bireyden oluşan Ovitz ailesinin 7 üyesi cüceydi.

12 Mayıs 1944 tarihinde Nazi askerleri, ailede olan bütün cüce bireyler zorla Polonya’da bulunan Auschwitz toplama kampına götürüldü ve ailede bulunan 5 uzun birey öldürüldü.

“Auschwitz” toplama kampı orada kalan insanlar için adete cehennemdi.

Nazi askerlerinin cüceleri gaz odalarına kapatarak öldürme isteğini, ölüm meleği ismiyle adlandırılan Josef Mengele’nin cücelerin hastalıklarıyla ilgili tıbbı araştırmalar yapmak istemesi engelledi.

Josef Mengele, diğer nazi doktorlarına göre daha farklı fiziksel özelliklere sahip olan insanlara büyük ilgi gösterdi. Cücelik hastalığının genetik nedenlerini anlamaya çalışan Mengele, Ovitz ailesinin sadece cüce bir aile olmadığını öğrenince cüceliğe karşı ilgisi daha da artttı.
Cücelere yapılan acımasız deneyler

Ölüm Meleği, cücelere diğer mahkumların aksine bol miktarda yiyecek temin ediyordu. Doktor Mengele, cücelere yeterli korumayı sağladı ve saçlarının sıfıra vurulmasının önüne bile geçti.

Cüce katliamlarının Başlaması

Ovitz ailesinden sonra toplama kampına getirilen cücelerle birlikte Auschwitz toplama kampındaki cücelerin sayısı 22’ye ulaştı.

Nazilerin Mengele’ye cücelere deneyler yapmak için vermiş olduğu izinlerden dolayı ölüm meleği bu fırsatı kaçırmadı ve ‘’cüce katliamı’’ başlamış oldu.

Cüceliğin genetik yapısını çözmek için korkunç deneyler yapan Mengele, cücelerin dişlerini söküyor, kemiklerini çıkartıyordu. Ayrıca kadın cücelerini muayene etmesi için uzman doktorlardan yardım alıyordu.

Bu yaşanılan vahşeti görenlerin anlattıklarına göre Mengele, henüz 18 aylık olan ailenin en küçük bireyi olan Shimshon Ovitz’ten her gün kan alarak onu ölümün eşiğine bıraktı.

Nazi doktoru Mengele, amacına ulaşmak için her türlü vahşi deneyi yapmaktan geri durmuyordu.
Nazilerin insanlığa yapmış olduğu bu korkunç deneylerin en kötülerinden biri de cüce kemiklerinin Alman müzelerinde sergilenmek amacıyla cücelerin öldürülmesi veya pişirilmesiydi.

Ovitz Ailesinin Kurtuluşu

ovitz

1940-1945 yılları arasında, bir milyondan fazla insanın ölümüne şahit olan Auschwitz toplama kampında 27 Ocak 1945 tarihinde Sovyet askerleri, Ovitz ailesini ve yaklaşık 7 bin esiri buldu.

İnsanlık dışı deneylere ve işkencelere maruz kalan Ovitz ailesi bireyleri, Ölüm Meleği’nin içinde olan deney tutkusu sayesinde ölümden kurtulmuştu.

Josef Mengele ile ilgili diğer yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
89
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments