LSD verilerek vahşice Öldürülen Fil: Tusko

  • Home
  • Bilim
  • LSD verilerek vahşice Öldürülen Fil: Tusko

 

Bu yazımızda LSD verilerek vahşice öldürülen Tusko’nun hikayesini inceleyelim;

”Şüphesiz ki, eğer hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi.” William Ralph Inge

LSD verilerek vahşice Öldürülen Fil: Tusko

İnsanlık var olduğundan beri karşımıza çıkan deneyler ve olayları o dönemde yaşayan insanların nasıl müsaade edildiğini aklımız almıyor. Bilim literatürünün altına sığınarak bilim insanları, birçok insanı ve hayvanı denek olarak kullanmış ve deneyler, hayatlarını sona erdirmeye kadar devam etmiştir.

Tusko’nun hazin sonu

Bu vahşi deneylerin biri de gösteri hayvanı olarak kullanılan Tusko isimli fil. Kader arkadaşı olan Tospy gibi onun içinde olduğu deneyden dolayı bu filin sonu da kötü olmuştur. Bu yazımızda LSD verilerek vahşice öldürülen Tusko’nun hikayesini inceleyelim;
Hindistan’dan Amerika kıtasına sirklerde gösteri sunmaları için getirilen hayvanlardan biri olan Tusko, yıllar boyunca insanların eğlenmesi için sirklerde gösteri yapmaya zorlanan hayvanlardan biri. Yaşının ilerlemesiyle Oklahoma Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar son yıllarını yaşayan Tosko’nun üzerinde deney yapmak istediler.

Araştırmacıların yapmak istediği deneyin amacı güçlü bir uyuşturucu olan LSD’yi verdiklerinde erkek fillerde görülen aşırı saldırgan davranışları sergileyen mest (musth) durumunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini gözlemlemekti.

Oklahoma Üniversitesi araştırmacıları 3 Ağustos 1962 yılında Hayvanat Bahçesine gelerek Tusko’ya 297 miligram LSD enjekte ederek Tusko’nun davranışlarını gözlemlemeye başladılar. 297 mg LSD, insanın kaldırabileceği miktarın tam üç bin katıydı.

Kokain maddesinden yaklaşık olarak yüz kat daha güçlü bir madde olan LSD, Tusko’nun bedeninde yayılmaya başladıktan 5 dakika sonra Tusko yere çökmüş ve bir saat kırık dakika sonrada acı içinde hayatını kaybetmiştir.

Halk arasında çiğ gibi büyüyen tepkilere yol açan ölümden sonra araştırmacılar büyük tepkiler almıştır ve araştırmacılar şu açıklamayı yapmıştır;
”Tusko’nun ölümüne neden olan şey LSD değildir. Bu deneyi başka hayvanlarda birçok kez denedik ve hiç ölümle sonuçlanmadı. Ölümüne neden olan şeyin sirk gösterilerinde daha canlı hareket edilebilmesi için kendisine verilen başka ilaçların neden olduğu ve LSD’nin bu ölümü sadece tetiklemiş olduğunu söylediler.”
Bu anlamsız açıklamadan sonra araştırmacılar durumdan kurtulmayı başarsa da halk bu açıklamaların hiç birine inanmadı.

Sonuç olarak sirk fili Tusko, hayatını acı bir şekilde kaybetmiş ve deney tarihinin en acılı sonuçlara sebep olan deneyleri arasına girmiştir.

LSD (Liserjik asit dietilamid) 1943 tarihinde İsviçreli bilim insanı Albert Hoffman tarafından bulunmuştur. Çavdarda bulunan bir mantar türünü kullanarak keşfedilen uyuşturucu, dönemim mide hastalıkları tedavilerinde kullanılıyordu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
401
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments