Hickhi Filmi

Merhabalar bugün yazımızda Hint sinema severler için bir filmden bahsedeceğiz. Hickhi yani Hıçkırık. İlk olarak isterseniz filmin oyuncularından bahsedelim.

Hickhi Filmi Oyuncuları 

Filmin kadrosunda Rani Mukherjee, Supriya Pilgaonkar, Asif Basra yer alıyor.

Filmin Konusu

Naina Mathur (Rani) yaşadığı Touretto sendromundan dolayı eğitim ve aile hayatında problemler yaşamaktadır. Peki nedir Touretto Sendromu? Kısa aralıklarla istemsiz tekrarlanan bedensel tikler ve ses tiklerinin oluşturduğu nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu zorluklarla mücadele etmeye çalışan Naina hastalığı ile beraber yaşamayı kabul eder. Hayali öğretmen olan Naina sonunda bu hayalini gerçekleştirir ve öğretmen olur. Lakin öğretmen olarak başladığı sınıf çok zor bir sınıftır. Okula uyum, derslerdeki başarı hep yetersizdir. Acaba Naina bu sınıfla nasıl başa çıkacak?

Filmin İncelemesi

Bu filmi öğretmenler ve öğretmen adaylarının izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Öğrenme ve öğretme dediğimiz olgu tekdüze mi olmalı? Farklılıklara açık olmayan eğitim sistemi ile gelişmek, öğrenmek mümkün mü? Bu soruların cevabı hayır. Filmde de olduğu gibi gerçek başarı, okul hayatımızı ve dışardaki hayatı birbiri ile etkileşim haline getirebilmekten geçer. Biz buna yaparak yaşayarak öğrenme diyoruz. Yaparak yaşayarak öğrenen çocuklar öğrenmeyi kalıcı hale getirmiş ve bu öğrenmeyi hayatı ile ilişkilendirmiştir. Artık öğrenilen bilginin kaybolması çok zordur. Sadece ezbere dayalı sistemde ise öğrendiğin bilgileri unutmak çok kolay olduğu gibi hayatla ilişkilendirme noktasında da zorluklar yaşayabilirsin. Eğitim sistemini eleştiren ve eleştirdiği nokta ile nasıl baş edeceğini gösteren muhteşem bir filmdi. Şimdiden hepinize keyifli seyirler🌸

 

LEYLA AÇIKGÖZ

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments