ÇOCUK HAÇLI SEFERLERİ

HAÇLI SEFERLERİ?

 

Haçlı seferleri; 1096-1272 yılları arasında Avrupalı Katolik Hristiyan birliklerin Papa’nın talebi ve vaatleri sonucunda kutsal ittifaklar oluşturarak genellikle Müslümanların elinde yer alan ve onlar için kutsal olarak kabul edilen Ortadoğu topraklarına askeri, siyasi bir baskı kurmak için düzenledikleri akınlardır. Belirli aralıklarla toplamda 9 kere düzenlenen bu haçlı seferleri arasında en göze batanı hiç şüphesiz Çocuk Haçlı Seferleridir.

ÇOCUK HAÇLI SEFERİ- 1212

 

Papa III. Innocentius; ” Bu çocuklar bizi utandıracak. Çünkü bizler uyurken onlar kutsal toprakları kurtarmak için yola çıktılar. “

Bir önceki haçlı seferinde yönün değişmesi ve kutsal topraklar yerine Bizans elinde yer alan İstanbul’a ulaşmaları ve hatta orada bir Latin imparatorluğunun kurulması üzerine Papa yine vaazlara başlamıştı. Kutsal topraklara yeni bir sefer düzenlenmesini istiyor ve tekrardan ittifakların kurulmasını amaçlıyordu. Ancak Papa’nın bu çağrıları karşılık bulamadı.

Olaylar bu şekilde ilerlerken, Fransa’da bir köyde yaşayan ve çobanlık yapan 12 yaşındaki Etienne 1212 yılında yine bir gün çobanlık yaparken Hz. İsa’nın onu ziyarete geldiğini ve krala teslim edilmesi gereken bir mektup bıraktığı iddiası ile ortaya çıkar. Bu iddiaların ortaya çıktığı dönemde şans eseridir ki Kral Phillipe, Ettiene’nin doğduğu Orleannis bölgesindedir. Ettiene, ise kralın yakınlarında olduğunu duymuştur ve bu fırsatı kaçırmadan kralın huzuruna çıkar. Hz. İsa’nın mesajını krala ilettir. Fakat kral bu mesajı çok dikkate almamıştır. Kralın bu kayıtsız davranışı üzerine Etienne kendisinin seçilmiş olduğunu ve bu mesajın yerine getirilmesi gerektiğine inanır. Mesajın içeriğinde Hz. İsa’nın haçlı seferlerini desteklediği ve krallık olarak destek çıkmaları gerektiği yazmaktadır. Bu görevi yerine getirmek için ilk iş olarak St. Denis manastırına giden Etienne manastırın kapısında vaazlarda bulunur ve günahsız çocukların oluşturacağı bu hareketin kutsal toprakları kurtaracağını ilan ederek çevresinde birçok çocuğu toplamaya başlamıştır.

 “ Etienne’in dediğine göre, Kızıldeniz, Musa’nın önünde nasıl yarıldıysa onlar içinde ikiye ayrılacak ve kendilerine yol gösterecekti. Üstün hitabetinden etkilenen birçok çocuk Etienne’nin öğretisini ülkenin her yerine yaymıştır. Ellerinde mum, haç, buhurlarla tüm köy, kilise ve kentleri ‘’Yüce Tanrı! Hıristiyanlığı yücelt! Bizi doğru haça ulaştır!’ nidalarıyla dolaşmışlar ve insanlar onlara nereye gittiklerini sorduklarında tanrıya diye cevap vermişlerdi.”

 

       Kroniklerde yer alan bilgilere göre yaşları on ikiyi aşmayan yaklaşık 30 bin çocuk toplanmaya başlamıştır. Bu çocukların arasında sadece köylü çocukları değil soylu çocuklarıda vardı. Halkta bu durum karşısında ikiye bölünmüş durumdaydı. Kimisi destekliyor kimisi ise onlara acıyordu. Bu çocuklar papazların takdirlerinden sonra Marsilya’ya doğru yol aldılar. Etienne bu yolculukta korunaklı ve süslü bir aracın üzerinde yolculuk etti. Yanında ona soylu çocukları eşlik ettiler. Diğer çocuklar ise yayan olarak yola devam ettiler.

    Kaynaklara göre o sene içerisinde kıtlık olduğu ve çocuklara erzak verilemediği ve nihayetinde birçok çocuk açlıktan can vermişti. Buna rağmen azimle Marsilya’ya ulaşan çocuklar ilk gün dinlenecek yer bulmuşlar bulamayan sokaklarda barınmıştır. Ertesi gün olduğunda ise Etienne’nin bahsetmiş olduğu mucizeyi görmek için deniz kenarına gittiler. Mucizenin olmayışı üzerine çocukların güvenleri azalmış ve birçoğu Etienne’i yalancılıkla suçlamıştır. Belirli bir kısmı evlerine geri dönmek istemişlerdir. Kalan çocukların bir kısmı ise hala inancını korumaya devam etmişlerdir. Bu olayın üzerinden birkaç gün geçtikten sonra iki tüccar Etienne ve diğer çocuklara tanrının rızası için onları kandırarak Filistin’e götürmeyi teklif etmişlerdir. Yola çıkan bu çocuklardan yaklaşık 18 yıl sonra ancak haber alınabilmiştir.

 

 

 

ALMANYA’DA ORTAYA ÇIKAN ÇOCUK HAÇLILAR

 

Etienne’nin başlattığı bu akım Almanya’ya kadar ulaşmış bundan etkilenen Köln’de yaşayan Nikolaus adındaki çocukta vaazlara başlamıştır. Fakat Nikolaus farklı bir yol izlemeye karar vermiştir. Vaazlarında amacının fetih değil dinsizleri (Müslümanları) yola getirmek olduğunu ileri sürmüştür. Vermiş olduğu vaazlar sonunda binlerce insan toplanmıştır. Bu insanların yaş ortalaması Etienne’nin topladığı gruptan daha büyüktür. Toplananlar 2 gruba bölündüler. Nikolaus’un liderliğindeki grup İtalya’ya gidecek ve oradaki diğer grup ile buluşup oradan beraber Cenova’ya hareket edeceklerdi.  Bu uzun yolculukta birçok çocuk yine yol şartlarına karşı dayanamayıp hayatlarını kaybettiler. Cenova’ya ulaşan çocuklar konaklayacak yer buldular. Aynı şekilde ertesi gün denizin onlara yol göstereceğine inandıkları için denize bakmaya gittiler fakat umduklarını bulamadılar. Olaylar yine benzerlik gösterdi. Çocuklar kendi aralarında fikir ayrılıklarına düştüler. Nikolaus, Etienne gibi pes etmedi. Pisa’ya doğru hareket ettiler. Pisa’dan yine olumsuz sonuç alan çocuklar onları Filistin’e götürebilecek denizciler ile karşılaştılar. Yine yola çıkan bu çocuklardan haber alınamadı.

 

Sonuç olarak bakacak olursak çocuk haçlı seferleri girişimini sonucunda birçok çocuk hayatını kaybetmiş, korsanlar tarafından ele geçirilmiştir. Bu çocukların sadece çok azı evlerine geri dönebilmişlerdir.

 

Diğer inceleme yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4321
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments