CORONAVIRUS AŞISI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM NE?

  • Home
  • Bilim
  • CORONAVIRUS AŞISI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM NE?

CORONAVIRUS AŞISI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM NE?

 

Corona virüs hastalığı (COVID-19), yeni keşfedilen bir corona virüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır.

COVID-19’a neden olan virüs, genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıklar çok ağır olduğundan havada asılı kalamaz ve hemen yere ya da yüzeylere düşer.
COVID-19 ile enfekte birinin yakınındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaştığı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız enfekte olabilirsiniz.

Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrindeki “Huanan” isimli bir deniz ve et ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni virüsün, daha önceki yıllarda salgına neden olan SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine mensup olduğu belirtiliyor. SARS ve MERS’e göre daha hızlı yayılan mevcut corona virüsün öldürücülüğü ise önceki virüs salgınlarına göre düşük. Uzmanlar söz konusu virüsün öldürücülük oranını yüzde 2.0 ile 3.1 arasında tahmin ediyorlar.

 

COVID-19, farklı kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir.

En yaygın semptomlar: ateş, kuru öksürük, yorgunluk; daha seyrek görülen semptomlar: ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit, baş ağrısı, tat alma veya koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi olarak sıralanabilir.

Bu ölümcül boyutlara ulaşabilecek virüsün aşısını tüm dünya bekliyor. Ünlü bilim insanlarının, girişimcilerin de aşısının bulunmasıyla ilgi çeken açıklamalarını da duymaktayız.

Microsoft’un kurucusu Amerikalı milyarder Bill Gates, yeni tip corona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalığının aşısı konusunda iyimser açıklamalarda bulundu. Edinilen son dakika haber göre; 2021’in ilk çeyreğinde dört adet corona virüs aşısının bulunmasını beklediğini söyleyen Gates, “Yedi milyar insanın aşılanması için 14 milyar doz aşı üretilmesi gerekiyor. Böyle bir şey bugüne kadar hiç yapılmadı” diye konuştu.

Türkiye’de toplam vaka sayısı 400.000’e yaklaşmış durumda. 10.000’e yakın ölüm rapor edildi. Dünya genelinde ise toplam vaka sayısı 43 milyonu, toplam ölüm sayısı ise 1,3 milyonu geçti.

Corona virüs aşısının çalışmaları virüsün ortaya çıktığı ve yayıldığı Çin’de başlamıştı. Her geçen gün deneylerin ilerlediği haberlerini alıyorduk.

Yakın zaman da insan üzerinde yapılan deneylerin tamamlandığı haberini almıştık. Fakat bu konuda Dünya Sağlık örgütü tamamen onay vermemişti. Hatırlarsanız, Rusya’da aşıyı çıkardığını fakat DSÖ’nün sıcak bakmadığı için üretime geçmekte zamana ihtiyaçları olduğunu açıklamışlardı.

Bu zor zamanlarda hepimiz ülkelerin aşıyı bulmak için özel şirketler çalıştığını, deneylerin üst kademelere çıkartıldığı haberlerini duyuyoruz. Aşı hakkında birçok spekülasyon ve bilgi kirliliği var.

Aşı, hepimizin beklediği mucize haline geldi. Fakat bu mucizeden önce, corona virus ile ilgili tedbirleri sizlere tekrar söylemek isteriz. El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır.  Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi önerilir. Ayrıca evden çıkmadan önce maskenizi takmayı unutmayınız.

 

Bu spekülasyonlara inanmamak elbette zor. Bizler de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaları dikkate almayı seçiyoruz.

Son haberlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gelen açıklamaya göre; SinoVac isimli aşının 16 Eylül’de başlayan denemeleri Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nin koordinasyonunda “CoronaVac” isimli bu aşının denemeleri 25 ayrı merkezde sürerken ülkemizde 40 gün sonra yeni bir corona virüs aşısının daha denemelerinin başlayacağı bildirildi.

Bakan Koca, corona virüs için ilk aşamada daha güvenli bulduğu Çin menşeili “CoronaVac” ile işe başlamayı düşünüyor. Bence bu iş bitmiş. 5 milyon doz Çin kökenli corona virüs aşısı aralıkta devreye girecek. Arkasından da 5’er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağı anlaşılıyor.

 

 

Çevre ülkelerimizde de aşı çalışmalarının devam ettiğinin haberlerini alıyoruz.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlığın denetimindeki İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü (IIBR) tarafından geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının 1 Kasım’dan itibaren insanlar üzerinde denenmeye başlayacağı aktarıldı.

İsrail Savunma Bakanlığı, aşının bir dizi hayvan üzerinde zaten iyi test edildiğini ve IIBR’nin klinik denemelerin birinci ve ikinci aşaması için 25 binden fazla doz ürettiğini açıkladı. IIBR Direktörü Shmuel Shapira yaptığı açıklamada, “Nihai hedefimiz İsrail sakinleri ve yakın komşularımız için 15 milyon doz aşı sağlamak” dedi.

Yakın komşuları listesinde yer alıp almadığını bilmeyerekten, yeni gelişmeleri sıkı takip ediyor olacağız.

 

Jerusalem Post, Channel 12 kanalına dayandırdığı haberinde, İsrail istihbarat servisi Mossad’ın geçen haftalarda Çin’den koronavirüs aşısı getirdiğini bildirdi. MOSSAD ÇİN’DEN AŞI ALDI Aşının incelenmek ve öğrenilmek üzere İsrail’e getirildiği kaydedildi. Haberde, ayrıca bazı aşı geliştiricilere karşı rapor edilen siber saldırılar ve casusluklar olduğu aktarıldı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
24
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments