İran’da Uygulanan Yasaklar

İran’da Uygulanan Yasaklar

Büyük bir tarihî geçmişe sahip olan İran’da uygulanan  sıra dışı yasaklara gelin birlikte göz atalım.

Batı Müziği

İranlı liderler tarafından batı müziği Radyo ve televizyon istasyonları da yasaklanmıştır.

 Harry Potter

İslam’ın öğretileri ile çeliştiği niçin İran ve Arap ülkelerinde Yasaklanmıştır basitçe ifade etmek gerekirse İran büyüyü zararlı olarak görüyor. Harry Potter’ın sadece filmleri değil kitapları da yasaklanmıştır.

Google ve Gmail

İran kültür ve internet erişimi üzerinde sert bir sansür uygulanıyor. Yasaklananların arasında; siyasi, eleştiri içeren siteler yanı sıra kadın hakları toplumsal iletişim ağları da var. 

Eşcinsellik

Eşcinsellik Dünyanın pek yerinde çok hassas ve tartışmalı bir konu Ama hiçbir ülke İran kadar net değil. Aynı cinsiyette faaliyet gösteren herhangi bir adam anında infaz edilir. Kadınlarda 100 kırbaç olarak veriliyor. Eğer aynı şahıs bu eylemi 4 defa gerçekleştirirse idam ediliyor.

Da Vinci Şifresi

İranlı yetkililer, Hristiyan din adamlarından gelen protesto mektubu nedeniyle “Da Vinci Şifresi” adlı kitabın İran’da yasaklanmasına karar verdi.

Dar Kot Pantolon

Ortadoğu’daki neredeyse bütün ülkelerde olduğu gibi İran’da da dar kot pantolon giymek yasak. Dini liderler dar pantolonun aşırı derecede cinsel olduklarından dolayı geleneklerle çatıştığını iddia ediyor.

İRAN DEVRİMİ NEDEN VE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Muhammed Rıza Pehlevi iktidarının ilk yılları sakin geçmekteydi. Hoşgörülü ve yenilikçi bir anlayışı benimseyen Şah, 1963 yılında “ Beyaz Devrim” olarak adlandırdığı yeni adımlar atmaya karar verdi. Şah, artan petrol geliri avantajını kullanarak ülkesini en kalınmış ülkelerden biri yapmak istiyordu.

Şah’ın Beyaz Devrimi’ne sert ve en net tepkiyi gösteren kişi Humeyni olmuştu. Onun tepkisi halk tarafından büyük çoğunlukla kabul görmüştü. Ancak Humeyni’nin yaptığı eleştiriler sonucu halk arasında yol açtığı olaylardan dolayı, ilk önce hapse atılmış daha sonra da idam kararı alınmıştı.

Nüfuz sahibi din adamlarından biri Humeyni’nin idam cezasının gerçekleşmemesini sağlamıştı. Humeyni’yi idam edemeyen Şah, onu sürgüne yollamıştı. Irak ve Türkiye’nin ardından Paris’te sürgün hayatı yaşamaya başladı.

yazımızın devamını okumak için tıklayınız.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments