Dünya Üzerinde Gerçekleşen İlginç Doğal Olaylar

  • Home
  • Bilim
  • Dünya Üzerinde Gerçekleşen İlginç Doğal Olaylar

Dünyamızın geçmişten günümüze yaşadığı en ilginç doğal olayları sizin için bir araya getirdim. Gelin birlikte korkunç ve tuhaf doğal olaylarını birlikte inceleyelim.

Dünya Üzerinde Gerçekleşen İlginç Doğal Olaylar

1.BalıkYağmuru

2004 yılında Avustralya’nın Tanami Çölü’ne yakın Lajamanu kasabasına balık yağmuru yağmış ve bu tuhaf olay tüm dünyayı çok şaşırtmıştır. Çünkü Lajamanu, Argyle ve Elliott göllerinden yüzlerce kilometre uzaklıkta olan bir çöl kasabası.2010 yılında ikinci kez gerçekleşmiş.

2.Kızıl Gelgit

Diğer adıyla “Red Tide” olayı denizi kıpkırmızı bir hale getirerek tuhaf bir halde görünmesini sağlıyor. Bilim adamlarının söylediklerine göre; denizin aniden bu şekilde kırmızıya boyanmasının nedeni fitoplankton adı verilen tek hücreli su yosunları. Bu su yosunları yılın belli dönemlerinde fazla üreyerek suyun kızıl bir hal almasına neden olur. Bu doğa olayı genellikle derinliği az olan durgun deniz ve nehirlerde görülür.

3.Alev Topları

Her yıl, Ekim ayında verilen Budistin sonunda, büyük kalabalıklar Mekong nehrinin kıyıları boyunca toplanır ve birçok kişi Nong Khao şehri yakınlarında bir yer seçer. Buradan, ateş topları nehre ve gökyüzüne doğru ateş ettikçe, şaşırtıcı bir manzaraya maruz kalıyorlar. Pek çok yerliler bu ateş toplarının Naga’dan gelip nehrin derinliklerinden kurtulduğuna inanıyor, ancak bu olay kuşkucu değil.

4.Alev Kasırgası

Yangın kasırgalarının çoğu söndürülmesi güç bir ateş ile kuru havanın yukarı doğru kalkmasıyla oluşur. Kasırganın hızı, şiddeti ve süresi de içinde barındırdığı ateşin özellikleriyle belirlenir. En büyük yangın kasırgası Japonya’da, 1923 yılında, Büyük Kantō depreminin hemen akabinde oluşmuştur. Yangın kısa sürede bütün şehri kaplamış ve olağanüstü bir hortum yaratarak  15 dakika içinde 38 bin insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

5.Son Dokunuş

Denizin yüzeyindeki buz kütlesinden ayrılan aşırı soğuk tuzlu suyun etrafındaki suyu dondurarak deniz tabanına ulaşmasıyla sualtında devasa buz sarkıtları oluşur. Bu nadir doğa olayı genellikle kutup bölgelerinde kış aylarında gerçekleşir. 1960’lı yıllardan beri bilinen bu doğa olayı ilk kez 2011 yılında BBC belgesel ekibi tarafından Antarktika’da görüntülendi ve Frozen Planet belgeselinde yayınlandı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
13
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments