ELEKTRİĞİN GİZLİ KAHRAMANI; NİKOLA TESLA

  • Home
  • Bilim
  • ELEKTRİĞİN GİZLİ KAHRAMANI; NİKOLA TESLA

Elektriğin gizli kahramanı Nikola Tesla; aslen Sırp asıllı olan Amerikalı fizikçi, elektrofizik uzmanı 1856 yılında Hırvatistan’da doğdu.

Nikola Tesla ve Edison

1884’te Birleşik Devletlere ilk defa geldi ve Edison’la çalışmaya başladı. Edison ampulün patentini almıştı fakat elektriğin dağıtımı için bir düzeneğe ihtiyacı vardı. Bunu yapacak kişi de Tesla’ydı. Bu problemi çözerse ona yüklü miktarda para vereceğini söyledi. Tesla bu işi başardı ancak söz edilen parayı alamadı. Tesla bu olaydan sonra yollarını ayırdı. Alternatif elektrik akımı üreten bir şirket kurdu ve birden fazla patente sahip oldu.

Yüksek frekans üzerine günlerce düşünmesinin üzerine 1890’da kablosuz elektrik ile ampuller yakmayı başardı. Projeyi geliştirdikçe 40 km uzaklıktaki 200 ampulü yakmayı gerçekleştirdi.

Dünyaya Bedava Elektrik

Nikola Tesla ve Tesla Bobini

Tesla’nın asıl amacı dünyaya elektriği ücretsiz yaymaktı. 1900’da New York’ta bir yapımcının para desteği sağlamasıyla yayın kulesi yapımına başladı. Amacı dünyanın telefon ve telgraf servislerini sağlamaktı. Yapımcının bu fikri beğenmemesi ve yardımı bırakmasıyla proje son buldu. İstenilen hedefe ulaşılmış olsaydı günümüzde insanlar elektriği kablosuz ve ücretsiz kullanabilecekti.

1943’ kadar radyonun mucidi Marconi olarak bilinse de Tesla’nın ölümünden sonra bu yargı mahkeme kararı ile çürütüldü. Tesla, Marconi’den önce bulmuş patentini almıştı fakat bu durumun üzerine hiç düşmedi. Hatta ‘’Marconi iyi bir dost on yedi adet patentimi kullanıyor. Bırakın devam etsin’’ dedi.

1700 adet patentle en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçti.

Fikirleri ve İcatlarıyla Nikola Tesla

Nikola Tesla

 

Floresan lambayı buldu, neon lambanın temellerini attı, röntgen filmini yaptı, mekanik aletler fikrini ortaya attı, otomobillerde kullanılan hız göstergesini, insan elinden oluşan şimşeği, Tesla bobini sayesinde otomobillerde bujiyi ateşleyen bobini, manyetik alanı, kozmik ışınları ve radarı ilk kez icat etti. 1899’da uzaya ilk ses dalgasını gönderen ilk kişidir.

Kablosuz enerji aktarımı ile ölüm ışını verdiği proje çok önemliydi. ABD, Sovyetler Birliği ve Almanya Tesla’nın ölümünden sonra bu projeyi incelemeye aldı. Projedeki uygulama düşman kuvvetlerinin elektronik sistemi iptal edilerek elektronik bir duvarın örülmesiydi. Bu proje Körfez Savaşında ve Yugoslavya’nın bombalanmasında kullanıldı.

Ölümü ve Geriye Kalan Belgeler

Son zamanlarında bir otel odasında hayatını geçirdi ve günlerce odadan çıkmaması sebebiyle öldüğünden birkaç gün sonra röportaj için gidildiğinde cansız bedeni bulundu. Kalp yetmezliği sebebiyle öldüğü düşünüldü. Ölümünden çok buluşları, notları, makaleleri dikkat çeken bu bilim adamının geride bıraktığı değerli çalışmalarına FBI tarafından öldüğü gece el konuldu. Bunun sebebi Tesla’nın son zamanlarında Mikrodalga, Deprem ve Tsunami silahı gibi silahlar üzerine çalışmasıydı ve ABD tüm bu araştırmaların Sovyetlerin eline geçmesinden korktuğu için kimseyle paylaşmadı ve sır gibi sakladı.

 

Daha fazla bilim yazısı okumak için tıklayın…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments