Masal Karakterlerinin Gerçek Yüzü ve Hikayesi

Masal Karakterlerinin Gerçek Yüzü ve Hikayesi

Medya şirketleri tarafından “yumuşatılmış” ve çocukların kaldırabileceği , mutlu sonlarla biten masal haline dönüştürülmüş masallara gelin birlikte biz göz atalım.

Hansel Ve Gratel

Avrupa‘nın açlık ve sefaletle dönemlerinde ortaya çıkmış masallarından biri de Hansel ve Grateldir. işin acı uyanı bu hikayenin çıkış noktasının gerçekliği ortaçağ Avrupasında savaş ve yoksulluk tehlikesinin karşısında çaresiz kalan bir çok ailenin çocukları ormana terkedildiği biliniyor. Hansel ve Gratelin herkes tarafından bilinen masalında Hansel ve Gratel ormanda kaybolur ve şekerden yapılma bir ev bulurlar. burada cadı tarafından tuzağa düşürülen çocuklar esir alınırlar cadı onları yemek üzereyken Hansel ve Gretel bir şekilde bir yolunu bulup cadıyı fırına atarlar. hikaye burada biter.

Fransız versiyonunda antagonist cadı yerine şeytan ve karısı. Şeytan Gratel’e, kendisi eve gelene kadar Hansel’i testere masasına oturtmasını emrediyor. Çocuklar testere masasına nasıl oturulacağını bilmiyormuş gibi davranıyorlar. Şeytanın karısı onlara göstermek için masaya uzanınca kadının boğazını kesip evden kaçıyorlar. Kaçarken şeytanın tüm parasını almayı ise ihmal etmiyorlar.

Fareli Köyün Kavalcısı

Fareler tarafından istila edilmiş bir köyü enstrümanı yardımıyla haşaratlardan temizleyen Kavalcı, köylülerin parasını ödememesi üzerine köydeki çocukları kaçırmaya karar veriyor. Çoğu versiyonda bu durum köylülerin parayı verip çocuklarına kavuşmaları ile neticeleniyor. Lakin orijinal versiyonunda, kafilenin gerisinde kalan topal bir çocuk hariç, tüm çocuklar kavalcı tarafından bir ırmağa sürüklenip boğuluyorlar.

Küçük Deniz Kızı

Deniz kızı Ariel, başkası ile evlenme arifesinde filan olmayan bekar prense aşık olur. Deniz cadısı ile anlaşma yapar, ve dili karşılığında bir çift bacak kazanır. Bacaklarıysa Disney versiyonundaki gibi sihirli bir şekilde belirivermez, yüzgeçleri bir bıçak kesiyormuş gibi ikiye ayrılır ve Ariel bu bıçak acısını karada yaşayacağı günler boyunca hisseder. Yepyeni bacaklarıyla karaya adım atan Ariel’in aşık olduğu prens; başkasıyla evlenmeye karar verir. Ariel’e yaşamak için son bir şans tanınır ve prensi bir bıçak ile öldürmesi söylenir. Aşkını öldüremeyen Ariel bedenini tekrardan denizlere armağan eder ve bir su kabarcığına dönüşür. Kısacası ölür.

Uyuyan Güzel

Hikayenin en sansasyonel kısmı prensesin prensin öpücüğü ile uyanmıyor oluşu. Prensin genç kızın bedeni ile ne yaptığını hepinizin anladığını umuyorum. Prenses Aurora doğan ikizlerinden birinin parmağındaki keteni emmesi sonucu uyanıyor ve sanki kendisine tecavüz eden o değilmiş gibi yıllar sonra tekrardan karşılaştığı prense aşık oluyor. Tabi Prens bu esnada Kral olmuş, evlenmiş. Kralın karısı Aurora’nın ikizlerini öldürüp pişirmek ve etlerini Krala yedirmek istiyor. Hikayenin yazarı Giambattista Basile geç de olsa fazla ileri gittiğinin farkına varmış olacak ki kadının bu korkunç girişimi başarısız sonlanıyor.

Pinokyo

Carlo Collodi’nin orijinal versiyonunda Pinokyo, Gepetto tarafından oyulduktan sonra evden kaçıyor. Lakin kukla yakalanınca, Gepetto’nun kendisini taciz ettiğini iddia edip zavallı adamı tutuklatıyor. Ayrıca Pinokyo bir gece vakti yanlışlıkla Çekirge Jiminy’i öldürüyor. Hikayenin sonunda Pinokyo darağacında ölüme mahkum ediliyor.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
6
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Masal Karakterlerinin Gerçek Yüzü ve Hikayesi yazımızı okumak için tıklayınız. […]